Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ESPERO- CAT MA COSTA SA-I FAC MOTORUL?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
Raul42568
mi-am cumparat un Espero acum doua zile si mi-am luat mare tzeapa, am plecat la Sibiu si la Valcea a inceput sa bata motorul.
Spuneti-mi va rog informativ cam cat o sa ma coste sa-l fac ...si unde as putea face asta urgent ca nevasta-mea nu trebuie sa afle de tzeapa care mi-am luat-o.
Va multumesc
Felix60549
Pai depinde ce bate. Daca e axul cu came, scapi mai usor, dar daca e vibrochenul e grav.

Daca se poate, mai multe amanunte!
Raul42568
Am inteles ca este vibrochenul......Ce vrei sa spui cu..."Este grav?"
Mumu
Nu trebuie sa te sperii prea tare,scorurile la piese nu sunt asa mari(numai sa nu te duci la reprezentanta ca e naspa cu manopera).Sa-ti dau exemplu:vilbrochen-4-5 mil,set complet cuzineti pat si biela-1mil,tacheti hidraulici-250mii/buc.Ca sa faci tot motorul(cuzineti,segmenti,pistoane,toate semeringurile aferente,etc)te duce sub 1000e.Bataia la motorul de espero uzat este cel mai des de la tachetii hidraulici.Bafta la reparatie.
Raul42568
Mersi mersi mult.......sicer si 1000euro in clipaasta este mult nu de alta dar trebuie sa-l fac fara ca nevasta-mea sa afle........sper sa ma incadrez cam in 600euro....doar atat am pus deoparte.
Oricum mersi mult
Mumu
Dupa reparatie sa ne spui si noua ce a avut si cit ai dat.
BandiT
eu zic ca cel mai ieftin este sa-ti cumperi alt motor secondhand.
motorul sh costa cam 300 euro...+ max.100 euro manopera...
bafta
Raul42568
AM FACUT MOTORUL DE PE O ZI PE ALTA....PIESELE M-AU COSTAT 9MIL SI MANOPERA 4MIL........CU RECTIFICAT........UNA PESTE ALTA TOTUL M-A COSTAT 15MIL. biggrin.gif :1:
BandiT
sa ne spui cum merge si daca mai apar probleme
bafta
Mumu
Destul de rezonabil,nu?Macar stii de acum incolo cam care ar mai fi problemele ca l-ai vazut demontat.
Felix60549
Acum, poate ai inteles de ce am afirmat ca este grav. Pentru o masina cumparata recent, sa mai bagi 15 mil. in motor, nu este o situatie prea placuta!
Cu acei bani, iti imbunatateai designul sau pur si simplu ii folosea-i in concediu. De curiozitate ( acum faptul este consumat), la ce pret ai cumparat Espero-ul?
Lucian72846
Parerea mea este sa vinzi Espero , cu care tocmai te-ai tzepuit si sa-ti iei o masina !

Bafta !
RUE
hei, faza este ca un tip d ela noi din firma (mare e firma Domnului incat nu ne cunoastem) isi vinde un espero 1.5 din 96 cu 106 000 km.
tipul e IT, deci nu cara mobila. a zis ca nu cred ca ia 4000 euro pe ea.
o sa merg sa o vad, desi unii zic ca e veche coreanca si ca nu se mai fabrice de ceva timp.

sfaturi?
Lucian72846
Sfaturi , citeste mai sus , te convingi singur de Espero !
Cumparati fratilor masini !

Bafta
Felix60549
Depine cum functioneaza si cum arata masina! Inainte de a o cumpara, ,,plimb-o " la un service! bicycle.gif
robert
Lucian: "Logan ? Ia-ti frate masina . Asta este parerea mea ."
"Parerea mea este sa vinzi Espero , cu care tocmai te-ai tzepuit si sa-ti iei o masina !"
"Sfaturi , citeste mai sus , te convingi singur de Espero !
Cumparati fratilor masini !"
Si cam ce masini le recomanzi, daca tot o tii inainte cu indemnul asta?
Lucian72846
Uite ceva de exemplu din grupul din care face parte masina ta ! esti multumit de ea , o recomanzi ? dar sincer .
gurba79905
QUOTE(Lucian72846)
Uite ceva de exemplu din grupul din care face parte masina ta ! esti multumit de ea , o recomanzi ? dar sincer .


Da frate, ai dreptate, ca toti fac bani cu ciocanul sa isi cumpere masini de 10.000EU.
Imi plac sfaturile astea, tot ma omor dupa ele ! :bash:
James Kilowatt
@Lucian72846
Raul a admis inca din primul post ca a luat teapa, asa ca nu mai e nevoie de genul asta de sfaturi binevoitoare. Ce propui, sa dea teapa altuia?
S-ar putea sa te surprinda, insa mai sunt si altii in afara de VAG care stiu sa faca masini. Unele mult mai bune, altele mai proaste, insa asta inseamna ca nu sunt masini.
DAca poti da un sfat e binevenit. Insa ai grija sa-l formulezi in asa fel incat sa nu sune a reclama sau a insulta la adresa altor membri care au alte masini, chestie formal interzisa de anexa la regulament wink.gif
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=4345
Lucian72846
QUOTE(MR28673)
@Lucian72846
Raul a admis inca din primul post ca a luat teapa, asa ca nu mai e nevoie de genul asta de sfaturi binevoitoare. Ce propui, sa dea teapa altuia?
S-ar putea sa te surprinda, insa mai sunt si altii in afara de VAG care stiu sa faca masini. Unele mult mai bune, altele mai proaste, insa asta inseamna ca nu sunt masini.
DAca poti da un sfat e binevenit. Insa ai grija sa-l formulezi in asa fel incat sa nu sune a reclama sau a insulta la adresa altor membri care au alte masini, chestie formal interzisa de anexa la regulament wink.gif
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=4345



MR , daca nu ai citit cu atentie ceea ce am scris eu , revin : Nu am facut nicio referire la o marca anume , nu stiu de unde ai scos VAG , nu am spus ca altii fac sa nu masini bune sau rele , cert este ca unii chiar trebuie sfatuiti ce sa-si cumpere . La masini ma refer ! Bafta .
James Kilowatt
QUOTE(Lucian72846)
Uite ceva de exemplu din grupul din care face parte masina ta ! esti multumit de ea , o recomanzi ? dar sincer .


La asta m-am referit mai devreme.. masina respectiva e Passat.

Tu nu l-ai sfatuit sa cumpere, tu l-ai sfatuit sa vanda biggrin.gif

Si nu-i frumos sa spui cuiva ca masina lui nu e masina (si mai e si interzis de regulament), chiar daca esti convins ca e adevarat.
Lucian72846
A cerut un sfat omul , acesta este cel mai bun lucru pe care poate sa-l faca . Sa vanda Espero !
Dan27
acuma dupa ce la si reparat?sa mai ia din nou una second s-o repare si pe aia:))
Raul42568
QUOTE(Mumu)
Dupa reparatie sa ne spui si noua ce a avut si cit ai dat.

Am cumparat segmenti, cuzineti, am rectificat vibrochenul, role noi.......multe garniturisi alte chestii pe care l-am uitat..........cost total cu mana de lucru 17mil
Raul42568
QUOTE(Felix60549)
Acum, poate ai inteles de ce am afirmat ca este grav. Pentru o masina cumparata recent, sa mai bagi 15 mil. in motor, nu este o situatie prea placuta!
Cu acei bani, iti imbunatateai designul sau pur si simplu ii folosea-i in concediu. De curiozitate ( acum faptul este consumat), la ce pret ai cumparat Espero-ul?

L-am luat cu 3000euro........dar dura doua zile a inceput sa bata o biela.....asta este ....tzeapa mea....pe viitor am promis ca nu mai cumpar masina din tara
Felix60549
La 3000 de euro, nu este mult! Nu tb. sa te descurajezi. O data ce i-ai facut motorul stii sigur ca va functiona bine, deci nu tb. sa-ti mai faci griji si sa o vinzi.
In momentul cand ai de gand sa cumperi alta sa te gandesti ca este mai bun ceea ce ai acasa, deoarece stii ce are sub capota!

M-am gandit ca ai dat pe ea vreo 4000 si atunci chiar era teapa! Asa la 3000 + 300 motorul, e chiar ieftin. biggrin.gif
daewoo_espero_turbo
QUOTE (Lucian72846 @ Apr 8 2006, 07:50 PM) *
Sfaturi , citeste mai sus , te convingi singur de Espero !
Cumparati fratilor masini !

Bafta



Nu inteleg de ce vorbesti asa.....Espero nu e masina? Dar ce e? Avion?...Doamnee...
E o masina foarte buna...Acum depinde si cum e exploatata ,cat de ingrijita e ,si cat de folosita e...

Sfat : Gandeste-te de 3 ori inainte sa vorbesti fara sens.

Cu respect,
Proprietar de espero.
Felix60549
Scuza-ma, dar din 2006 cred ca se tot gandeste omul. drive.gif
madalin_27
vand motor espero 1.5 16 v 86000 km,complet,pompa benzina,computer,injectoare,compresor AC,delcou,etc.
0770907953 banned.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.