Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina de 30.000$
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
george
Ce masina v-ati lua daka a-ti fi avut banii astia de dat pe o masina. Eu am optat pt Skoda Superb, e o masina buna? E mai buna ca passatul?
Dragos4
Eu as spune, ca de 30 000 poti sa iti iei un Mercedes-Benz. Personal cred ca marca, ca si calitate, nu se compara cu nici o alta din Europa sau poate chiar din lume. Fac masini scumpe, de lux.. de 30 000 cred ca ai putea sa iti iei un E-Klasse... limuzina, ce mai.. sau daca te pasioneaza, sunt si modele sport nu stiu de pretul lor, stiu ca au lansat acum o oferta cu E-Klasse foarte tentanta.
A Go Go
Cu 30000 de dolari poti sa cumperi numai un Mercedes C class 230 intrebuintat cu aprox: 14000 de km la bord. Mercedesul in general este o masina proasta in comparatie cu masinile de lux din gama Lexus si Nissan Q.
Nu numai atita dar se strica cam des si costa mult la "service".
Lexusul si Nissanurile nu se strica niciodata repet niciodata in special Lexus-urile iar "servisurile" stau aproape goale fara clienti.Sint pline numai cind vin la schimbatul uleiului.
Passatul are si el o calitate la fel ca si Mercedesul. Skoda nu stiu dar de cind este fabricata de VW cred ca are aceleasi calitati ca si Passatul adica scum si cu o calitate relativa pentru banii platiti.
FLORIN2
Sorine las-o balta cu LEXUSul tau ca in orice teste tot timpul Mercedesul ii iese in fata. E-adevarat ca si cu pretul dar e alta mana de lucru la Lexus-TOYOTA.

P.S. Eu urasc Mercedesul in comparatie cu BMW si la orice ora(bani sa fie) mi-as lua o Bavareza dar la faza asta tin partea Mertanului. Fii Serios !!!

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-04-29 03:06 ]
bogdan8
alfa 166??
treaba aia cu mertzu e cam adevarata.imi plac mult masinile nemtesti, dar treba cu fiabilitatea cam e o minciuna.nu de alta dar daca se strica ceva (si se strica tot timpul,credeti-ma) te rupe la bani.sunt multe alte marci care nu au nici pe departe problemele celor nemtesti.
sunt f. bine vazute la noi cei drept,sunt masini de impresii si cam au fost primele importate de geambasi pe la noi imediat dupa revolutie.au o oarecare traditie pe piatza noastra.
oricum,daca as avea banii astia nu mi-as lua una nemteasca sigur.poate nici una italieneasca ,decat alfe la banii astia.
sigur as opta pt. mazda,toyota poate chiar si subaru care e chiar masina.

_________________


[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-04-29 13:57 ]
A Go Go
In testele tale poate....in ce vad eu in revistele de specialitate Lexusul 400 este pe locul intii urmat de Nissan seriile Q ,Acura (Honda) si dupa aia vine Mercedesul tau.
Calitatea Lexusului depaseste cu mult pe cea a Mercedesului,nu numai atita da mai salvezi si vreo citeva mii de dolari.
Eu am avut 3 masini marca Toyota de o calitate cu mult superioara Mercedesului.
A Go Go
Pentru Bogdan
Poti sa cumperi un Subaru cu ochii inchisi fiindca nu te va lasa niciodata . Merge pina in 250000 de km fara nici o problema si nu numai atita dar toate masinile Subarau au tractiune continua pe 4 roti fara sa ai nevoie de nici o maneta speciala ca sa intrii in 4x4 sau alte prostii.
Am avut ocazia sa conduc un Outback si crede-ma ca nu ai mai vrea un Mercedes sau VW sau BMW .Tot din marca Subaru una care este buna pentru un familist este noul Forester.
Outback-ul costa in jurul a 28000 de dolari ,Forester-ul in jurul a 23000 de verzi.
Msinile germane nu mai au calitatea pe care au avut-o cindva desi te incaseaza la pusculita la fiecare model nou. Se strica si cind nu se strica trebuie sa le "mosesti" pe toata perioada in care le esti propietar ca sa nu se strice....
Dar cea ce-i si mai important este "servisul" lor care te ustura.....plus ca vei avea probleme cu piesele de schimb si cu tariful de munca pe ora a mecanicului specializat in masinii germane. Pentru a impresiona gagicile si pentru a le agata as alege o masina germana, desi calitativ nu. De fapt nu-ti trebuie nimic ca sa le agati ci numai farmecul personal ar fi de ajuns plus ca-i mai ieftin...smile.gifsmile.gif Numai de dragul agatatului sa-ti investesti intr-un Mercedes ar fi o greseala
Apropo de Fiat o marca reusita este Punto-ul pe care l-am condus pentru vre-o doua saptamini acum citiva ani in iarna lui 1998 si era minunat. Rapid ,foarte comfortabil si consum foarte bun la suta de km. L-am "tirsit" de la Berlin la Aachen si inapoi , si putin prin estul Germaniei pe la Dresda.
bogdan8
pt toti.

eu lucrez la un dealer Fiat & Alfa. nu am spus mai nici o lauda la adresa italienilor pt ca multi au fost dezamagiti si prea putini multumiti. si totusi, Punto este cu adevarat o masina marfa. nu prea se strica si chiar daca s-ar strica nu te ustura la buzunar asa de tare (daca se poate spune ca atunci cand scoti bani din buzunar nu te doare), este f. fiabila si confortabila si are un motor vioi cu un consum mic.
pe de alta parte, masinile japoneze imi plac la nebunie, mai ales cand stiu ca bat la fundulet pe cele nemtesti.
[addsig]
vlad3
Atunci poate imi dai si mie un sfat in legatura cu Fiatul Albea. Personal ma gandesc destul de serios sa ma angajez la un leasing.... Pretul mi se pare destul de tentant si parca nici masina nu arata rau de loc...
bogdan8
pentru vlad.

daca iti doresti o masina de familie,incapatoare si confortabila chiar iti recomand cu caldura albea.are un portbagaj mai mult decat incapator si niste suspensii de invidiat.consum relativ mic,nu exagerat dar mic,este foarte fiabil.
insa toate aceste amanunte pe care ti le dau trebuiesc verificate de tine si asta numai facand un drive-test.de aceea te astept oricand la show-room pentru asta.
daca mai vrei si alte amanunte nr meu de tel este : 0723 602 382
[addsig]
A Go Go
Bogdan

Fiaturile ca valoare marfa livrata contra ban investit in ele personal cred ca ofera si calitate si dotari si "design" comparativ cu masinile nemtesti care contra sumelor piparate pe cere le platesi nu prea esti multumit plus ca, garantiile lor oferite in primii 3 ani sint si ele ok dar nu extraordinare.
Mai bine romanii sa fi facut Punto in Romania fiindca este o masina faina in loc de-a re-inoi licenta Dacia, desi mie personal imi place Solenta in special pentru pretul ei.
Un Fiat foarte prost a fost totusi Ritmo la noi se vindea sub numele de Strada. Am avut un Strada editie de sport .220 de km la ora,cauciucuri Pirelli Cinturato PS( de viteza), fugea bine cind nu era stricata dar facea ca "Zisul lui Ivan: mergea un ceas,statea un an".
Noile modele Fiat sint excelente .
Laurentiu_007
la banii astia mi-as lua o masina adevarata:SAAB 9-3 sau VOLVO S60
bogdan8
cu saab sunt de acord in principiu, dar cu volvo s60 cred ca glumesti.
si totusi tre sa te gandesti si la saab ca sunt niste dezavantaje si anume ca s-ar putea sa platesti cat nu face,dar trebuie sa recunosc ca mie unul imi place saab-ul.
[addsig]
A Go Go
Pentru Florin

Ia vezi tu articolul de ieri de pe acest masini.ro despre Toyota si calitatile acestei marci .
Vezi ce spun ei si despre Lexus sau Toyota Corolla si in general despre Toyota.
Ei, nu eu. Eu ti-am spus-o cu mult inainte.
Ar fi bine sa te contarzici dupa ce ce ai fi avut si tu o Toyota care sa te tina vre-o 11 ani fara nici o problema.
Tu stii exact ca mercedesurile sint de calitate ok nu extraordinara..... sau poate tu esti Toma necredinciosu ?
A Go Go
Nu va luati un Saab decit daca va ard banii in buzunare si vreti sa le goliti repede in reparatii la "service" .La fel si cu orice marca Volvo desi se pare ca Volvo este o masina mai buna in comparatie cu Saab .Se strica la fel ca Saab dar in loc de fiecare saptamina o data pe luna smile.gifsmile.gifsmile.gif
Fost propietar de Saab 900 Turbo.
Peugeot_Fan
Eu zic sa-ti iei un Mercedes Clasa C 180 Kompresor la 24.065 EURO. :shock:
James Kilowatt
Eu as merge cu o Alfa Romeo.... ma atrage mai mult caracterul sportiv si performantele decat sobrietatea germana. E chestie de gust, pana la urma. LA banii astia, ai de unde alege smile.gif
G e o r g e
va dati seama ce am sa spun , nu ?
laugh.gif


subaru legacy sau outback ! :cheers:
HalbaSus
Chestia cu "masinile germane nu mai sunt fiabile" este relativa. Tot asa procentual femeile fac muuuuult mai putine accidente decat barbatii ! Deci femeile sunt soferite mai bune... atunci de ce nu e nici una in F1, WRC sau alte competitii ? pai cam asa stau lucrurile si cu Japoneze vs. Nemtzesti.

Daca te uiti pe soselele din Romania o sa vezi o gramada de mertzane, vw-uri, opeluri, bmw-uri, etc... majoritatea aduse din germania cu vreo 100 mii km si cand ajung in romania isi incep a doua tinerete si aici se mai baga in ele vreo 50 de mii pe drumurile noastre dupa care normal ca se strica si lumea zice "nu sunt fiabile"... in testele din germania unde masinile japoneze sunt mai fiabile decat cele europene e aproape la fel... Pai din moment ce in tara aia sunt 1.000.000 de masini germane (sa zicem) si vreo 100 de mii de japoneze, e normal ca sansele sa se strice o masina japoneza mai repede ca una germana e de 1/10... deci o sa iasa mai fiabile cele japoneze...

Experienta cu masini germane

- taica-meu are Audi a4 din 2000 (luat nou) - nici o problema in afara de schimb ulei
- maica-mea are Mercedes ML din 98 (a avut o problema la motor dar asta a fost din cauza ca a alimentat de la ceva benzinarie particulara care i-a bagat carburant prost... si oricum asta s-a intamplat dupa vreo 90 de mii km... in rest nici o problema)
- eu am opel vectra din 97 (aproape 200 mii km) pana acum am schimbat doar bucsele (drumurile din romania... asta e...)

Dintre marcile asiatice as alege fara indoiala SUBARU... in nici un caz nu mi-as lua totoya, hyunday si Honda, Suzuki si alte din astea... Si apropo... daca nu stiati una dintre legile de aur ale fiabilitatii masinilor este TURATIA MICA... pentru a obtine putere la turatii mici trebuie sa ai motor cat mai mare !!! Ori din cate stiu eu majoritatea masinilor japoneze functioneaza la turatii foarte mari... EX: desi imi place mult conceptul RX-8 cu motor de 1.3 litri... prefer sa scot aceiasi cai putere de la un V6 de 3.2 litri... in mod sigur motorul de 3.2 va rezista mai mult !
Sklembe
Motorul de la Mazda RX-8 este Wankel, motor cu piston rotativ. Este alta tehnologie decat la motorul Otto si, in afara de Audi A8 nu stiu sa mai fif ost implementat la alte masini de serie. Unul dintre punctele forte ale acestui tip de motor este tocmai fiabilitatea. Sunt foarte putine piese in miscare si uzura este de cu totul alt tip decat la motoarele cu cilindri. Mari sunt, insa, costurile de fabricatie ale acestui motor si, de asemenea, consumul (scoate multi cai putere la doar 1.3 L, insa suge benzina ca unul de 3.2L.
admin
..eu mi-as lua un BMW M5 second hand, cu tuning ..auriu si cu geamuri negre :!:
Alex26444
......io m-as baga la un Peugeot 607.....arata ca o masina de presedinte, are o caroserie super eleganta, interior de nota 10, calitate superioara de fabricatie, motoare f. bune......dar cred ca pretul sare un pic de 30.000$.... :roll: nu stiu sigur si nici n-am chef acuma sa ma apuc sa caut :brilsmurf:

Hai pa
ALEX :cheers:
HalbaSus
Eu as lua A4... cred... desi m-ar tenta multe modele second hand (Subaru Impreza, M5, ML... mhmmm... tentatia e prea mare... cred totusi ca as lua o masina second hand... smile.gif)
James Kilowatt
QUOTE(Sklembe)
Motorul de la Mazda RX-8 este Wankel, motor cu piston rotativ. Este alta tehnologie decat la motorul Otto si, in afara de Audi A8 nu stiu sa mai fif ost implementat la alte masini de serie. Unul dintre punctele forte ale acestui tip de motor este tocmai fiabilitatea. Sunt foarte putine piese in miscare si uzura este de cu totul alt tip decat la motoarele cu cilindri. Mari sunt, insa, costurile de fabricatie ale acestui motor si, de asemenea, consumul (scoate multi cai putere la doar 1.3 L, insa suge benzina ca unul de 3.2L.



Fiabilitatea este una dintre problemele motorului, si nu unul din punctele forte. Are contact intre "piston" sau cum vrei sa-i spui si "cilindru" doar aproape pe o muchie, un contact pe suprafata mare cu "capacele" si nu prea exista nici o posibilitate sa eviti uzura pronuntata doar pe anumite portiuni. Motorul respectiv se cunoaste de 50 ani insa pana acum n-au avut materiale suficient de rezistente si mecanica de precizie sa-l faca fiabil.
Am discutat cu un inginer de la Mazda, la un salon auto si mi-a spus ca in cazul unui condus sportiv uleiul trebuie completat la fiecare 500Km. Foarte putin ulei, e adevarat, insa cantitatea totala de ulei de de un litru si ceva. Scapat pe mana unui necunoscator ajunge cu motorul facut varza inainte de prima revizie.... Figura e ca asta nu scrie in nici un pliant publicitar. Ma intreb daca in cazul in care ti-o cumperi te invata cineva cum sa ai si grija de ea....
Oricum, jos palaria pentru mazda ca au reusit sa-l puna la punct, chiar daca nu e revolutionar, si mai ales au curajul sa-l vanda si sa ofere garantie.
Alecs
parerea mea e ca omul si-a cumparat masina pana acum.. vedeti ca exista alte topicuri unde puteti spune ce masina v-ar placea.
iuliana34566
in cazul in care nu ti-ai luat masina pana acum gandeste-te si la honda accord 2.2i-CRDi cu tapiterie piele si sistem de navigatie,ajunge la 24.175 euro CIP.daca nu vrei diesel ce zici de acelasi accord pe benzina la un pret CIP de 23.075.
gabi4
pai la banii astia ai o oferta extrem de variata.
eu optez pentru ceva bmw sau mertz.
sau ceva 4x4 mare.
depinde de gusturile tale.
la 30000 nu prea ai cum sa dai gres.
G e o r g e
si inca cum poti sa dai gres laugh.gif
Udo_01
QUOTE(iuliana34566)
in cazul in care nu ti-ai luat masina pana acum gandeste-te si la honda accord 2.2i-CRDi cu tapiterie piele si sistem de navigatie,ajunge la 24.175 euro CIP.daca nu vrei diesel ce zici de acelasi accord pe benzina la un pret CIP de 23.075.



subscriu acestui post cu observatia ca,e totusi vorba de un dizel CTDI si nu CRDI111 :bounce:
G e o r g e
pai daca a avut sau are hyundai ...
iuliana34566
am gresit,da e vorba de CTDi :oops:
Viorel5
laugh.gif Mercedes - este regina masinilor. In banii astia a-ti putea achizitiona un model din clasa C.
De asemenea in voga este la ora actuala noul Audi A4, foarte reusit, este o alternativa in special a celor care isi doresc un Passat.
sming35551
parerea mea este ca daca iei o Skoda Suberb nu gresesti deloc; m-am dat cu una de 2.5 V6 - 155cp; la prima vedere par putini cai, da masina fuge de rupe pamintu; in plus ai toate optionalele: clima dual, TTiptronic, piele, scaune incalzite spate, ventilatie spate; dupa aceea este spatiu, care il mai gasesti doar la A6.............si in plus iti dau gratis o umbrela, care are locul ei special in usa stinga spate

per total mi se pare o alegere inteligenta, pentru 32.000 euro DDP
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.