Help - Search - Members - Calendar
Full Version: tuning software 1,5 crdi 82>110CP
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
oltetz58244
vorbind cu dealerul, mi - a spus ca motorul diesel de 1,5 se poate tuna prin schimbarea cipului, iar puterea ar creste de la 82 la 110 CP. Operatiunea s-r face la service-ul autorizat si nu ar atrage pierderea garantiei.
Intrucat distractia asta costa cam 500 eur, as vrea sa stiu daca a mai facut - o cineva si daca rezultatele sunt pe masura.
De asemenea, am inteles ca ar mai creste semnificativ si consumul, nu doar puterea.
Intrucat nu consider ca accent 1,5 crdi este un campion al consumului mic (mie imi ia 7,5 - 8% urban si 5,5% extra), o crestere prea mare a consumului chiar ca nu ar justifica cresterea de putere.
In ceea ce priveste cresterea de puetere, cred ca este posibila software, intrucat acelasi motor (cel in 3 cilindri cu 12 supape) are in specificatiile KIA (care face parte din acelasi concern) 110 CP.
NU mai vorbim despre motorul de pe noul accent, care la aceeasi cilindree furnizeaza tot 110 CP, dar are totusi alta arhitectura, in 4 cilindri
Maff
Motorul de pe noul accent este altceva.Dar in mod normal, consumul scade daca in faci soft tuning.Si sa stii ca am condus un accent la care se facuse tuningul si se simtea intr-adevar altfel.Eu zic ca merita facut.
DORU
De aceeasi parere cu Maff !
Mihai 36955
De aceeasi parere si eu, se schimba comportamentul masinii plus ca consumul trebuie sa scada.
Daca esti interesat as putea sa te ajut cu un cip tuning la motor mai ieftin si care face acelasi lucru. Daca vrei mai multe detalii da-mi un pm
Maff
Dar daca vrei sa nuu ai probleme, cel mai bine faci tuningul la Hyundai.In felul asta nu-ti pierzi garantia si ai certitudinea ca nici nu iti dau calculatorul peste cap.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.