Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Punto 1.2 80 cp, tiptronic 7 viteze
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Cristi71597
Salut ! Postez pentru prima oara pe acest forum dar il citesc de multa vreme...si mi-ati fost tare folositori! In fine, intr-un sfarsit am reusit sa-mi iau o masina, un punto sporting din 2000. Masina are mai multe dotari decat ma asteptam eu vreodata..cutie tiptronic,navigatie si toate alea ...
Masina inca nu mi-a venit , dar am vazut-o si am condus-o...Merge super bine,e tare sprintena mai ales in modul tiptronic... Stiu ca cu cutia asta consuma mai mult dar la un motor de 1.2 vroiam sa va intreb pe voi cu cat...si ce pareri aveti in general de ea deoarece e primul meu fiat...cam cu sta la fiabilitate si la intretinere.. masina are 80.000 km si deocamdata e stare perfecta..in afara de un bec ars(1,6 RON) si ca trebuie schimbata cureaua de distributie(teste facute la reprezentanta fiat)

Multumesc anticipat si orice parere este binevenita!
danmatyas
probabil iti va consuma 10-11 litri urban...
Cristi71597
Ma gandeam asa la vreo 8-9 ...nu chiar 11, da' nu zic ca nu e posibil.. am si un cielo asa ca sunt obisnuit cu 12 in oras...
Apropo, unu cu cutie manuala cam cat ia? si in afara pe unde s-ar situa al meu??? In rest la intretinere cum e punto?
danmatyas
un motor 1.2 consuma, dupa datele declarate de constructor cam 8 - 8.5 litri urban.De obicei aceste consumuri nu sunt reale, eu zic ca mai trebuie adaugat macar un litru in plus pt a ajunge la un consum real intr-un oras aglomerat.Ei...daca in mod normal ia 8 litri ..mai pune un litru..sunt 9 iar cutia automata din start iti ia 1-2 litri in plus la suta de km.Daca mai sunt si alte pareri..as dori sa le aud.
Cristi71597
A venit masina... i-am facut consumu' si imi ia 6.5 in afara si 9 in oras...
asta in modul automat in principal... in tiptronic nu stiu inca! Merci de raspunsuri...
r4mp
daca prin " modul tiptronic " te referi la schimbatul " semi-manual " .. atunci ai putea sa incerci si asa.. sa schimbi la cat simtzi si crezi tu .. dak o faci in turatii mai mici, s`ar putea sa mai scazi putin consumul, nu cu prea mult blush.gif asta daca ai de gand sa renunti la comfortul cutiei automate biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.