Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PROBLEME MOTOR VECTRA C?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
VALI69784
Batranul meu C din 2002 a facut deja 148.000 km si inca motorul merge struna. Ce sa fac,sa iau alta cu km mai putini sau sa o mai tin?Cat tine un motor?Astept sfaturi de la mecanici eventual.[/b]
danmatyas
daca ai grija de motor tine si 500 000 km.la 148 000 nu mi se pare un motor batran sau sa fie neceasar sa schimbi masina.Da-i ulei bun, schimba filtrele si uleiul la timp si probabil nu o sa ai probleme.
Dorin70815
Salut. Eu am o Vectra C din 2003, 2.0DTi, are 120.000, am cumparat-o la 115.000, i-am facut revizia la Opel Di-Bas Kamsas C-ta la 120.000, si am intrebat din curiozitate cam cum sta treaba cu motoarele si cu modelul asta la vanzare. Mi s-a spus asa: "Daca vrei sa iei un ban bun pe ea s-o vinzi pe la 170.000-180.000Km, si sa tii motorul in stare buna de functionare,si pe cat posibil sa nu ating pragul de 4.000turatii prea des (ca scade compresia si la test nu iese de bine)". Al meu inca toarce ca un motan biggrin.gif. Folosesc ulei GM10W40 (cel recomandat si in cartea tehnica a masinii), plus aditiv la fiecare schimbare de ulei...nu mai stiu cum se numeste ca doar ce l-am luat (e ceva cu M parca)(mi la recomandat un prieten). Asa ca poti sa mai mergi cu ea si 50.000Km daca nu te ingrijoreaza asa mult daca vei lua cu 1.000 - 2.000Euro mai putin.



Don`t run faster than your guardian angel !!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.