Help - Search - Members - Calendar
Full Version: almera sau altceva?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
costa71182
ma pot orienta spre o masina la circa 12000-13000 E. oscilez intre Nissan Almera, noul Accent, Seat Cordoba, Mitsubishi Lancer. Masina o voi folosi 90% pentru oras (Bucuresti). Astept un sfat. Multam.
Arheopterix
Nu ai spus nimic despre motorizari!!!
Da mai multe detalii;ai nevoie de portbagaj mare,cati vor circula cu masina,ce dimensiuni au etc.
Daca asi fi in locul tau ,asi lua un Suzuki Ignis cutie viteze automata.
Ai confort prin trafic,garda sol 17.5 cm,consum mic si fiabilitate.
In schimb nu prea ai portbagaj.
Sta bine si la capitol siguranta.
costa71182
masina o vreau pentru casa-servici Bucuresti, 90% merg singur/ portbagaj imi trebuie pentru concedii (tata, mama, copilu') mai mult ca sigur in Romania, ca aste-s posibilitatile. Ceva care sa fie fiabil, cu un service-intretinere pe care sa mi-l pot permite (o sa am si rate), sa nu stau toata ziua prin reparatii; nu-mi trebuie ceva sport, n-am boala vitezei, dar sa stiu ca daca depasesec camionu' in drum spre mare, sa o pot face fara mari emotii. cam asta ar fi. multumesc
Arheopterix
Ignis
Ai 1.3,1.5,benzina,diesel,automat ,manual,4x2,4x4,poti pune portbagaj in concediu,fiabilitate buna,preturi scazute de intretinere,siguranta buna,incap 5 persoane.
Cred ca asta e ce cauti.
poti verifica la "totul despre masina mea" este un topiuc destul de complet ptr Ignis.
Xalanx
Mie mi se pare ca iti cam trebuie portbagaj. Chiar si numai pentru concediu. Ma gandisem si eu odata sa-mi pun portbagaj deasupra, dar afecteaza stabilitatea masinii si am renuntat. Atentie, Ignis are garda la sol mare.
In banii astia eu as alege tot Almera. Si noul Accent cred ca e ok, numai sa aiba o tabla ceva mai groasa decat cel vechi. Mitsubishi Lancer? Ai gasit oferta in 12-13k??? Nu m-am uitat, dar ar fi super, intr-adevar. Eventual unul chel.
Vezi cine iti poate oferi garantie integrala. Accent-ul spre exemplu ofera vreo 5 ani, dar numai la motor si transmisie.

Despre fiabilitate iti recomand sondajele de opinii de pe net. Cred ca sunt cele mai realiste.

Ignis are un avantaj considerabil ca e 4x4. Iarna se simte cel mai bine wink.gif

Bineinteles si sfatul "magic" - fa drive test.
Tarabostes
Cordoba nu e rau, insa la banii astia fie ai un motor mic fie unul mai mare dar cu mai putine dotari. Cred ca e ok si motorul de 75CP daca zici ca nu esti pasionat de viteza insa vei dori ceva mai mult, masina are 1150 kg.
Xalanx
QUOTE(gabi64453)
Cordoba nu e rau, insa la banii astia fie ai un motor mic fie unul mai mare dar cu mai putine dotari. Cred ca e ok si motorul de 75CP daca zici ca nu esti pasionat de viteza insa vei dori ceva mai mult, masina are 1150 kg.


Corect, pe deasupra are frane cu discuri doar pe fata. Pe spate are tamburi.
Tarabostes
Asistenta la franarea de urgenta face necesara existenta discurilor si pe spate. Nu ii simti prezenta dar cand e nevoie face toti banii.
Mumu
QUOTE(gabi64453)
Asistenta la franarea de urgenta face necesara existenta discurilor si pe spate. Nu ii simti prezenta dar cand e nevoie face toti banii.




Nu as vrea sa deschid alt topic pentru asta,asa ca daca ma puteti lamuri in citeva fraze despre sistemul asta abs+ebd+eba ar fi bine,adica ce vrea si cum functioneaza exact.Trebuie sa recunosc ca am o viziune doar de ansamblu asupra sistemului.
Arheopterix
ABS+ sistem ce nu permite blocarea rotilor la o actionare brusca a franelor.
Daca in trecut,eram sfatuiti sa nu apasam tare pe pedala de frana,ptr a nu bloca rotile si pierde controlul ci a apasa ferm dar intermitent-cu ABS,e recomandat la o franare de urgenta sa se apese cat mai tare,rotile ne blocandu-se si permitand si controlul automobilului.
EBD+ Electonic,Break,Distribution-e de exemplu,daca soseau e uda,in coborare,si actionezi frana;ptr a nu "pierde " masina,sistemul regleaza forta de franare optima, intre axa fata si spate ,ptr situatioa respectiva.
Tarabostes
De ce nu ai in vedere un diesel. Daca tot vei merge mult in oras, 90%, ar fi mai indicata o masina dintr-o categorie mai mica ( Opel Corsa, W Polo, Yaris e cam mica totusi, etc ) dar cu un motor diesel ca sa ai un consum rezonabil. In oras oricum nu ai mare nevoie de portbagaj, poate doar la cumparaturi iar in concediu oricum nu vei avea loc nici intr-un break, stii ca ai spatiu si esti tentat sa cari totul dupa tine.
Acum depinde si cat mergi in oras, daca nu faci, cel putin 15k pe an, un diesel nu prea e justificat economic.
Ce zici de Chevrolet?
Xalanx
Admini, poate ar fi bine sa inchideti topicul. Costa s-a mutat deja cu intrebarile in alta parte.
costa71182
nu m-am mutat cu intrebarile pe alt topic; avind dilemele mentionate am postat intrebarile in cit mai multe forumuri (eram prima oara intr-un astfel de forum). Imi cer scuze daca am creat probleme. Multumesc pentru sfaturi.
Si ca raspunsuri: la 13100 intra seat cordoba cu 100 cp. Ignis-ul nu-mi vine sa-l iau, singura rezerva fiind designul.
Ca dotari/pret, pare sa fie noul Accent cea mai buna varianta, rezerva fiind :"ce masina e aia cu dotarile astea la 13000? sigur are o hiba."-pa rerea unui coleg care are noul Passat si e fan masini nemtesti. Si o mica nedumerire? de ce la noul accent e mai ieftin Dieselul (1500 cm3) decit benzinar (1600cm3)?
Kilometri fac cam 12-14000/an
Arheopterix
MAi ai rabdare cateva luni,si cumpara noul Suzuki X4.
La ala nu mai o sa ai probleme cu designul.....
Mumu
Arhi,mersi de lamuriri dar totusi am inteles eu gresit sau exista si EBA,care iar nu stiu ce este?Adica eu cind am luat masina dealerul a zis ceva de abs+ebd+eba.
Arheopterix
Dupa cate stiu,nu exista asa ceva.
Poate ca a vrut sa zica "EIR BAG"=air bag....
Xalanx
ebd-ul iti distribuie electronic forta de franare la roti astfel incat masina sa nu o ia sideways (sa nu derapeze, sa fuga de spate), iar eba (afu la noi = asistare la franarea de urgenta) regleaza forta de franare in functie de cat de puternic apesi pe pedala. Daca trebuie sa opresti repede, apesi puternic. Daca e distanta suficienta, apesi o singura data (apreciezi tu cam in cat se va opri, te inveti) si frana va fi mai lina.
Random
scuze ca intervin, dar nu ma pot abtine:
Daca e vorba de leasing, eu as alege noul Accent diesel cu toate dotarile.
Daca e vorba de cash, eu as lua Almera .[/i]
Xalanx
Parca dieselul asta de pe Accent e motorul ala in 3 cilindri... cam puturos. Mai bine un benzinar. Accentul e ok, in general. Nu l-am vazut pe-asta nou decat in poze, dar imi place. :clapping:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.