Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pareri Audi A6
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
Axinte66692
As vrea sa-mi cumpar un Audi A6 sau A4 inca nu m-am hotarat,A6 este mai mare (noi suntem 4 persoane in familie),dar pentru oras cica A4 este mai indicat din cauza dimensiunilor.Adevarul ca eu sunt novice in materie de masini,Audi imi place si gata.Am gasit mai multe masini in Germania de exemplu A6 Avant 2.5 TDI+Navi,120 KW,2003,12.950 Euro, cu TVA(16%) care il recuperez dar masina are 172.408 km.Nu stiu daca sunt multi kilometri pentru acest motor,consumul este mare si cat platesc la masina asta taxe?Parerile voastre pro si contra sunt bine venite.
Flav
Salut! Si eu sunt un fan audi. Detin un Audi A6 1.9 TDi din 2002. Sa sti ca diferenta dintre A4 si A6 la marime nu e exagerat de mare, la lungime difera cu vreo 25 cm iar la latime cu vreo 10cm.
Masina care ai descris-o are un pret acceptabil cu toate ca are atatia km. Consum? Pai la a mea consumul mediu e undeva la 6.5l/100km iar in oras un 7-7.5l/100km, depinde foarte mult si de modul in care merg cu ea. Asa ca ... la motorul de 2.5 poate o idee mai mult. oricum, consumul o sa-ti para acceptabil. Cat despre taxe.... la ce taxe te referi? Cele de vama? Acolo nu cred ca o sa platesti mai mult de 1600-2000 euro. Oricum, Multe nu prea stiu nici eu. Ajunsa in tara asigurarea care cred ca sti cat costa pt un motor ce depaseste 2000cm3.
Ceea ce pot sa-ti spun despre un motor TDi e ca in conditii normale de exploatare poate merge linistit 500-600 mii km. Bine, consumabile schimbate la timp. Cu motorul nu cred ca o sa ai probleme. Mai degraba cu subansamblele la cat de bune sunt drumurile noastre. Motorul daca e o sa-ti pice ultimul. Pentru mai multe informatii iti dau un link http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showtopic=9261&st=0

Ziceai de pareri pro si contra ... La audi nu prea ai ce sa zici contra smile.gif Si daca e sa alegi A4 si A6 eu unul as alege un A6. Acum depinde de tine si de necesitatile tale. Asa ca sper ca alegerea facuta sa fie cea mai buna. Succes!
robert
Vrei neaparat Avant?
Pretul e cam mare pentru un break la km astia.Masina e foarte buna, iar diferenta de spatiu fata de A4 se simte foarte clar, mai ales la interior, unde A4 este sub Passat si mult sub A6. Am avut si stiu.Pe de alta parte A4 este mai sportiv,model mai nou,etc.A6 cu V6TDI 6 trepte este combinatia ideala.Ca sa vezi cat te costa cu adevarat masina, calculeaza pretul din Germania minus 16% (daca are tva), plus circa 2500-3000E in functie de anul fabricatiei, ptr nr toll, taxe, drum, RAR etc.Nu lua peste 200.000km totusi(turbina, injectoare, chestii).
Romeo44774
Spui ca sunteti 4 in familie, eu iti recomand cu tarie A6. Indiferent de talia membrilor familiei, spatiul interior si confortul oferit este excelent. Iar in ce priveste motorizarea, 1.9 TDI e cam pacat...Eu am 2.5 TDI multitronic si crede-ma ca performantele sunt excelente. O poti conduce cum vrei tu: sportiv, elegant si confortabil, nu te dezamageste. Consumul e corect dupa parerea mea, eu am calculat 8.3 l urbal si 7.5 l extra, la o viteza medie de 150 km/h. Daca vrei acel mult dorit consum de 4.5-5.5 l/100km motorina, ia un A4.Sau poate vrei putere pe benzina, dar asta e altceva. Ca o ultima recomandare,fa tot posibilul sa gasesti ceva sub 100000 km, desi e mai scump. Vei mai face tu un schimb al distributiei, dar vei beneficia de o functionare sigura. Spor la bani!
DORU
Nu pot decat sa subscriu la parerea lui Romeo... arigato.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.