Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Am 22-23 mii euro ce pot sa-mi iau?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
Dan71371
Vreau pe caroserie SEDAN....sa fie o masina mare,spatioasa si cu un motor bun..
Am ajuns la concluzia ca noul pasat 2006 ar fi solutia optima si din pofinda faptului ca nu se platesc taxe vamale.
Aveti alte idei?Va multumesc anticipat
T u d o r
Pai la banii astia gasesti cam tot ce este sedan mediu non-premium, cu motoare bune si dotari suficiente.
Intrebarea este...benzina sau diesel?
Dan71371
benzina ca am auzit ca pe diesel te aude toata romania biggrin.gif
da,ramane benzina
G e o r g e
ce dotari , tractiune integrala sau nu ....
Dan71371
umm da am inteles ca e ea mai buna tractiunea integrala...
si sa fie si un motor bun 2.0 2.1 tongue.gif
CPI
22-23k CIP, DDP? Iei in leasing, banii jos?

Apoi, te intereseaza mai mult dotarile sau performantele masinii? Consumul e un criteriu important?

Asa e, inainte sa primesti raspunsuri primesti intrebari biggrin.gif
Dan71371
QUOTE(CPI)
22-23k CIP, DDP? Iei in leasing, banii jos?

Apoi, te intereseaza mai mult dotarile sau performantele masinii? Consumul e un criteriu important?

Asa e, inainte sa primesti raspunsuri primesti intrebari biggrin.gif


ma intereseaza amandoua si dotarile si performantele
consumul nu este o problema....binne..sa nu depaseasca 15 l la 100km smile.gif
Nu dau banii jos o iau in rate....
DDP...si un pasat 2006 ddp este cam 23 mii
Dan71371
nu vreau o masina de fitze....vreua o masina buna si care sa ma tina mult timp...dar da,sa fie sedan
G e o r g e
pai atunci passat cade ... laugh.gif





----------------joke guys take it easy ---
Dan71371
[quote="G e o r g e"]pai atunci passat cade ... laugh.gif





de ce?ti se pare ca pssatul e masina de fitze?nu mi se pare
G e o r g e
QUOTE(Dan71371)
vreua o masina buna si care sa ma tina mult timp...


la asta ma refeream biggrin.gif
Dan71371
umm atunci alte idei ?smile.gif
Maff
Toyota Avensis, Honda Accord?
Dan71371
poate pun o intrebare proastesca,,,,dar pt astea nu se plateste taxa vamala ?tongue.gif
robert
Vino macar cu o lista de idei, pe care sa le comentam, nu doar cu suma si "sedan".Oferta e destul de mare la bani astia, si in general o sa ti se recomande cam ce marca are fiecare.Tu n-ai nici o preferinta?Si vezi ca la generatiile actuale de diesel nu te mai aude toata tara.
Dan71371
bine poi hai sa zicem asa
Toyota Avensis, Honda Accord,passat 2006,Alfa Romeo Alfa GT Progression 2.0 JTS CM 165 CP
Alfa Romeo Noua 147 5 usi 2.0 TS 150 CP Selespeed Distinctive
audi a 3 bmw seria 3...etc.
Maff
QUOTE(Dan71371)
bine poi hai sa zicem asa
Toyota Avensis, Honda Accord,passat 2006,Alfa Romeo Alfa GT Progression 2.0 JTS CM 165 CP
Alfa Romeo Noua 147 5 usi 2.0 TS 150 CP Selespeed Distinctive
audi a 3 bmw seria 3...etc.

Deja la ultimele 4 depasesti suma in care vroiai sa te incadrezi.
BRAC
Dispare si Accord(taxe vamale).
Ce parere ai de un Peugeot 407?
Dan71371
ba da e o masina frumoasa
dar chiar crezi ca se compara cu un passat 2006?nu stiu zic si eu....nu ma injurati ca-s incepator:)
Dan71371
Capacitate cilindrica 2230 cc la p 407
am inteles ca se plateste nu stiu ce TAXA pt masinile cu cc peste 2000?
G e o r g e
se platesc accize pentru toate motoarele pe benzina ce depasest 1400 cc .
CPI
Accizele sint din ce in ce mai mari pe masura ce creste capacitatea motorului.

Daca zici ca platesti in rate atunci taxele vamale nu ar mai trebui sa te faca sa renunti din start la japoneze. Trebuie sa compari costul total la sfirsitul leasing-ului.

Dpdv performante + dotari si vorbind doar de motorizari pe benzina in bugetul tau atunci poti sa scoti Audi, BMW, Alfa si sa pui:

- Honda Accord, Subaru Legacy cu motoarele de 2.0 - masini sportive + dotari bune cu plus la fiabilitate si minus la reteaua de dealeri/service-uri - se compenseaza pe undeva biggrin.gif
- Laguna 2.0 T - performante bune, dotari, poate mai jos la fiabilitate
- Opel vectra 2.0 T - performante bune, dotari medii la aceiasi bani, poate mai jos la fiabilitate
- Passat 2.0 FSI - performante bune, dotari medii la aceiasi bani, poate mai jos la fiabilitate, spatiul interior cel mai mare din ce am zis pina acum.

Restul pe benzina nu au cine stie ce motoare, 407, C5, Mondeo, Avensis.

Bye,
Cristi
Dan71371
nu o iau in leasing o iau in rate(ma imprumut la banca si o platesc cash)
e o diferenta.......
am intrat pe un site in care imi calcula accizele pt o masina de 20.000(euro 3 fabricata in ce) si erau 700 euro accizele
asa ca de ce sa aleg o masina asiatica ?smile.gif
Dan71371
cred ca au ramas:
pasat 2006 vs Peugeot 407 (toate 3 motor 2.0 sau 2.2) vs OPEL vectra
pe benzina...
ce ziceti?

apropo.....din astea 3 toate passatul are navigator computer la bord asa-i ?
G e o r g e
nu stiu sa aibe in standard , dar la toate mentionate de tine poti pune optional navigatie.
Dan71371
ok il lasam la o parte pe ala
care e mai buna: pasat 2006 vs Peugeot 407 (toate 3 motor 2.0 sau 2.2) vs OPEL vectra ?smile.gif
CPI
QUOTE(Dan71371)
nu o iau in leasing o iau in rate(ma imprumut la banca si o platesc cash)
e o diferenta.......
am intrat pe un site in care imi calcula accizele pt o masina de 20.000(euro 3 fabricata in ce) si erau 700 euro accizele
asa ca de ce sa aleg o masina asiatica ?smile.gif


Cum iti iese mai bine, daca tu zici ca iese mai ieftin imprumutul de nevoi personale decit leasing-ul e ok.

Accizele sint la fel, taxa vamala e mare la unele asiatice, cele fabricate la ei acasa.
Daca ai ramas la cele 3 mergi cu ele si vezi care iti place mai mult. Mie 407-le mi se pare prea putin util, spatiul in spate si portbagajul sint mici fata de celelalte, axa fata e prea mult in interior => consola fata mare ceea ce poate sa incomodeze la mers plus ca nici nu da bine din lateral sa vezi rotile fata sub volan... Altfel overall are cel mai placut design.

La Vectra ce motorizare ai ales pentru comparatia cu 2.0 si 2.2 de la celelalte? Uita-te ca design la Vectra hatchback, mie mi se pare reusit. Poate ca am hatchback modelul anterior? Nu cred biggrin.gif

Aduna cu atentie optionalele pe care trebuie sa le pui ca sa ajungi la nivelul celor 2 japoneze de care iti ziceam eu. Acolo ai multe in standard, la europene trebuie sa tot adaugi. Abia apoi compara preturile.

Bye,
Cristi
T u d o r
Ford Mondeo Titanium 2.0i, 145 CP, M6 - 19500 Euro CIP

AC automat, ESP, etc... (dotarile le gasesti pe site-ul producatorului, sunt prea multe ca sa le postez)
Maff
Am un prieten care si-a luat luna asta Opelul Vectra cu facelift si arata super.Si-a luat motorul de 1.9 120cp CDTi si a dat pe el 23000DDP.Si arata foarte bine.
Mikidutzaa
Si eu ti-as recomanda sa te uiti la japoneze (Avensis mai ales ca nu are taxe vamale daca sportivitatea nu e in prim plan; costa sub 21000 DDP cu toate dotarile si motor de 1.8 care face 10.3 pana la suta).

Dintre cele trei as zice clar Passat-ul (Vectra e ca o cutie iar 407 e nepractic, nefiabil si scump la intretinere)

Plus pentru Avensis service-ul, pretul (la dotari similare), fiabilitatea, masina ajunge mai repede (nu trebuie sa stai 3 luni daca pui optionale pe Passat, etc.)
Dragos64713
Honda Accord 2.0 avea o promotie la modelul fara face-lift.15500 cip! Daca mai au pe stoc astfel de masini,cred ca nu poate fi ceva mai bun.
CRG
Imi place ca Mazda 6 nici nu intra in calcul (dar cred ca e mai bine asa...)

2.0 R4 DOHC 147 CP - TE € 17490

Nu stiu ce promotii au in derulare in perioada asta.

Parerea mea: orice ai decide, fa-o in cunostinta de cauza. Testeaza-le pe toate. Si nu in showroom.
florin55503
407 in nici un caz sunt nefiabile iar spatiul in interior lasa de dorit. eu m-as uita ori la accord daca te incadrezi in bani(cea mai buna alegere) ori la vectra(chiar si motorul 1.8 de 140 de cai cel nou)
DORU
Eu iti aduc in vedere un model nou, spatios, performant si cu 4x4:

http://www.skoda.ro/preis.php?B_ID=170
CipponeG
Motorul TD de pe Skoda este foarte galagios iar cel de 150 cai pe benzina are probleme cu combustibilul din Romania.
T u d o r
Noul Hyundai Sonata 2.4 GLS+ - 17000 CIP

Dotari excelente, spatiu mai mare decat la toti ceilalti, motor care scoate "suta" in 8,8s. Are ESP, tapiterie piele, etc.

http://www.hyundairo.ro/showroom/?id=29

In plus, chiar merita sa vezi cum arata. smile.gif
Dan71371
inainte de toate va multumesc pt sfaturi si raspunsuri atat de rapide.
Ce pot sa spun skoda mie chiar Nu imi place,407 la fel am citit despre ea si nici ea nu e o solutie optima....
in schimb imi place toyota corolla chiar daca este ieftina are un design superb si din cate am citit pe net e si bunicica
Dar nu se incadreaza...platesc taxe vamale pt ea si chiar nu vreau sa dau inca 5000 euro in plus:)
Ma credeti sau nu tot la pasat 2006 am ramas...smile.gif nu arata ea cine stie ce in comparatie cu masinile asiatice dar eu zic ca face toti banii:)
Acum nu stiu ce service o exista in romania pt vw....
T u d o r
Pentru Corolla nu platesti accize de non-UE. E o oferta foarte buna, dar verifica si Sonata.
Dan71371
adica daca corola costa 15.000 CIP (dau exeplu nu stiu pretul exact) platesc
15.000*1.24 ???? (adica tva+accize pebzina 4%)
Dan71371
cea mai proasta varianta pt sonata e 26.000 euro sad.gif deci nu merge
Maff
Pai Sonata trebuie sa o iei in leasing, calculeaza atunci si o sa vezi ca te costa mai putin.
T u d o r
Dan, corolla este 16000 ddp, varianta sol de 1.6 benzina. Mi se pare superoferta.

Acum fac si eu calculul cu Sonata, si ai dreptate... M-a cam lasat matematica. smile.gif Pacat, era o oferta foarte buna. Poate o iei in leasing, cum spune maff... blush.gif
Dan71371
ma scuzati ca sunt PARALEL dar cum adica daca o iau in leasing plates mai putin?????
Maff
Da, platesti mai putin fiindca taxele vamale se reduc la 6%, adica platesti taxe doar pentru valoarea reziduala de 20%.Si la un calcul, o sa vezi ca iti iese mai ieftin sa o iei in leasing.
Dan71371
hmm adica daca masinile asiatice insumeaza o taxa totala de 30%(tva accize etc) daca o iau in leasing platesc decat 23% ?
problema e ca eu vroiam sa mi fac un credit pt 7 ani la bcr
iau leasing pt 7 ani n-am auzit nicaeri ca se face tongue.gif
Dan71371
si daca iau o masina din ce in leasing gen vw pasat plates in loc de 23% 17% taxe ?tongue.gif
CRG
Nenea Dan, hai sa te ajut ca ce vad nu-mi vine a crede:

1. se ia una bucata pret CIP, baza de calcul pentru taxe vamale (in cazul asiaticelor). Se inmulteste pretul CIP cu 20% (valoarea reziduala) si apoi cu 30% (taxa vamala). Deci asa ai obtinut taxa vamala, care reprezinta 6% din CIPcirip;

2. La pretul CIP+taxa vamala (daca e cazul, bineinteles) se aplica TVA (19%) si accize (aici procentul variaza).

In cazul alei mele am platit in total:

(CIP*1.06)*(1.19+1.015)

plus dobanda si ce mai tine de leasing.
Mihai 36955
Hai sa vin si eu cu oferta mea.
Seat TOLEDO STYLANCE, are cam tot ce trebuie ( ESP, CLIMATRONIC BIZONAL, COMPUTER DE BORD, TEMPOMAT, etc. ), motorul 2.0 FSI este bun, platforma este identica cu cea de PASSAT, dar mi se pare mult mai spatioasa din pricina ca are alta constructie caroseria, este un fel de monovolum sport ( sa nu te sperie ideea de monovolum ca nu e ). Deci ia in calcul si acest model care mie unul mi se pare confortabil ( am avut ceva drumuri lungi si nu m-a obosit ), are o pozitie la volan un pic mai inalta decat la concurenta, si mi se pare mai spatios decat un PASSAT in spate ( in fata fiind comparabil ) , plus ca are si un portbagaj de 500Litri ( dar acum vine cu bancheta spate culisabila si creste la 600L portbagajul )
BAFTA.
Dan71371
valorea reziduala reprezinta ultima rata pt leasing nu?adica rata aia mare nu ?tongue.gif
T u d o r
Adica rata aia mare, da. :angel:

Dar, ca sa nu te chinui prea tare cu socotitul, du-te la un dealer si cere-i informatii, iti va face o calculatie pe loc a valorii ratelor si a "ratei cele mari". biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.