Help - Search - Members - Calendar
Full Version: In cautare de service sau mecanic pt motor!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Cosmin65397
E timpul ca dupa multi ani sa repar motorul pt prima oara de aceea sunt in cautare de mecanici pt repararea motorului! Se gasesc mai greu dar poate cu ajutorul vostru pot gasi pe cineva care sa imi dea un sfat in legatura cu un service sau mecanic care sa stie meserie....nu carpaci cum multi...deci daca stiti ceva sa-mi dati si mie un pont... blush.gif !
Alex71699
Nu cunosc mecanici biggrin.gif , asta pt ca n-am avut nevoie, am la activ vreo 10 motoare de laditza facute plus inca 2 de bmw shi 1 de fiat ah shi unu de ZAZ , daca shtii ce e ala biggrin.gif , asa ca daca vrei sa ai motorul facut ca la carte de la A la Z, cu totul strans la cuplu , shi nu carpit shi daca ne intzelegem ash fi f bucuros sa ti-l fac eu.Bafta.
Cosmin65397
Salve!!! Alex iti multumesc de ajutor,daca nu gasesc oameni de incredere apelez la tine.Vorbim la intalnire daca poti veni daca nu tinem legatura pe forum!

P.S Zaz parca erau camioanele acela rusesti daca nu ma insel... blush.gif
andrei27237
Salut Alex.


La ce pret ajungem in zilele noastre pt a face un rk complet la motor?
Georgian40398
Daaa, si puneti va rog pe aici pretul final pt lucrarea asta, ca nu se stie cine mai are nevoie, masinile noastre nu sunt foarte noi biggrin.gif
Cosmin65397
Salve! Pe mine ma costa ,sa zic un pret, in jur de 15 milioane...acum depinde si cine o face....Mai multe spun dupa ce termin de facut motoru o sa dau amanunt cu amanunt si pret....!
Gigi66198
QUOTE(Cosmin65397)
Salve! Pe mine ma costa ,sa zic un pret, in jur de 15 milioane...acum depinde si cine o face....Mai multe spun dupa ce termin de facut motoru o sa dau amanunt cu amanunt si pret....!


Asa spune pretul asta astronomic... tongue.gif
Cosmin65397
Pai altu cat sa fie..ca depinde de uzura motorului...de service sau mecanic...Mai multe o sa zic dupa ce-l repar atunci pun tot ce treb pretz pe bucata...!
Gigi66198
Da, este cazul sa facem un up-date la mecanici si la valoarea pieselor + manopera...
Cosmin65397
Salutare! Pana acum doar Alex s-a oferit sa ma ajute...ziceti-mi si mie mecanici sau servicuri de lada....Multumesc mult..!
Alex71699
Cosmin, cand te hotarashti zi-mi poate vrei setu de 1200 , daca e ce trebuie , ti-am zis e original, de vreo 20 de ani , adica de cand se mai faceau piese de calitate... , shi ti-l dau moca , ca shi asa nu am ce face cu el, eu mai am o 1500. BAfta
bakhus70370
Yummy,superoferta biggrin.gif
Cosmin65397
QUOTE(Alex71699)
Cosmin, cand te hotarashti zi-mi poate vrei setu de 1200 , daca e ce trebuie , ti-am zis e original, de vreo 20 de ani , adica de cand se mai faceau piese de calitate... , shi ti-l dau moca , ca shi asa nu am ce face cu el, eu mai am o 1500. BAfta



As ramane profund indatorat daca mi-lai da....macar o berica ceva acolo... sa vedem cand ne intalnim..vineri daca ai atimp liber poate ne vedem! Itzi las o adresa de mess: barosanucoco@yahoo.com ,mai vorbim si multumesc mult...!
Horia49540
ca mecanic eu il recomand pe Dl Patru de la Bujoreni
totdeauna am fost supermultumit de cum a lucrat
Alex71699
Cosmine, scuze eu nu prea intru pe mess , nu prea am timp, daca e sa ne int sapt viitoare intr-o zi, sa-tzi dau piesela alea.Bafta.
Cosmin65397
QUOTE(Alex71699)
Cosmine, scuze eu nu prea intru pe mess , nu prea am timp, daca e sa ne int sapt viitoare intr-o zi, sa-tzi dau piesela alea.Bafta.


O sa te anunt in mod cert.....Tinem legatura pe forum!
Ionut45405
QUOTE(Alex71699)
Cosmin, cand te hotarashti zi-mi poate vrei setu de 1200 , daca e ce trebuie , ti-am zis e original, de vreo 20 de ani , adica de cand se mai faceau piese de calitate... , shi ti-l dau moca , ca shi asa nu am ce face cu el, eu mai am o 1500. BAfta

Nu vreau sa va stric afacerea, dar setul e la fel la 1200 cu 1500, motoarele au acelasi alezaj dar cursa e diferita si blocul e mai inalt (la 1500) si difera vilbrochenul.
Mihai103235
RK-ul la 1500-meu a costat 12 milioane
si merge de rupe asfaltul de sub roti
reglajele si ajustarile fine le-am lasat pe mana unui inginer auto batranel care mi-a scos toate valorile apropiate de cele indicate in cartea de service scrisa in rusa din care tot citea :angel: (*de ex : carbotest valoarea de fabrica 2.8 , iar valoarea obtinuta la mine 2.6 samd)
masuratorile le facea folosind manometre iar strangerea piulitelor si a ce mai trebuie pe acolo o facea cu chei dinamometrice.
Ce sa mai zic.....am ramas cu gura masca cand am vazut lada lui si a lu fiu-su. Ambele 1500 ...impecabile . Culoare originala , interior original , perfect intretinut , motoarele fara pic de ulei scuipat , rugina nici vb de asa ceva . POate odata si odata o sa reusesc sa le fotografiez
Acuma doar sa am grija de a mea ...si 150 - 180k km ar trebui sa ma pot folosi de ea fara probleme....sper blush.gif
Cosmin65397
Mihai ma bucur sa aud ca ai facut Rk ca la carte si ma bucur ca ai dat si de mecanic care sa faca acest lucru ,pe aici prin Bucuresti nu prea mai sunt mecanici care sa faca treaba buna majoritatea nici nu vor sa auda de Lada.Eu in cele din urma ,dupa vreo 1 an jumate de cautari de mecanici am gasit pe cineva care mi-a facut motorasu si sunt multumit de felu in care a lucrat si de rezultat .
Cati Km ai de cand ai facut motoru?
Mihai103235
eu personal ....150 de km (am masina de 3-4 zile numai biggrin.gif)
dar motorul are 6600 de cand este facut
aici (in arad) sunt inca folosite masinile
plus ca in ungaria sunt la mare moda si cel mai mare avantaj este ca in ungaria exista fabrica de lada si se gasesc piesele foarte usor si la preturi mai mult decat acceptabile
Daca chiar e vreo problema care nu poate fi rezolvata aici....un drum de 100 de km si ajung dincolo unde exista mecanici care "viseaza" laditzele
tzo99516
or visa ei laditze dar sunt curios si cat bani iti ia ca sa te rezolve biggrin.gif :minigun:
Horia49540
nu neaparat
poate fi chiar mai ieftin decat aici
ai vazut tu hot mai mare ca romanul? :puke:
dar cum adica "au fabrica"? adica se fabrica acolo piese de lada? la calitate buna? :wave:
Mihai103235
Horia...uite 2 exemple de preturi la piese de dincolo
eventual daca le gasesti aici in tara ....sa le putem compara preturile

21213-1101010-30 benzintartály 17570 ft
adica rezervor de benzina la 232 RON ( 17570 * 0.132)

21010-1106010-02 benzinpumpa DAAZ 3270 ft
pompa de benzina DAAZ 43 RON (3270 * 0.132)

toate produsele sunt noi

situl unde am gasit preturile astea este http://www.ladabolt.hu/
din pacate lista de preturi este in maghiara :angel:
Daniel82595
cred ca s-or face piese lada in hu.
dar in bulgaria nu sunt piese lada ca e mai aproape?
tzo99516
sunt la bulgari piese sa-ti pui si in cap,asa ca nu va mai faceti probleme daca e sa ramanem fara distribuitor de piese lada
Mihai103235
QUOTE(Daniel82595)
cred ca s-or face piese lada in hu.
dar in bulgaria nu sunt piese lada ca e mai aproape?


pai asta e relativ
ungaria e numa la 100 de km de mine pe cand bulgaria pe la 7-800 daca nu mai mult
Horia49540
he he pt noi cei din bucuresti e invers cu distantele:)

dar eu as avea mult mai mare incredere intr-o piesa din HU decat intr-una din BG...dar daca ambele sunt aduse originale din Rusia atunci ambele sunt bune...doar ca bulgarul mise pare mai hot ca unugrul totusi, poate sa le contrafaca :bash: :wave:

ps - preturile sunt foarte bune, multumesc de info :wave:
Matei93575
Nu cunosc piesele de la bulgari dar sincer mare incredere nu am in ei.In schimb la unguri sunt de buna calitate majoritatea originale.Plus sa nu uita ca ungurii au facut o gramada de piese pt Lada(contact,motoras pt stergator etc)Plus v-am zis ca daca Dumnezeu ne ajuta si o sa ne vedem aici in Ardeal este seful de la LadaMania care face naveta saptamanal in Ungaria aduce masini si piese.Si a zis ca ne ajuta cu placere are relatii plus discount.Salut tovarasi PS Vorbesc cu el pt ca ma pregatesc sa ma duc la el sa-mi monteze o cutie de viteze in 5 trepte
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.