Help - Search - Members - Calendar
Full Version: opel corsa 1.0 suna ca un diesel....naspa,nu???
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
vasile66195
salutare
de o vreme corsutza mea suna ca un veritabil diesel,desi e pe benzina (1000cc, an 2001),in special la relanti.
in rest motorul trage la fel si nu sint probleme.
Un prieten zice ca ar fi intinzatorul de la lantul de distributie.
Asa o fi??? Stiti voi mai multe????Orice sfat e bine primit arigato.gif
in rest numai de bine si drumuri bune :wave:
florin41381
opelul ta,sar putea nu sunt sigur dar sar putea sa aibe curea de distributie si nu lant.imi dau si eu cu parerea
Skywalker
QUOTE(vasile)
salutare
de o vreme corsutza mea suna ca un veritabil diesel,desi e pe benzina (1000cc, an 2001),in special la relanti. in rest motorul trage la fel si nu sint probleme. Un prieten zice ca ar fi intinzatorul de la lantul de distributie. Asa o fi??? Stiti voi mai multe????Orice sfat e bine primit in rest numai de bine si drumuri bune

Mergi la un test motor la o reprezentanta Opel si vei afla acolo mai multe. Dupa care poti alege daca faci reparatia la ei sau in alta parte (am obs. ca la reprezentata te cam taxeaza bine de tot)
M A R I A N
Nu e nevoie de service.Corsa 1.0 benzina a sotiei mele e din dec.2005 si de la inceput a sunat ca un diesel.Mi s-a zis ca e din cauza ca motorul e in 3 cilindri.O sa te obisnuiesti.Are 3000 km cu ea si totul e perfect.Pune-ti totusi un scut metalic la motor.
cineva65027
Am aceeasi masina ca si a ta: Corsa C (2001), motor 1.0 12v. Distributia este pe lant iar problema "sunetului de diesel" este una clasica a modelului, fiind si motivul pentru o rechemare in service (in occident). Eu am schimbat intregul kit de distributie (lant/sine) si sunetul a disparut... am ramas doar cu vibratiile de diesel tongue.gif! In ciuda faptului ca masina pare sa aiba un comportament bun chiar si in conditiile astea, iti sugerez sa nu ignori problema care, in timp, poate provoca pagube mult mai mari. Daca as fi stiut cat de problematica este masinuta asta cu 3 luni in urma, inainte s-o cumpar, acum probabil as fi avut o masina de 8000 de euro in loc de una de 6000 cu cheltuieli de 2000 euro pentru reparatii de "probleme tipice" si nu numai...sad.gif

Deci, pregateste-te de urmatoarele cheltuieli: 367 RON kitul distributie - lant, sina intinzatoare laterala, sina ghidare superioara (doua bucati), sina ghidare laterala, manson sina ghidare laterala, 2xbolt sina intinzatoare lant, intinzator (toate originale, de la Augsburg); 230 RON pompa apa (care trebuie schimbata si ea odata cu distributia) - de la Autonet; 511 RON - 3 litri antigel rosu, garnitura pompa apa, garnitura capac colbutori, garnitura pompa ulei, manopera (la Opel Radacini Motors). Descurajant, nu? Asta am simtit si eu... Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.