Help - Search - Members - Calendar
Full Version: RCA
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Ghita A.
Ati aflat noutatile RCA? Ca cica nu poti sa iti mai schimbi societatea la care ai rca decat daca faci o notificare catre firma veche cu cel putin 30 de zile inainte.
mi se pare o chestie super naspa - adica daca iti expira polita tu trebuie sa te duci neaparat la societatea la care ai avut rca ca alta nu iti va face legal.
Stie cineva mai multe despre asta?
eddie
Nu mai e valabila,poti face unde vrei tu.Mie mi-a facut cineva care RCA-ul cineva care lucreaza cu mai multe firme de asigurari si anul asta mi-a facut la alta,nu la cea de anul trecut.Mi-a spus ca nu mai e valabila foaia aia semnata chipurile pe 2 ani,de anul trecut.
Nu avea de ce sa ma minta,pentru ca tot la el facusem si anul trecut RCA-ul,dar la alt asigurator.
florin6
sa stiti ca este valabila acum...din 1 februarie2006...si stiu fiindca sunt agent de asigurari si am vazut faxul primit de societatea de asigurari de la bucuresti...acum nu am voie sa fac asigurari la cineva care are asigurare la alta societate numai daca vine cu accept de la acea societate
Ghita A.
la asta ma refeream si eu... e o chestie noua. E o aberatie totala, sa imi pretinda mie sa ma duc cu o luna inainte sa fac cerere la firma veche ca sa pot sa-mi aleg liber societatea cu oferta cea mai buna. Asta nu mai e democratie deloc, parerea mea.
boty
E foarte normal sa iti ceara asta. Motivul: esti cu rca la societatea A , ai platit o suma X pe an pt polita si ai Y accidente si daune in valoare de 8X. Daca nu ar fi chestia asta anul urmatoe iti schimbi societatea de asigurare B si platesti tot X ( cat unul care nu a avut daune ) desi ai avut daune anul anterior in valoare de 8X.
Cu sistemul asta anul urmatoe cand schimbi soc. de asigurari o sa vada ca ai avut daune (sau nu ) si o sa-ti mareasca prima pt ca esti sofer "cu probleme" ( sau nu esti si o sa-ti faca reducere).
eddie
Mai intai ar trebui sa-si centralizeze datele toate agentiile de asigurari.
Sa stie toti asiguratorii cand individul ,,Xulescu '' a beneficiat de asigurare,de cate ori sau poate nu a avut accidente de loc.
Probabil nici nu se doreste acest lucru deocamdata.
boty
Cu baza de date asta noua de la cedam( care inca nu merge bine ,asta e suntem in rom nu in usa ) o sa se stie toate datele despre polite, accidente si toate celelalte lucruri necesare pt o evaluare a riscului fiecaruaia.
Eduard RO
Am inteles ca e mare panarama cu baza asta de date si ca nu functioneaza bine deloc.Probabil e facut de o firma nou infiintata de vreun parlamentar. :bash:
Ghita A.
QUOTE(boty)
E foarte normal sa iti ceara asta. Motivul: esti cu rca la societatea A , ai platit o suma X pe an pt polita si ai Y accidente si daune in valoare de 8X. Daca nu ar fi chestia asta anul urmatoe iti schimbi societatea de asigurare B si platesti tot X ( cat unul care nu a avut daune ) desi ai avut daune anul anterior in valoare de 8X.
Cu sistemul asta anul urmatoe cand schimbi soc. de asigurari o sa vada ca ai avut daune (sau nu ) si o sa-ti mareasca prima pt ca esti sofer "cu probleme" ( sau nu esti si o sa-ti faca reducere).


Sunt de alta parere: e normal sa se creeze o baza de date care sa contina toate acele date de care spui tu si sa aiba acces la ea toti asiguratorii, dar pana la a te obliga sa te asiguri la aceeasi firma e cale lunga. Eu de ex. ma si duc si fac respectiva cerere chiar daca imi expira rca-ul numai in august. Nu de alta, dar poate uit in iulie si ratez ocazia vreunei oferte mai buna decat cea veche.
boty
"Eu de ex. ma si duc si fac respectiva cerere chiar daca imi expira rca-ul numai in august. "

Stai linistit deocamdata nu e nevoie de cerere din cate stiu.

"dar pana la a te obliga sa te asiguri la aceeasi firma e cale lunga"

Nu esti obligat sa ramai la aceiasi companie, doar ca va trebui la un moment dat sa faci cererea respectiva inainte de a schimba societatiile de asigurare .
Apropo , polita ta nu se reinoieste automat deci neaparat trebuie sa-ti o reinoiesti tu.
boty
Bomba, luati de cititi bine :ban: si dupa aia wallbash.gif .... Dumnezeu cu mila... :death:
http://www.capital.ro/index.php?a=23319&shift=1
rafaello5
............
Si acum sa informez corect pe toata lumea.
Pe contractul pe care l-a semnta si primti toate lumea la incheierea unei polite RCA scrie clar pe spate:
"IV.Obligatiile asiguratului
Asiguratul este OBLIGAT:
(1)sa mentina valabilitatea contractului prin plata primelor de asigurare pe perioade de cate 6 sau 12 luni, in functie de optiunea sa.
(2)sa notificeAsiguratorul RCA, despre intentia de a denunta asigurarea obligatorie RCA, cu CEL PUTIN 30 DE ZILE INAINTE DE EXPIRAREA perioadelor mentionate la alin.(1);"
O data ce ati semnat acesta este un act juridic oficial.Legea spune ca nici agentul nu mai are voie sa va inchei asigurarea la alta firma de asigurare decat la cea la care ai avut pana acum; ca exceptie la acest lucru daca aduceti dovada ca ati renuntat la firma de asigurare acum cel putin 30 de zile atunci totul e OK.Daca o masina nu a fost asigurata timp de 12 luni atunci va trebui sa mai completeze un chestionar cu statut de obiect informator.
Acum sa va zic de ce s-a facut acest lucru.Era o foarte mare migrare de la o firma de asigurari la alta in fiecare an si deci firma pierdea clienti in dauna firmei care avea pretul cel mai scazut.E o chestie de protectionism al profitului firmei ca sa nu ii plece clientii pe care ia ademenit cu pretul cel mai mic anul trecut cand acum are cel mai mare pret ca sa isi acopere pierderea de anu trecut.Acum baza CEDAM (http://cedam.csa-isc.ro/) este activa dar mai are nevoie de ceva corectari si deci se poate verifica daca cineva este trecut in baza si la ce firma de asigurari figureaza.Daca nu figureaza la nici o firma atunci se face o copie a paginii respective cu data din ziua cautarii si se pastreaza de agentul de RCA ptr a avea o dovada ca respectivul nu este in baza de date a niciunei firme de asigurari.
Sa vedeti tambalau atunci cand firma de asigurari nu va fi de acord cu rezilierea contractului si vei fi obligat prin contractul semnat deci sa iti inchei asigurarea RCA la aceeasi firma chiar daca are tariful cel mai mare de pe piata.
Se pare ca se vor institui astfel cu aceasta baza de date si un istoric al asiguratului si cel care are mai putine accidente sau deloc va plati mai putin decat cel care are sa zicem 10 accidente pe RCA insumate.Adica daca tu esti un sofer precaut si mergi incet si cu atentie si nu faci nici un accident vei plati mai putin decat unu care merge din accident in accident cu masina si nu tine cont de nici o regula si loveste toate masinile din trafic.
Sper sa fi fost destul de explicit!!!! bicycle.gif [/b]
eddie
Daca in 16 ani nu am lovit pe nimeni,nu am beneficiat de nicio asigurare si nu mi s-a facut vreo reducere pentru asta,imi permit sa ma doara-n cot de dauna firmei,ca pierde ea clientii.
De mine pe cine intereseaza sa platesc in fiecare an la fel ca unul care a avut o gramada de accidente ?
Cine face daune mai mari,unul ca pleaca de la un asigurator la altul sau unul care e clientul lor cu reparatul pe asigurare?
Mai va spun odata,am facut asigurarea la unii printr-un broker care facea RCA-uri pentru mai multi asiguratori..Anul acesta mi-a spus ca nu mai face la aia de anul trecut ca nu sunt seriosi si mi-a facut la atii.Pai daca el a spus asta,eu ce sa mai spun?Oricum mi-a spus ca nu e nicio problema cu hartia semnata anul trecut...Deci daca s-ar intampla ceva, eu nu sunt de vina,nu am schimbat asiguratorul de capul meu.
Alnaibii
care ar fi baza asiguratorului sa nu te lase sa faci asigurarea cu altcineva, daca anunti asta in timpul scris in contract? eu am facut la astra, nu pentru ca erau cei mai ieftini, ci pentru ca doar pe ei i-am gasit pe 1 ianuarie cand m-am trezit eu ca n-am RCA.
Mihai74546
lucrez la o firma de brokeraj in asigurari si va pot raspunde exact.
Este normal si firesc (asa este si in occident) sa ai o baza de date prin care sa stii exact nr. de masini asigurate, cine a facut aciident sau nu,sa ii poti face reduceri, etc.
Sistemul este la inceput in Ro si este normal sa aiba greutati atat datorita grutatilor inerente inceputului cat si balcanismului nostru.
E adevarat, este in vigoare legea care te obliga sa faci RCA tot la societatea la care ai facut, daca nu denunti contractul cu 30 de zxile inainte. Si pentru ca suntem in Ro, dsupa ce au dat legea, au revenit si au spus ca nu mai este obliogatoriu, apoi au revenit si au spus ca este obligatoriu, iar de circa 1 luna iar nu mai este obligatoriu.Acum cand scriu aceste randuri ,NU este obligatoriu, miine s-ar putea.Ca sa eliminati toate aceste probleme, cand faceti RCA-ul( va recomand sa nu il faceti la masuta in strada!!) completati si cererea de denuntare de contract si o datati cu o 3-4 zile ulterior, Asa ati scapat de belele.
TLS-09
Chair daca textul legal obliga la o anumita data si ulterior s-a modificat in sensul renuntarii la obligativitate legea nu retroactiveaza iar contractul este legea partilor cata vreme nu contine clauze nule absolut. Pe cale de consecinta cel putin teoretic partile sint tinute de contract pina la data expirarii acestuia indiferent daca legea s-a modificat sau nu.
Pe de alta parte societatea de asigurari poate doar teoretic sa solicite daune deoarec practic nu are poasibilitatea sa le probeze astfel incit de la data la care nu va mai fi obligatoriu din punct de vederea legal nu avem decat sa ne schimbam societatea oricind.
Dan87905
Luni trebuie sa-mi fac si eu RCA, am adus masina din Germania si pe contract e numele prietenei mele nu pe al meu, dar eu voi conduce masina ca ea nu are carnet.
RCA-ul se face pe masina sau persoana, adica eu indiferent de ce masina conduc sunt asigurat RCA sau asigurarea e pe masina si indiferent cine o conduce are asigurarea pe masina respectiva ?
Si la cine recomandati sa-mi fac RCA-ul ?
Watcher
RCAul se face per masina. Cat despre societate, du-te pe undeva pe unde nu e prea scump si pe unde merg usor formalitatile (NU LA ALLIANZ) -BT asig, Generali, etc. Pt CASCO insa (care e mult mai folositor) du-te la Allianz sau Generali.
Dan87905
Azi am facut RCA la BCR Asigurari (2,6mil. pe 1 an), pe polita de asigurare e trecut numele proprietarului(nu numele meu) si seria masinii, dar eu voi conduce masina. Daca "ating" pe cineva si e vina mea pot da acea polita de asigurare celui lovit ?
Watcher
Da. Gandeste-te cum ar fi daca nu ar fi asa cu cei care au masini de firma: inchei N polite=X angajati * Y masini ?? wink.gif
G e o r g e
noile RCA uri , au crescut de anul trecut pentru unii si au scazut pentru altii ... se ia in considerare experienta la volan , adica de cat timp ai carnetul X(

astfel mie mi-a crescut rca ul fata de anul trecut cu 200 ron .

sa-i sparg ...

mai adaugam si noile impozite ... si rovigneta si cre' ca emigrez :bash:
Ghita A.
De crescut .. au crescut la toata lumea din cate stiu eu...
Dar esti un caz fericit... pt o masina gen bascula-raba pana la 15000kg a crescut cu 2000 Ron
Inca nu am auzit la RCA sa se faca diferenta pt sofer... doar la casco, dar poate ma insel. Stie cineva sigur?
Dan87905
Eu am platit RCA pe 1 an, pana in 14nov2007, 2,6 mil, nu ma intrebat nimeni de cat timp am carnet, de fapt RCA nici nu e pe numele meu si proprietarul nu are carnet!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.