Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Discuri frana Legacy
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru > Legacy/Outback
victor71773
Mi-am schimbat discurile de frana de doua ori pana acum, intr-un an si jumatate.
Cum incepe caldura, dupa vreo luna la fiecare franare se aude un zgomot groaznic de fier pe fier, toata lumea de pe strada se uita la tine. Degeaba Legacy este o masina excelenta in rest daca te faci de ras la orice stop. In plus, dupa vreo cateva luni discurile se decaleaza rau de tot, si la franare la peste 100 km/ora volanul joaca ca dracu' - ce vreau sa spun este ca acest fenomen este chiar periculos.
Cei de la Radacini (cu care m-am certat de fiecare data fiindca discurile nu sunt in garantie, dar am reusit sa obtin garantia), mi-au spus ca asa sunt placutele de frana "ecologice" care sunt pe toate masinile moderne, "mai zgomotoase". Dar nu am auzit nici o alta masina sa faca in halul asta la franare!
Am Legacy-ul meu (Legacy 3.0 5AT) din iulie 2005. Am schimbat a doua oara discurile si placutele in octombrie 2006, cat a fost iarna n-au mai fost probleme. Acum de cand a venit caldura deja incepe sa se auda zgomotul, este "deja vu"...
Care este solutia? Nu stiu daca cei de la Radacini vor mai accepta sa schimbe discurile a treia oara in garantie, si nici mie nu-mi convine sa platesc o caruta de bani la fiecare 6 luni pe discuri noi.
Problema cred ca este a placutelor de frana care sunt prea dure, zic eu.
Daca cineva are vreun sfat sau solutie il rog sa posteze, fiindca altfel eu nu vad nici o solutie decat sa vand masina...
xx46564
Pe Outback 3.0R AT se duc dracu prea repede placutele (max 10 000 Km) si apre acel zgomot de metal pe metal + se aprind ela bord indicatorul cu semnul de exclamare. E bataie de joc..
G e o r g e
in oct 2006 ? adica in viitor ?blink.gif

placute cere RoadHouse (265ron setul pt fata) , neecologice si se termina cam in 10 000 km dar fata de 800ron unele ecologice e diferenta mare .

discuri brembo wink.gif

trust me on this one .
victor71773
QUOTE(G e o r g e)
in oct 2006 ? adica in viitor ?blink.gif

placute cere RoadHouse (265ron setul pt fata) , neecologice si se termina cam in 10 000 km dar fata de 800ron unele ecologice e diferenta mare .

discuri brembo wink.gif

trust me on this one .


corect, octombrie 2005! smile.gif sper sa nu se intample si in octombrie 2006! smile.gif
De unde cumpar placutele RoadHouse? Au cei de la Radacini?
Daca nu, vor fi de acord sa le schimbe? - fiindca au acolo un afis ca nu realizeaza nici o inlocuire de piesa decat cu piesele cumparate de la ei.

victor

p.s. totusi, cred ca este un punct foiarte slab al celor de la subaru; nu am auzit de nici o alta masina la care sa fii nevoit sa schimbi discurile de frana de doua ori in 46,000 km. cu toate astea, uite ca acum dracusoru' imi sopteste la ureche de un Forester pentru sotie, pe care sa-l folosim si cand iesim pe undeva pe coclauri de munte...
G e o r g e
problema discurilor este prezenta doar la legacy / obt si doar pt discurile fata.

placute roadhouse au ei , ti-am dat si pretul . vezi ca ti-am raspuns mai complet pe celalt forum .
victor71773
Am fost la Radacini...
Din ce in ce mai mult cred ca Subaru nu este totusi ceea ce am crezut: am telefonat sa intreb de placute RoadHouse pentru Legacy 3.0; au verificat, aveau pe stoc, am facut programare.
M-am dus la service, au mai verificat inca o data seria caroseriei - intr-adevar, sunt placute pe stoc, chiar si discuri Brembo.
Asteptare 45 minute, vine mecanicul, vorbeste in soapta cu seful de service... Concluzia: NU SUNT PLACUTE DISPONIBILE PENTRU TIPUL ACESTA DE LEGACY!!! Doar pentru 2.5 si 2.0! LA FEL SI DISCURILE!

Nu este normal sa se intample asta. Am avut pana acum Nissan, Cielo, Skoda si cu nici una nu mi s-a mai intamplat asa ceva.

Orice ar fi, degeaba este motorul bun si sistemul de tractiune la fel, daca trebuie sa schimbi discurile la fiecare 15,000 de km iar pentru asta te certi ingrozitor cu reprezentanta Subaru care desi stie de acest defect nu vrea sa le schimbe in garantie.

Nu este o firma serioasa aceea care desi cunoaste o problema nu gaseste o solutie dupa doi ani de cand au lansat pe piata un model;

Nu este o firma serioasa aceea care are o reprezentanta care isi bate joc de clienti asa cum se intampla in Romania.

Asa ca intre Subaru si germane aleg ultimele. Diferenta de pret se merita.
G e o r g e
exact ce spui tu acolo mi se intampla mie cand am avut VW .diferenta : pentru ORICE vizita in service ORICAT de mica , asteptam minim 10 zile !!!

eu chiar n-am avut nici o problema cu subaru si am trei in familie smile.gif

un mic pont : daca te certi cu ei nu rezolvi nimic wink.gif de ce nu intrebi mai bine aici ce si cum si te pot instrui de la bun inceput .
victor71773
pai am intrebat, dar iata ca ce m-ai sfatuit nu se potriveste!
nu e vina ta desigur ca nu sunt placute roadhouse pentru legacy 3.0, dar nu e nici vina mea ca subaru ma pune pe drumuri aiurea.
repet, chiar si cu Cielo cand mergeam la Auto Marcus totul a fost ok, am facut 160.000 km in patru ani si n-am schimbat discurile!
la Skoda am ocolit Porsche si am fost la Brady (seful de acolo face o treaba excelenta cu oamenii lui, nu e reclama este doar apreciere) si in doi ani totul a fost extraordinar cu Skoda.
la Subaru am schimbat discurile de doua ori in 48,000 de km, plus nervii plus efectul de doi bani cand franezi la orice semafor si toti intorc capul sa vada ce masina e aia care pare ca se rupe in bucati. Aaaa, e un legacy 3.0, cunoastem problema....
mi se pare stupid sa spui sa stau linistit fiindca si Volkswagen face la fel, unu la mana fiindca nu ma incalzeste cu nimic si doi, n-am auzit nici o alta masina care sa aiba aceste probleme cu dicurile si placutele!
Si nu e doar sunetul care deranjeaza - dar la peste 100 km/ora cand franezi poti pierde controlul, atat de rau face volanul!

Si ce este cel mai rau este ca cei de la radacini au ridicat din umeri: asa este, sunt aceste reclamatii, dar nu exista solutii deocamdata.

Astept daca cineva are vreun alt sfat. Eu am luat o placuta veche si o voi trimite cuiva afara sa vada daca gaseste alt fel de placute...
G e o r g e
pai nu doar ei aduc road house smile.gif

ai incercat si la altii importatori de piese auto ?

subaru are aceasta problema . dar , exista rezolvare , discuri brembo pe garantie , si totusi exista si alte masini cu probleme mai mari .
Andrei55037
Acum nu vreau sa fiu carcotas dar sa se decaleasca discurile la 7-8000 de km iar placutele sa tina max 10.000 de km mi se pare jenant. Personal nu am auzit la o alta masina sa aiba asemenea probleme la echipamente care tin de siguranta.
victor71773
Ma bucur ca in sfarsit cineva vede care este problema.
George este fan Subaru si trece peste asta.
Fan Subaru sunt (sau am fost) si eu. Dar asta nu inseamna sa nu ii critic atunci cand fac lururi de doi bani.
Ca sa fie o marca de masina apreciata ar trebui sa isi asume greselile si sa le repare.
Ar trebui sa recheme toate Legacy-urile de exemplu si sa le schimbe discurile si placutele cu unele normale.

Problema Subaru este insa ca nu au gasit solutia, sau nici nu le pasa - ceea ce ar fi chiar si mai grav.
George, fan Subaru nu inseamna sa ai ochii acoperiti. Tu nu intelegi: NU EU TREBUIE SA ALERG DE NEBUN SA CAUT ACESTE PIESE, CI SUBARU TREBUIE SA MI LE DEA! GRATUIT!
G e o r g e
placutele sunt ecologice pentru ca asa impun normele.

discurile ti le schimba pe garantie cum mi le-au schimbat si mie . tot nu inteleg problema ta .

la mine s-a rezolvat foarte usor si frumos .

dar ti-am mai spus : vorba dulce mult aduce . incearca sa intelegi asta wink.gif
Legionaru'
Voi schimbati la fiecare 10.000 km discurile ?
La Subaru poate sunt consumabile. blink.gif
G e o r g e
nu draga . total gresit .

discurile se schimba la 80 -100000km ca la orice alta europeana . doar ca cele standard se decalesc pe la 10 000 km sau 20 000 ... depinde cate frane puternice tragi pe umezeala mare .

ele se schimba , pe garantie , cu unele marca brembo care nu au aceasta problema . problema se manifesta la discurile de frana fata .

alte probleme : 1 busca pe spate care e susceptibila la vreo 20 000 km sa cada ( in functie de cate gropi iei si cat de tare le iei ) si o bucsa pe fata , care cade doar daca mergi foarte tare pe denivelari frecvente (gen piatra cubica) .

astea sunt problemele consemnate si stiute la legacy .

la mine s-a manifestat doar cea cu discurile , rezolvata dupa 2 vizite in service . la prima am anuntat problema , au zis ca sunt in standard, la a doua , dupa cateva franari violente si prelungi pe ploaie afara si cateva baltoace mai mari luate , s-au schimbat pe garantie . a trebuit sa platesc placutele de frana totusi . placute de frana neecologice roadhouse .

OK ? am fost destul de explicit ?

inca o chestie la automate se consuma mai repede placute + discuri pentru ca ... completez cu dohhhhh , ca daca nu stii (tu cel ce citesti aceste randuri) de ce se consuma mai repede chiar nu ai de ce sa citesti atat de mult .
victor71773
QUOTE(G e o r g e)
placutele sunt ecologice pentru ca asa impun normele.

discurile ti le schimba pe garantie cum mi le-au schimbat si mie . tot nu inteleg problema ta .

la mine s-a rezolvat foarte usor si frumos .

dar ti-am mai spus : vorba dulce mult aduce . incearca sa intelegi asta wink.gif


George: problema este ca Subaru Radacini nu are cu ce sa imi schimbe discurile!
Sa nu crezi ca sunt un tip certaret care cauta samanta de scandal, dimpotriva. Dar iti repet: le-am solicitat schimbarea in garantie a discurilor si au refuzat spunand ca acestea nu intra in garantie. Am insistat, civilizat, cu argumente pertinente si de bun simt, cu ton scazut si politicos; au refuzat, mi-au spus ca discurile s-au decalit din cauza mea pentru ca am trecut cu masina prin lac. Nu comentez aici desi as putea sa fiu rautacios si sa spun ca probabil Subaru este proiectata doar pentru drumuri pe sosea perfect uscata...
Ce vorba dulce vrei tu, sa le pup mana sau sa le dau spaga? Eu nu fac asta, eu le-am spus ca voi incerca sa le fac cea mai proasta reclama si ii voi da in judecata. Atunci au dat inapoi si mi-au schimbat discurile in garantie.
Asta s-a intamplat de doua ori pana acum, identic, dar repet: mi-au pus discuri si placute identice, adica din acelea care se decalesc imediat si devin periculoase dupa 100 km/ora.
Iar acum, a treia oara - cand stiu ca se apropie momentul - le-am solicitat la sfatul tau sa imi puna placute roadHouse si discuri Brembo. Nu in garantie, cu cu plata! Dupa ce m-au chemat, dupa ce au verificat de doua ori si m-au lasat sa astept vreo ora, si-au dat seama ca pentru Legacy 3.0 RoadHouse nu face placute iar Brembo nu face discuri!
Tot nu intelegi care este problema mea? Normal era ca Subaru - Radacini sa cheme toate Legacy-urile 3.0 la service si sa le inlocuiasca piesele despre care ei stiu ca au probleme cu unele de calitate si sigure, In loc de asta ei incearca sa se spele pe maini. Iar atunci cand vrei sa cumperi tu aceste piese isi bat joc de timpul clientului!
Incep sa cred ca ori ai vreun interes ori pur si simplu exista in tine un fanatism care te impiedica sa vezi sau sa recunosti ce este gresit.

Imi pare rau si inchid topicul aici.
G e o r g e
imi pare rau , aici gresesti . nu radacini fabrica masina asta . altcineva o fabrica . deci nu e datoria radacini sa cheme de la sine putere toate legacy de 3.0

ps eu am 2.5 si am avut problema asta . in plus , cand am cumparat masina stiam toate problemele ei wink.gif asa ca stiu la ce sa ma astept .

ce alte probleme ai mai avut ? ca sunt curios , in afara de discuri si eventual consum .

vezi ca daca vrei cu bani se pot pune chestii gen discuri gaurite samd wink.gif mult mai eficiente ca cele "clasice" .

per total eu sunt foarte multumit de masina . da , am avut problema cu discurile , s-au schimbat IMEDIAT pe garantie . asa ca nu am de ce sa ma plang.
G a b i60782
nu prea cred asa ceva ... in asa putini km ... o fi Legacy de 3.0 da nici chiar asha ... acum depinde si de sofer ! blink.gif
G e o r g e
gabi tu ce probleme ai avut pana acum ?
Valentin50014
offtopic.gif

George esti extraordinar cu raspunsurile tale.
Imi pare rau, dar o meriti.

Fa un apel la toti posesorii de Subaru si intreaba-i pe acest topic ce probleme au avut fiecare cu masinile lor. Daca vrei am sa te ajut si eu si am sa scriu de problemle de la VW. Sunt sigur ca aceste mesaje il vor ajuta pe victor, se va simti mult mai bine stiind ca alte marci au probleme mult mai mari.

:bash:
G e o r g e
ha ?
Stefan69559
QUOTE(G e o r g e)
problema discurilor este prezenta doar la legacy / obt si doar pt discurile fata.

placute roadhouse au ei , ti-am dat si pretul . vezi ca ti-am raspuns mai complet pe celalt forum .


Ai vreo idee despre Outback 2006 ? Au aceeasi problema ? Si Toyota mea (Corolla Wagon 2005) scartie de fapt dupa 26.000km. Toyota Finland a comentat ca asa sunt placutele constriuite si dupa mai mult de 40.000km sunetul va dispare. Oricum sunetul nu este lafel: nu este metal pe metal ...

Are de a face probabil mult si cum franezi si cat de mult se utilizeaza placutele ... !?

stefan
G e o r g e
in standard vine cu placute ecologice . care franeaza bine , dar este loc de mai bine . tot in standard vine cu niste discuri mai moi care se decalesc relativ usor.

se schimba in service discurile pe garantie + placutele pe barba ta .

ok ?
Stefan69559
QUOTE(G e o r g e)
in standard vine cu placute ecologice . care franeaza bine , dar este loc de mai bine . tot in standard vine cu niste discuri mai moi care se decalesc relativ usor.

se schimba in service discurile pe garantie + placutele pe barba ta .

ok ?


aha. asta este ok. Fenomenul apare des si la alte marci cred. Nu am avut decat Toyota pana acum. Nu pot sa ma pronunt.

Deci cam dupa cati km ar trebui sa ma astept sa schimb placutele sau discurile ?
(Asta desigur are implicatie directa si de felul cum conduc)

Am sa fac search si pe subarufinland club sa vad ce zic si finlandezii de faza asta ... Oricum din cate am cautat faza cu franele *nu apare* ca fiind o problema aici !

Merci,
stefan
G e o r g e
depinde foarte mult de felul in care conduci .
Stefan69559
QUOTE(G e o r g e)
depinde foarte mult de felul in care conduci .


asta nu este o problema pentru mine... Merci.
De fapt azi incerc sa inchid afacerea cu Subaru. Informatii pe mai tarziu.

Multmesc mult,
Stefan
xx46564
Cu placutele ecologice nu treci de 10 000 Km sad.gif
Ultima revizie la Outback.. DOAR 21 mil (placute incluse) :@
Watcher
Fac si eu ca un vecin al meu cand vine intretinerea:
CAAAAATTTTT???? 21 milioane de lei vechi??? Revizia de cati km e asta?
G e o r g e
alea ecologice sunt 8 mil ... si ti-am spus asta wink.gif cele neecologice sunt 2.65 ron
in plus tu ai automata , este normal sa se consume mai repede placutele .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.