Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Despre romani :D
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Eduard RO
http://www.evz.ro/article.php?artid=251706
Ce parere aveti?Este adevarat ce scrie acolo?Dupa mine da o mare parte este adevarat.Acum adevarata intrebare este daca ar trebui sa ne ingrijoreze sau nu. blink.gif
Maff
Este doar o tampenie.Un pamflet care se vrea a smulge cateva zambete in varful gurii.Oamenii cand nu au ce face scriu chestii de astea ca sa mai umple coloanele ziarelor.
dutu65393
E o tampenie, ei vorbesc despre alti prin ograda lor nu se uita ca sunt vai de ei
eddie
Pur si simplu un pamflet,vorba lui Maff,nimic mai mult,despre calicie,aici cu intelesul de saracie lucie.
Cel mai bun comentariu l-a facut cineva AICI
cioaba
trist e ca exista si oameni din cei descrisi acolo. e greu pentru un ziarist de capitala relativ bine platit sa inteleaga ca sunt oameni trecuti de o varsta care nu mai au nici o sansa sa manance la restaurant si sa se imbrace de la mall fara a face un imprumut in banca. e adevarat ca unii exagereaza cu economia (in speta cei care o fac la apa), dar cei mai multi din aceasta categorie nu isi permit. de obicei fiindca timpul lor a trecut si nimeni nu mai are nevoie de ei. nu stiu pe nimeni de nici o varsta sau categorie sociala care sa-si permita sa se imbrace bine si sa manace in oras si care nu o face. si daca sunt, sa stiti ca dau fiecare banut copiilor sau nepotilor sa traiasca ei bine.

mai indicat ar fi fost un pamflet la adresa alora care vand apartamentul (cu linoleum pe perete) mostenit si toaca banii prin carciumi.
sergiutruta
Io am priceput ca de fapt tipul e u ziarist din Iasi, deci el nu vorbeste despre moldoveni.
Rubrica se numeste "Romania vazuta din Moldova" pentru ca ziaristii moldoveni scriu la rubrica asta. Articolul lui n-are nici o legatura cu moldovenii, este de fapt viziunea ziaristului despre "Calicul de tranzitie".
Hazliu biggrin.gif
robert
Cred ca era mai nimerit daca articolul facea parte rubrica "Moldova vazuta din Romania"
anamana
In articol e vorba de o anumita categorie de oameni. Autorul surprinde bine amanuntele ce definesc categoria respectiva.
La un moment dat da dovada de o capacitate superioara de intelegere a fenomenului, alta data o da in bara cu brio.
Nu inteleg de ce a folosit ca reper multimea "Moldoveni".
Evident ca el (articolul) de fapt nu se refera exclusiv la moldoveni.
Dar trebuia specificat.
Greseala ---- > De ce nu a prevazut reactiile ce vor aparea de aici?

Rezultat: O mare confuzie, si un scandal facut pe degeaba.
Alex-F1
QUOTE(Maff)
varful gurii


blink.gif :wtf: Exista asa ceva????? :scratchchin: biggrin.gif Io parca stiam de "coltul gurii".... :x

Da, f. fain articolul....bine-ar fi sa fie doar un pamflet, dar din pacate in mare parte este adevarat....exista mai multi astfel de oameni in Romania decat v-ati imagina!!! wallbash.gif M-am amuzat citindu-l, deoarece mi-am amintit de o gramada de persoane cunoscute care se regasesc perfect in acel articol....foarte tare biggrin.gif :clapping: Si lista ar putea continua (auzite/vazute personal): "lungirea" cu apa a sapunului lichid sau a samponului, ca sa tina mai mult, lasarea robinetului general de la apa calda (cel din masca de sub chiuveta) pe pozitia "semideschis", ca sa nu poti da drumu cu presiune prea mare, gaurirea cu perforatorul a tuturor paginilor si legarea cu sfoara a unei carti trase la xerox, ascutirea cutitelor de bucatarie aproape pana la disparitia lamei, spionarea timpului cat vorbesc copiii (si nu numai) la telefonul fix (daca ei au fost cei care au sunat), iar dupa max. 5 minute sunt poftiti (cu strigate) sa incheie imediat convorbirea etc, etc... laugh.gif ....sa nu mai vorbim de cazurile in care se exagereaza (intr-un mod care sfideaza pana si conditia umana) cu economia la curent sau la gaz pt. centrala termica.... :ewpu: ....e trist intr-adevar, dar din pacate adevarat..... Sa nu-mi spuneti ca voi nu cunoasteti persoane/familii care, iarna, ca sa nu plateasca asa mult gazul, reduc debitul centralei termice, desi ar dori sa fie mai cald in casa, dar cand se gandesc la buzunar, prefera sa renunte la cateva grade... sad.gif

Vorbeamos
ALEX
cioaba
foarte adevarat, dar autorul amesteca zgarcitii care prefera sa renunte la minimele unei existente civilizate pt cativa banuti economisiti cu nenumaratii prapaditi care nu mai au bani de un pantof de piele, de intretinerea masinii "editie de colectie", si mai ales nu mai au viata sociala (restaurant, cofetarie, film). nu e jenant sa ai in casa mobila veche si sa nu-ti permiti sa te imbraci de la mall, dar e strigator la cer sa nu tragi apa la wc decat o data pe zi si sa stai pe intuneric findca e scump curentul. sunt doua categorii distincte, desi ambele fac economii. unii sunt de luat in batjocura, iar altii de compatimit.
Maff
@ Alex
Vroiam sa zic varful buzelor, dar am scris gresit.
Se mai intampla.biggrin.gif
Iulian HondaFan
asta este adevarul despre unii dintre compatriotii nostri. sunt oameni care nu pot face altceva. atat timp cat salariul minim pe economie este de 2-3 milioane ROL si multe pensii se invart tot sub 5mil pe luna, pentru unii va fi greu sa poata supravietui altfel. saracia schilodeste psihologic si dupa ani si ani de lipsuri oricine poate ajunge acolo. blush.gif
TLS-09
Orice s-ar spune articolul este in foarte mare parte adevarat si aplicabil in intraga Romanie cu procentaj mai mare sau mai mic de la zona la zona, dar pe total este relevant.
Daca facem abstractie de aceia care nu pot sa-si permita anumite lucruri(cu exceptia trasului apei la toaleta sau altele asemenea care sint impardonabile orice s-ar spune) cred ca articolul ii vizeaza si pe aceia care desi ar putea sa-si permita mai multe se limiteaza a zgaraia branza cat mai mult posibil.
Exista un proverb care spune ca sintem prea saraci ca se ne permitem lucruri ieftine. Nu este unul romanesc si pe cale de consecinta romanii nu-l aplica, nu se muleaza pe psihologia lor.
Ganditi-va de cate ori romanul nu se duce in piata sa-si cumpere niste tricouri de exemplu, care, dupa 2-3 spalari(cel mult) arata de parca ar fi carpa de spalat pe jos, in loc sa-si cumpere o chestie de firma care sa-l tina mai mult si sa economiseasca astfel bani.(stiu: circotasii au sa inceapa acum discutia despre produsele de firma care nu sint de calitate, ca-s facute si alea in China etc).
Discutia este cu totul alta.
O mare problema este aceea ca se institutionalizeaza si la noi aceasta optica gresita .Mari firme incep sa aiba in Romania o politica "romanasca' cel mai desea datorita unor angajati imbecili si inapti sa se adapteze unor cerinte de bun simt.
Am sa va dau un exemplu : si-a luat nevasta-mea un uscator de par ****** Lissima, care este un uscator obisnuit dar are atasat un cap pentru intinderea parului(o chestie cu niste perii).
Periile respective s-au defectat dupa doar 3-4 saptamani. La service le-au lipit si au spus ca o sa tina. Asa a fost, au tinut inca 3 saptamani.
Cand m-am dus la ei mi-au spus ca "accesoriile cum ar fi perii, furtune etc... nu beneficieaza de garantie". In speta tocmai accesoriul acesta(peria)era singura chestie care diferentia produsul de un uscator de par banal, din care oricum mai aveam in casa.
Evident a trebuit sa sun la Bucuresti la reprezentanta si doar dupa scandal s-a rezolvat cu inlocuirea intregului aparat.
O alta firma(mi-au spus cei de la reprezentanta) nu permite inlocuirea accesoriilor si nici reparatiile ci inlocuieste asfel de produse automat fara alte discutii.
Ambele firme sint straine si au reprezentante la noi, dar se pare ca una din ele stie, prin personalul roman angajat sa-si respecte blazonul, gandind occidental si dorind sa-si pastreze clientii, pe cand cealalta gindeste profund romaneste si pentru un accesoriu in valoare de 10 RON prefera sa-si piarda clientii.(Am jurat ca nu mai cumpar nimic de la ei si o sa le fac si reclama proasta).
Va rog sa observati ca aici discutia nu este despre doua firme straine ci despre mentalitatea romaneasca de a fi zgarciti cu orice sacrificii si in derimentul nostru si al nimanui altcuiva(adesea noi confundand firma straina cu conduita pesonalului roman de la reprezentanta).
Cred ca avem printre cele mai paguboase mentalitati din Europa, ca sintem inapti de progres rapid si ca opunem cea mai mare rezistenta posibila la regulile de bun simt preferand sa ne amagim cu diferite mituri incepind cu faptul ca noi am pus primii coada la pruna si altele asemenea.
Pacat!
geeoo30
Marfaaaaaaaaaa!!!!!
Voi ce aveti cu moldovenii.... eu nu am inteles deloc ca se refera la moldoveni....titlul e intradevar un pamflet... toti cei care se simt jigniti nu cunosc realitatea, sau se simt....in sfarsit.
James Kilowatt
Un studiu european spuneau ca noi si francezii suntem cel mai putin inteligenti din Europa. Cum au masurat, sau macar cum au definit inteligenta, nu ma intrebati.

Insa Gandul a replicat spunand ca suntem de departe cei mai inteligenti... la noi, prin judetul Suceava nu stiu cati nou-nascuti au depus cereri de retrocedare a pamanturilor biggrin.gif Asa numar de genii pe metrul patrat nu are nici o tara din lume! Probabil pana vor ajunge sa faca la olitza or sa descopere si teleportarea biggrin.gif
anamana
Cum o fi definit inteligenta. Buna intrebare.

Eu cred ca pur si simplu s-a pus unu` in fotoliu, a dat drumul la televizor, si a butonat din telecomanda niste posturi.

La noi o fi fost tocmai Jiji sau Vanghelie, si ce s-au gandit: "Baaai, nasol la astia!! Or fi prosti gramada..." biggrin.gif
TLS-09
Teoria englezului aluia este extrem de veche (trece binisor de 100 ani). Nu spune nimic nou si ma face sa cred ca de la Lombroso incoace nu am evoluat prea mult in antropologie sau altele. La fel sustinea Lombroso ca este identificabil criminalul sau infractorul dupa: trasaturile fetei, nasului, urechii, cutiei craniene etc. Ce ar fi sa condamnam suspectii doar pentru ca u urechile clapauge sau mai stiu eu ce. Sistemul judiciar s-ar degreva de multe procese lungi: ii masuram urechile si pac il impuscam pe loc. Simplu, rapid eficient.
Asa si cu teoria asta este o simpla banalitate rasista aruncata pe posturile TV de stiristii nostri disperati de senzational.
Influenta climatului exista dar nu in masura expusa(dovada locul Spaniei in clasament, destul de apropiat de Norvegia nu-i asa?).
Nu se spune nimic despre modul in care a fost facut studiul, cati subiecti a intervievat (testat) , ce fel de test a facut etc.
In realitate stirea data la televizor este de-a dreptul imbecila, puteam sta foarte bine fara ea, dar politica noua a televiziunilor romane spune exact locul in care se gasesc adunati imbecilii din tara(in conducerea televiziunilor. Poate pe ei i-au testat)..
tudor69477
QUOTE(Eduard56801)
http://www.evz.ro/article.php?artid=251706
Ce parere aveti?Este adevarat ce scrie acolo?Dupa mine da o mare parte este adevarat.Acum adevarata intrebare este daca ar trebui sa ne ingrijoreze sau nu. blink.gif


Cu exceptia cazului in care depinzi material de un asemenea calic ar trebui sa te bucuri. El renunta la consumul unor resurse care astfel devin disponibile celorlalti.

Un exemplu: calicul face economie la combustibil si nu merge cu masina. Cool, mai mult loc pe strada pentru mine. Si, daca ar fi o piata libera a combustibililor, faptul ca nu consuma ar duce la o diminuare a pretului si deci la posibilitatea ca ceilalti sa aiba mai mult cu aceeasi bani. Dar in ast ultim caz are grija cine trebuie sa "compenseze" cu accize si taxe de drum.
Eduard RO
QUOTE
Si, daca ar fi o piata libera a combustibililor, faptul ca nu consuma ar duce la o diminuare a pretului si deci la posibilitatea ca ceilalti sa aiba mai mult cu aceeasi bani.

De unde ai scos-o pe asta?Eu stiam ca e tocmai invers cu cat ceva este produs in cantitati mai mari cu atat devine mai ieftin. blink.gif
tudor69477
Pai cred ca sunt corecte amandoua. Urasc sa ma exprim in termenii de mai jos, dar cred ca aunt cei mai evocatori: Cazul unu e oferta constanta si cerere in scadere. Cazul doi e oferta in crestere si cerere constanta. Efectul e acelasi: pretul mai mic. :wave:
Iulian HondaFan
ce zice Tudor e corect sa zicem pentru Romania. dar in timp ce cateva sute de mii de calici in Ro evita sa treaca pe la pompa luna asta de 3-4 ori mai multi chinezi isi cumpara masina noua si vor avea nevoie de benzina... biggrin.gif

global an de an numarul masinilor noi vandute este in crestere si anual tot mai multe masini se adauga in circulatie in lume. asa ca pretul benzinei nu o va lua la vale curand :angel:
tudor69477
Eu am dat doar un exemplu.

Foarte probabil e sa ai dreptate in privinta pretului. De fapt NU pot anticipa cum va evolua pretul petrolului, sunt foarte multi factori: in primul rand OPEC-ul, care decide cat titei se extrage, apoi conjunctura economica, apoi previziunile unui eventual nou front american in Iran etc.

Cert e ca la Romanica tocmai s-a mai bagat o runda de taxe pe combustibili, asa, de armonizare la UE(SS). Si de control: mai au calicii astia ceva la teshcherea? :evil:
Oana
iar suntem vedete...
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/worl...icle6999209.ece

Alex-F1
Moaaaama Oana, dar stiu c-ai sapat la greu dupa topicul asta, nu gluma!!!! blink.gif Bai, macar de-ar arata alea bine, dar din spate arata deplorabil.....or fi de alea care o fac si pt. un bon de masa!!! laugh.gif
Mircea104901
T u d o r
Ma si miram sa nu apara si pe forum peripetia aia, ca era plin la TV de ea. biggrin.gif Ma apucasem chiar sa caut filmul pe net ieri dar m-am luat cu niste treburi si am uitat.

Parerea mea oficiala e ca politistul a gresit grav. Trebuia ca dupa ce a primit palma sa o imobilizeze, sa-i puna catusele si s-o duca la sectie. Urmand dosar penal pentru ultraj, etc.

Parerea mea neoficiala e ca politistul a gresit grav. Trebuia sa-l puna pe ala sa stinga camera de filmat si sa (f*&)uta aleia un cap in gura sa se sature de bataie. Cateva coate in mecla si 2-3 picioare in gura ar fi ajutat.

In functie de starea de spirit de moment cam astea erau optiunile mele daca as fi fost in situatia lui. Totusi ce a facut el nu-i cade bine, probabil vor urma penalizari sau chiar destituirea pentru el. Daca tot era sa ma destituie, macar sa fi meritat. laugh.gif Doar uitandu-ma la film si m-au apucat nervii... rolleyes.gif
HalbaSus
Parerea mea (oficiala si neoficiala) este asemanatoare cu cea a lui Tudor (a doua, aia cu picioare in gura) doar ca NU as fi vrut sa fie oprita camera de filmat... din 2 motive:
1. "Sa ne radem" si noi oleaca
2. Pentru ca daca politistul va avea de suferit de pe urma acestei batai... well... so what... empatia mea nu e atat de avansata incat sa-mi poata fi mila de politisti. Deci din punctul meu de vedere o tiganca imputita o profesoara nesuferita batuta bine si un politist care a avut de suferit din cauza ca abuzat de forta este un "win-win situation".
mike.omega
Nu-i simpatizez nici pe politisti si nici pe profesori(cu tot respectul pentru cei prezenti pe forum!) dar nu pot fi de acord cu gestul politistului. Oricat de tare l-a lovit profesoara, trebuia sa gandeasca rational si sa o imobilizeze.
Mariustom
Vedeți dacă nu purtați ceva mov, joi ??? biggrin.gif
Chiar dacă nici eu nu mai am timp liber dar tot știam de ieri că acel polițist a fost pedepsit rolleyes.gif
Știrea aici și aici schimbul de palme + sancțiune, video whistling.gif

Și dacă tot s-a reactivat acest topic, ce părere aveți de această româncă înfiată de o familie de italieni ?
Mai multe aici despre Loredana Errore



ninja.gif
ozz86651
Ce de-a iubitori de picioare in gura, alea alea ... Poltaiul a fost un bou. Ar trebui dat afara. Palmuitul femeilor nu face parte din arsenalul mijoacelor lui, si btw nici picioarele in gura, pumnii in mufa samd.
T u d o r
Da ma, da' merita in pana mea. Ce, parca trebuie sa traim by the book everyday? Daca tot i-a scapat palma aia, ce-avea daca o inseria cu niste procedee mai serioase ca Chicichan? Tu n-ai vazut ce idioata era aia? laugh.gif Mircea parca are o semnatura frumoasa, ceva cu impuscatul. I totally agree. smile.gif
ozz86651
Forta fizica se foloseste ca sa te aperi, nu pentru pedepsire ca nu esti maimutoi. Valabil pentru barbati adevarati.
FAR EASTERN
Eu cred ca politaiul a fost candva elevul profei. Sau profa se credea la scoala. Oricum, a vazut ca se poate sa si ia...

De acord ca trebuia incatusata si dusa la sectie... Si sa stea macar 24 de ore sa reflecteze...
solmar
Profesoara - faptul ca loveste un politist denota ca n-are tiglele pe casa. Asadar n-are ce cauta in invatamant. Nimeni nu cred ca vrea sa-si vada copii urecheati, palmuiti, batuti de un profesor.
Politistul - faptul ca ii intoarce palma stiind ca e filmat denota ca nu-si poate stapani nervii. Pe considerentul asta omul pica orice test psihologic. Deci n-are voie sa aiba arma in dotare daca nu-si poate stapani nervii. Asadar n-are ce cauta in Politie decat cel mult la un birou/la arhiva sa se enerveze reciproc cu colegii lui. Maine poate scoate pistolul si poate trage...
Pun pariu ca ambii vor profesa in continuare, eventual vor primi mustrare, scaderea salariului... probabil se vor impaca...
mike.omega
Profesorii agresivi si irascibili sunt peste tot. Si eu in generala aveam o profa de mate care avea obiceiul sa "corecteze" elevii atingandu-le capul de tabla. Eu spre norocul meu eram cu un cap mai inalt decat ea si am scapat whistling.gif

Din seria aia cu politisti cu nervii intinsi fac parte si soldatii care se sinucid?! unsure.gif
Mariustom
Se întâmplă în România ...
http://www.ziare.com/social/spital/romania...r-medic-1011202
bogcot76
Da bai frate. Sunt multe chestii deficitare in sistemul de sanatate romanesc. Poate cea mai mare e lipsa banilor. Si sa nu aud nici un comentariu de genu "bani sunt dar sunt prost gestionati" ca inebunesc. In Austria unde se duc acum toti romanasii cu bani sa se trateze (si pe undeva poate ii inteleg) bugetul pentru sanatate este concret vorbind cam de 100 (o suta) de ori mai mare decat al Romaniei. Asa ca mucles. Franta il are inca si mai mare. Lasam la o parte toate vitele medicale fara suflet, toti nenorocitiii de doctori care conditioneaza actul medical si toti labagii de profesori care conduc marile clinici din Romania si sunt niste fosti securisti si in mare parte nulitati profesionale si care sunt partasi cu buna stiinta la exodul doctorilor din tara. Pe astia eu personal i-as spanzura de limba in strada, insa atat timp cat nu se va intelege ca fara bani nu se poate tot in cacatu asta vom fi. Asta saracu de la Anina probabil ca ii lipseste o doaga sau e din martorii lui Iehova. Nici eu nu stiu ce dracu mai caut pe aici de fapt.

In curand e foarte limpede ca vom fi tratati de doctori din RP Moldova sau din China.
Mariustom
Bravo lui arigato.gif arigato.gif

http://www.ziare.com/scoala/bacalaureat/a-...laureat-1028328
Diesel
Pe vremea mea, contestatiile se faceau pentru diferente mai mari de un punct.
Baby Blues
Si asta vrea sa plece in afara. Din pacate marii profesionisti, tineri eminenti, etc, zboara pe afara si lucreaza pentru altii si nu se mai intorc. Faptul ca tinerii aia de se duc la nu stiu ce concurs la NASA (de l-au si castigat anul trecut) n-au bani pentru transport, etc, ne pune pe ganduri.

http://www.romanialibera.ro/actualitate/do...asa-185209.html

Daca tara asta nenococita a lui BOC, Nastase si altii n-are 1cateva zeci de mii de euro sa trimita niste capacitati sa ne reprezinte afara suntem vai de capul nostru ( nu ca ma mira). Olimpicii nostri, cu toate ca ne reprezinta cu demnitate sunt rasplatiti cu diplome si bani de biscuiti. Am inteles ca undeva pana in 2500 de euro pentru cei care au obtinut premiul intai. Atat o castiga pe luna si-un secretar de stat din ministerul Educatiei?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.