Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Almera - filtru de aer
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
Xalanx
Am pus pe masina un filtru de aer K&N. De fapt, doar elementul de filtrare, care inlocuieste elementul din hartie. L-am luat din State, a costat cam 82 USD cu transport cu tot.
Ce se simte:
- zgomotul motorului usor diferit (se aude un sunet vag de aspiratie in plus, la accelerare, doar din afara)
- cuplu mai bun la turatii mici. Nu cu mult, dar sesizabil pentru mine, care eram atent la orice schimbare. S-ar putea ca daca mi-ar fi inlocuit cineva filtrul fara sa stiu, n-as fi observat sau as fi pus fenomenul pe seama benzinei, whatever

Lucrurile bune:
- filtrul este lavabil, se spala odata la 100.000 km
- este garantat 1.000.000 de mile

Despre consum nu pot spune inca nimic (ar fi trebuit sa-l reduca), pentru ca am mers doar in oras de atunci.

Inca o chestie - cand am scos filtrul stock, sa-l pune pe asta nou, am observat cu neplacere ca era in mijloc aproape negru. Mizerabil in ultimul hal. Ce praf / smog avem...

Una peste alta, recomand filtrul asta.
Mumu
Daca il recomanzi zi si de unde.
Xalanx
http://www.knfilters.com. Ai acolo un Search si ii dai tipul masinii. Atentie, pentru 2005 nu exista Nissan Almera, cauti dupa anul 2004. Sau te duci direct la part number 33-2031-2. Este singurul produs de la K&N care se potriveste la Almera.
Procedura de instalare e extrem de simpla. Capacul filtrului de aer are 4-5 cleme care se desfac, ridici capacul, scoti filtrul vechi si-l pui pe asta nou. Treaba de 2 minute.
O sa vezi ca iti da si 2 abtibilduri, de lipit pe carcasa filtrului, pentru mecanicii care fac revizia, atentionare sa nu schimbe filtrul asta din greseala biggrin.gif.
Mumu
Mersi de link.Banuiesc ca nu vor fi discutii la garantie ca de la astia te poti astepta la orice.
Xalanx
In Pitesti nu este problema. Dar te sfatuiesc sa vorbesti cu oamenii de la service-ul din Iasi. Eu am dat telefon si am intrebat daca e ok sa-l schimb eu, fiind o operatiune simpla. Desi sunt convins ca nu mi-ar fi luat bani pe chestia asta, dar mi-era lene sa ma deplasez pana la ei. Mi-au zis ca nu-i nici o problema.
Arheopterix
Exista si ptr 1.8?
Xalanx
Da. Pentru Almera de 1.8 este exact acelasi tip de filtru.
Suciu71258
eu am apelat la filtru de aer de carbon de la SIMOTA racing ...dupa teste cu mai multe modele am ramas pe acesta,deoarece consider eu ca are cele mai bune performante...
daca aveti nevoie de filtre de la SIMOTA nu ezitati sa tr un msj smile.gif preturile variaza intre 1 mil si 2 mil 500 arigato.gif
Xalanx
QUOTE(Suciu71258)
eu am apelat la filtru de aer de carbon de la SIMOTA racing ...dupa teste cu mai multe modele am ramas pe acesta,deoarece consider eu ca are cele mai bune performante...
daca aveti nevoie de filtre de la SIMOTA nu ezitati sa tr un msj smile.gif preturile variaza intre 1 mil si 2 mil 500 arigato.gif


Super! Bravo tie! Zi-mi si mie cum ai pus filtrul asta (daca e cel din poze), ca elementul de filtrare normal e de tip panel? Sau e de fapt un intake kit? Eventual filtru conic montat in tubulatura? M-ai facut curios biggrin.gif
Xalanx
Uitasem sa postez asta: consumul tot ala e, nu s-a schimbat nimic. Sau aproximativ nimic. Am testat ieri pe drum interurban, soseaua goala. Media: 5.3 pana in Pitesti. Cea mai mica valoare: 4.7. Nimic deosebit.

Cred ca o sa urmeze un air intake kit, sa vad cum fac si de care iau.

btw, nu stiu daca am mai postat asta, mi-e lene sa caut: daca vrea cineva manualul de service pentru Almera (1 CD) sa-mi trimita pm.
Andrei Suzuki
Nu face prostia sa il cureti dupa cum zic ei,la 100k km.Mai mult de 10k km sa nu mergi fara sa il cureti.
O alta varianta buna este Pipercross.
Xalanx
QUOTE(Andrei Suzuki)
Nu face prostia sa il cureti dupa cum zic ei,la 100k km.Mai mult de 10k km sa nu mergi fara sa il cureti.
O alta varianta buna este Pipercross.

O sa-l verific din cand in cand, iti dai seama. Chiar la 10.000 nu cred sa aiba nevoie de curatare, asta ar insemna ca la 250.000 km e dus. Pentru ca are maxim 25 de spalari.
Andrei Suzuki
laugh.gif Pai si tu cat vrei sa il tii pe masina? Sau mai bine zis,masina cat vrei sa o tii?
Chiar daca se duce la 250k km,eu zic ca isi scoate bani cu varf si indesat,nu crezi?
Xalanx
QUOTE(Andrei Suzuki)
laugh.gif Pai si tu cat vrei sa il tii pe masina? Sau mai bine zis,masina cat vrei sa o tii?
Chiar daca se duce la 250k km,eu zic ca isi scoate bani cu varf si indesat,nu crezi?

Andrei, sincer sa fiu eu as fi fost interesat sa schimb mai repede masina, desigur. Dar dupa ultimile calcule cred ca voi reusi sa termin leasing-ul asta (mai am 4 ani si ceva) fara s-o vand. Da, filtrul isi scoate banii, ai si tu dreptate. O sa ma mai uit la el din 10k in 10k. Atat am acum cu masina si cand am scos filtrul ala de hartie era negru...
Suciu71258
pai am renuntat complet la cutia de la filtru.doar nu te gandeai ca l-am montat pe fostul sistem blink.gif ...si...am adaptat un furtun flexibil direct in admisia filtrului...am sa postez niste poze...apropo...este o varianta si pipercross,dar pretul este mult mai piperat decat la simota...si cel la care am pus poza are carcasa de carbon,deci functioneaza cam ca si un airbox..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.