Help - Search - Members - Calendar
Full Version: [b]Roman sarac[/b]
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Cornel71402
Datele sunt urmatoarele:
-3600 - 3700E (evident, imprumutati de prin banci)
-Experienta foarte aproape de 0 (permis de 9 ani, da' de atunci n-am mai pus piciorul pe pedale)
-Oferte la prima strigare ar fi: a) 3500E fix pentru una Dacia SuperNova fara A/C din 2002, ingrijita, a crescut sub ochii mei (aproape de 37000km., inca n-a picat nimic din ea in afara de toba si radiator, schimbate, de unde rezulta ca relativ curand va necesita investitii
cool.gif 3200E (s-a redus la 3000, ca-s amic cu detinatoru' si nu vrea sa-l injur) pentru una Daewoo Espero din 1996 cu motor de 1.5, cutie automata, proprietaru' actual f grijuliu, a bagat in ea o groaza de bani (cum simtea ceva, fuga la service), cam 150000km, motor segmentat acu' cca 20000km.
Sunt deschis oricaror sugestii, asa ca nu va sfiiti sa-mi dati o mana de ajutor.
Multumesc. :ban:
eddie
De preferat SuperNova,desi la banii astia ar fi putut fi una Clima.La Espero daca a fost segmentat acum 20.000 de km,s-ar putea sa-i faci motorul in scurt timp,in plus de asta e o masina de 10 ani,nu uita,o mai lasa si tablaria la anii astia deja.
florin55503
daca la 110.000 de km i-a segmentat motorul inseamna ca a alergat-o nu gluma. eu stiu un espero cu 230.000 d km si motorul inca merge bine. i-a schimbat doar injectoarele.

de aceea as recomanda mai degraba supenova. intretinere mult mai ieftina, mai noua si cu mult mai putini km, consum mai mic dar si confort mai mic
HalbaSus
O supernova la kilometri respectivi nu e o garantie a fiabilitatii... o cunostinta si-a schimbat de 3 ori radiatorul intr-un an deci faptul ca fostul proprietar l-a schimbat odata nu e o garantie... pe de alta parte nici espero-ul nu e o masina foarte fiabila si pe deasupra nici foarte economica nu e... Pe la 3500-4000 de euro s-ar putea sa gasesti un opel corsa de prin 97-98... Cred ca e o solutie mai buna decat cele 2 prezentate de tine.
James Kilowatt
Nici Cielo nu e o optiune de neglijat, mai ales daca poate fi gasit unul in stare buna si eventual pe gaz. E confortabil, destul de usor de intretinut iar pe gaz e si economic.
Maff
O optiune de luat in seama ar fi intr-adevar si Cielo, desi din cate stiu sunt destul de scumpe, la banii astia sigur gasesti o DSN Clima, sau daca ai noroc chiar o SLZ.Din experienta iti spun ca DSN poate avea multe probleme, deci mai bine uita-te dupa o Solenza.La 3700 sigur gasesti.
HalbaSus
si solenza are multe probleme, poate chiar mai multe decat supernova, dar intradevar e mai bine finisata, nu mai ploua in ea (asa tare biggrin.gif) si nu mai crapa radiatoarele la 2 saptamani.
Maff
Numai pentru radiatoare si pentru finisaje si tot merita mai mult decat DSN.
gabi4
QUOTE(HalbaSus)
si solenza are multe probleme, poate chiar mai multe decat supernova,

poti sa detaliezi?
T u d o r
SuperNova este Nova cu motor si cutie Renault, am avut Nova si nu vreau sa intre in detalii legate de fiabilitatea modelului, ca ma enervez si mi-a zis doctorul ca nu-mi face bine. tongue.gif

Solenza, tot din experienta personala (cateva zeci de mii km cu fiecare) este incomparabil mai buna din orice punct de vedere. Daca poti sa gasesti o Solenza, ia-o fara ezitare in detrimentul SN. smile.gif
gabi4
slz...pana acum are 30 mii km si nu am schimbat nici macar un surub!
Mumu
Si eu cred ca solenza ar fi cea mai buna alegere daca iei in calcul posibilitatile tale financiare.Eu am avut espero si pot sa-ti spun ca indiferent de cita grija a avut proprietarul inainte dupa 100k km incep sa cam cada toate consumabilele si luate in ansamblu costa ceva dar nu prea exagerat.Eu ti-am dat raspunsul la versus-ul tau dar as fi facut unul solenza vs cielo din care ar fi cistigat cel din urma.Sa stii ca cielo este o masina destul de fiabila pentru Romania zilelor noastre si accesibila la intretinere.
HalbaSus
QUOTE(gabi4)
QUOTE(HalbaSus)
si solenza are multe probleme, poate chiar mai multe decat supernova,

poti sa detaliezi?


Experienta personala... la firma la care lucrez este o supernova de prin 2001 si o solenza de prin 2003... la supernova s-a schimbat pana acum 1 radiator, 1 cablu de acceleratie (defect de fabricatie se intampla foarte des la supernove), si inca niste maruntisuri... solenza are abonament la service jug motor, directie, planetare, amortizoare, etc... desi are km mai putini. Deh, poate nu e un exemplu potrivit dar asta stiu eu. Dar poate e solenza aia mai ghinionista... finisajele sunt intradevar mai bune... nu ploua ca in supernova :clapping: , are servodirectie... e o masina mai buna... dar nu neaparat una mai fiabila decat supernova.
Maff
Eu la DSN am avut numai necazuri, in afara de bataia super enervanta a banchetei.Finisajele sunt mult sub cele de pe SLZ si in afara de asta, daca ai noroc poti da si peste o SLZ Diesel, care este foarte buna.
T u d o r
QUOTE(Maff)
Eu la DSN am avut numai necazuri, in afara de bataia super enervanta a banchetei.Finisajele sunt mult sub cele de pe SLZ si in afara de asta, daca ai noroc poti da si peste o SLZ Diesel, care este foarte buna.


Ba eu nu te sfatuiesc la diesel. Este un tractoras, modes diesel fara turbo, puturos, zgomotos, cu vibratii care te vor scoate din minti. uita-te pe site-ul Dacia la caracteristicile motorului, are cuplu cat benzinarul...Incredibil. smile.gif
E un motor perfect pentru un papuc, dar prea badaran pentru o berlina.
HalbaSus
De acord cu Tudor... stai departe de solenza diesel... mai ales ca sunt mai scumpe.
Centaurus
Ca fost posesor de SLZ iti recomand aceasta masina.Inainte am avut o dacia nova cu nenumarate probleme (electromotor, radiator, ploua in ea...).Cu SLZ in 20.000Km nu am avut nici o problema, o masina care isi merita banii.
boty
Votez pt SLZ . E mult mai buna decat orice varianta de Nova chiar Supernova .
Cornel71402
Sunt oarecum in ceata, la banii astia, pot gasi un Cielo tot de prin '96 - '97, careia nu-i cunosc istoricul, iar daca ma duc cu 7-8 tinichele la service pt verificari, se mai duc oarece euroi. Constanta-i plina de samsari de masini, deci daca gasesc ceva ieftin la necunoscuti, pute a teapa. Dacia SLZ la banii astia nu prea am vazut, baietii veseli vor sa-si recupereze (aproape) integral banii cu care au luat-o din fabrica. Mie imi face, totusi, cu ochiu' Espero, pentru ca stiu cati bani au fost bagati in el (multi din cauza de mecanic "jmeker" combinat cu sofer paranoic din punctul asta de vedere).
Luminati-ma, ca-s mic si naiv !!! blink.gif
Andrei75
Eu inca mai am SuperNova, acum are aproape 60000 km. Pot sa-ti spun ca majoritatea componentelor care au cazut au fost in primii 20.000 km (cablu acceleratie, aeroterma, radiator, tobe). Dupa asta nu mi-a mai facut probleme majore dar, desigur acest aspect poate diferi de la masina la masina. Acum troncane ca dracu' dar asta e, imi fac treaba cu ea cand am nevoie iar intretinerea este destul de ieftina si consumul rezonabil. Daca nu tii asa mult la confort poate fi o alternativa.
Maff
Ai intrat si pe unele ziare (iti recomand Romania Libera), acolo gasesti multe anunturi.
Vlad72257
Chestia este ca tot ce inseamna daewoo se vinde exagerat de scump la mana a 2-a asa ca la 3500-3700 nu cred ca o sa gasesti un cielo foarte bun.
Dacia supernova,sincer,n-o recomand nimanui,eu am avut acum multi ani o nova si nu va puteti imagina cat de proasta a fost masinuta aia.Stiu ca la supernova e motor si cutie frantuzeasca,dar mie mi-e frica de restu de piese.Solenza e o alegere rezonabila tinand cont ca motorul 1.4 mpi 75cp a fost modelul de start a precedentei generatii de renault megane.
In ceea ce priveste Espero,avem unu la firma,care a facut 280.000 km si nu au fost probleme la ce tine de motor,cutie si ambreiaj si am auzit lucruri destul de bune despre el tinand cont ca la aparitia lui,era peste cielo.
Sincer,daca poti sa te indrepti spre o masina mai mica,iti recomand cu cea mai mare caldura un matiz,o masina atat de simpla incat nu prea are ce sa se strice la ea si cost de intretinere mic de tot,la fel si consum.
Eduard RO
Am avut super nova.Masina super buna dar dupa un an jumatate(luata de noua) iti dai seama ca e dacie biggrin.gif adica incepe sa troncane etc.Asa ca din cele 2 spuse de tine recomand espero.
Leone
Depinde cat de pretentios esti. Espero e mai confortabil, nu trancane toate in el (desi la nr de km pe care ii are ala pe care-l vrei tu s-ar putea sa nu fie asa). Supernova e Dacie, asa e, cu toate problemele ei, dar acest model are motor si cutie de viteze Renault- deci a mai scapat de o parte din probleme. Tatal meu are acesta masina din 2001, aprox 80k km la bord si nu a avut mari probleme...in afara de 2 radiatoare schimbate....dar asta in uram cu 3 ani si probleme nu a mai revenit. Piesele de schimb sunt mai ieftine la Dacia decat la Espero.

Si eu as recomanda totusi la banii astia o solenza...e un pic mai ingrijita si nu mai "pica" chiar toate la ea! Asta daca poti accepta ideea ca solenza are demaraj mai lent decat supernova! biggrin.gif
boty
Draga Cornel ,inainte sa te decizi sa-ti iei o masina trebuie sa iei in calacul nu doar cati bani ai sa cumperi masina ci si cati bani vei avea disponibili pentru intretinerea post cumpararare ( mai ales ca vrei sa-ti iei masina sh nu vei avea garantia producatorului asa ca totul va fi pe buzunarul tau ) adica piese de schimb ( cat costa, unde sunt cele mai ieftine, cat tin....) si servisuri ( unde sunt mecanicii cinstiti, unde ora de manopera este rezonabila , unde au toate sculele necesare....).
Avand in vedere cele spuse mai sus iti recomand cu caldura o SLZ mai standard in banii tai pt. ca sunt mai bine facute decat tot ce purta sigla Dacia (sau UAP ) pana acum, deasemenea piesele sunt mai ieftine decat la orice marca de masinii, se gasesc peste tot si de asemenea servisuri pt Dacia gasesti cate vrei (autorizate de fabrica nu la Nea Gicu la colt ) si manopera cat si bacsisul poti sa-l negociezi fara greturi . :cheers: . Sigur vei fi posesor de DACIE si f. multi cu passat tdi :ban: ... se vor uita de sus la tine dar vei avea o masina cinstita ieftina si pentru prima masina ti-o recomand (nu de alta dar orice alta masina ti se va parea Ozn dupa aceia si urmatoarea ta masina te vei uita la ea cu altii ochii).
Vlad72257
Boty,tu la sambata la 6:40 dimineata stai si dai sfaturi despre masini? biggrin.gif (nu va luati de mine ca ne cunoastem)
boty
Ceasul de pe forumul asta merge pe ora galactica a nu stiu carei stele indepartate :coolspeak: :cheers:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.