Help - Search - Members - Calendar
Full Version: service 3000 km?????pe bord
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Liviu69564
cind pun contact scrie service 3000 km????ce inseamna asta.e pt ulei sau se refera si la schimbul de curele.mi-as putea da seama si de citi km reali are masina??/vw variant 2002 tdi
BRAC
Inseamna ca mai poti sa parcurgi 3000km pana la urmatoarea revizie. In functie de cum e setat computerul acesta te informeaza cati km ai pana la revizie ori de cate ori dai contact. La tine e setat de la ultimii 3000 si va scadea din suta in suta.
BRAC
E clar ca la orice revizie iti schimba uleiul, filtru de ulei, filtrele de aer. Curele depind de nr. de KM parcursi.
crysty_cyc
"Service in 3000km" cand itzi apare measjul asta cica trebuie sa te duci cu masina sa tzi-o puna pe calculator. in carte scrie ca este o verificare de rutina. nu prea are legatura cu uleiul sau celelalte. mi-e mi-a aparut mesajul asta la cca 18.000 km, desi ii facusem revizie (prima revizie) la 15.000 km.
Nici in momentul asta n-am fost cu ea in service si acum am 27.000 km. oricum tre sa ma duc cu ea ptr ca mi-a sifonat un idiot aripa la cand ma intorceam de la "Trei Brazi" :evil:
Constantin49238
cand se aprinde service in 3000 atat mai ai pana sa schimbi uleiul. ai grija dupa ce il schimbi sa resetezi calculatorul (scrie in carte), ca sa ai controlul clar al km pana la urmatorul schimb (15 mii).
Vlad75531
deobicei iti arata intervalurile de service... daca tie ti-a aparut dupa revizie inseamna ca au uitat aia sa iti reseteze contoarul
Cristi2
QUOTE(crysty_cyc)
"Service in 3000km" cand itzi apare measjul asta cica trebuie sa te duci cu masina sa tzi-o puna pe calculator. in carte scrie ca este o verificare de rutina. nu prea are legatura cu uleiul sau celelalte. mi-e mi-a aparut mesajul asta la cca 18.000 km, desi ii facusem revizie (prima revizie) la 15.000 km.
Nici in momentul asta n-am fost cu ea in service si acum am 27.000 km. oricum tre sa ma duc cu ea ptr ca mi-a sifonat un idiot aripa la cand ma intorceam de la "Trei Brazi" :evil:


sa inteleg ca ti-ai cumparat masina noua in ro ??
inseamna ca au uitat desteptii de la service sa-ti reseteze counteru.
robert
Chestia aia cu intervalul de service se poate reseta si fara computer.
Vlad75531
cum? ca eu am incercat diversele metode propuse pe diverse forumuri si a draku nu a mers biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.