Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Informatii Mercedes Benz 350 SEL caroserie W126
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mercedes Benz
Anubis
Salutare la toata lumea,

Un coleg de servici are de vanzare un 350 SEL W126 full option + cutie automata adus in tara si tinut in garaj de la cumnatul sau din Germania la aprox 100,000 Km. Pretul nu il spun ca e prea mic..))).

Anyway 99,9% voi cumpara masina. Desi am cautat vreo 2 ore pe Net nu am gasit un review+date tehnice despre acest model.

Rugamintea mea este sa cunosc cat mai multe impresii, pareri, (mai ales de la cei ce au sau au avut asa ceva) etc... de la voi pentru a-mi face o idee cat mai buna despre masina, inclusiv date tehnice complete.

10x,

Numai bine
kozma
buna!ma numesc dani din bai amare si am avut o asemenea masina timp de 5 ani si ceva pina in dec 2002!e o super masina dar fiind benzina si banuiesc injectie mecanica ai grija la injectoare!se regleaza numai la mercedes servise si ...sa nu te astepti la un consum uman!masina asta consuma nu se joaca!eu am scos media de 11 litri pina in turcia isi inapoi ....!inca ceva....in timp vei avea (iti doresc sa nu) probleme la partea electrica!delcoul e foarte sensibil si daca crapa(am patit-o odata)m-a luat naiba pina am gasit altul!oricum....eu am vindut masina pentru ca ma saturasem sa fiu fiul lui shell nu pentru ca ar fi avut probleme de nerezolvat!vei fi foarte multumit ..mai ales pentru confort si senzatia de siguranta...mai e o mica hiba la ele....tobele de esapament!vesnic se fisurau,,,....sau le agatam pe undeva!mai e o treaba placuta..desi eu am depasit etapa asta...vei avea placutul sentiment sa ii lasi in ceata pe multi cu masini mult mai noi sau...mai sportive!pacat ca cei de la mercedes nu au m-ai facut masina asta...e o piesa de colectie acum!aduce cu un tanc.....batrinii din germania trecuti de 60 de ani care au avut asa ceva se despart foarte greu de ele!oricum bafta....si buzunare pline la petrom!daca mai ai o masinuta de oras...i-o linistit!o sa iti placa!
Catalin34341
Pentru a afla mai multe, uite 2 adrese utile:

http://forums.mbworld.org/forums/
http://www.mercedesforum.com/
http://www.benzworld.org/gallery/showsub.a...E,CE,D,TD_Class
V l a d u t z
Din ce an este Mercedesu ?
mihai66486
NU!!!! NU FACETI ASTA!!!! NU CUMPARATI MASINA, MAI BINE LASATI-O SA AJUNGA LA FIARE VECHI!!!!!!!!!!!!! NU VA TREBUIE!!!!!!!!VOI NU AVETI CE SA FACETI CU EA!!!!!!!!!PENTRU CA NU STITI CE E ACELA UN MERCEDES. SAU CUM SE REPARA. SAU CAT COSTA SI DE UNDE SE CUMPARA PIESELE.

VOI NU PUTETI SCHIMBA UN MOTOR DE 5000 DE CM CUBI, V8 LA UN 126 IN 75 ADICA SAPTEZECISICINCI DE MINUTE, ASA CA NU STITI DESPRE CE ESTE VORBA!!!!!!!!!

PENTRU DUMNEZEU MERCEDES NU A FABRICAT NICIODATA MOTOR DE 350 PE CAROSERIA 126.

ADICA 350SE W126 N U E X I S T A !!!!!!!!

EXISTA DOAR 380SE W126 SAU 350SE W116 ADICA CU TOTUL ALTCEVA, DA ??????

MASINI CARE AU TRECUT PRIN PROPRIETATEA MEA/NOASTRA, IN FAMILIE:
W114 250C
W114 280CE INJ ELECTRONICA
APROPO, STITI CARE E DIFERENTA INTRE W114 SI W115???????????
CA TOT AVETI MERCEDES.......
W114 230,6
W114 200
W115 200D
W115 220D
W115 300D

W116 280S
W116 280 SE
W116 350 SE
W116 450 SE
W116 450 SEL
W116 300SD
W116 200D (ARTIZANAL, DIN PACATE CINEVA A DISTRUS-O CU DIESEL, MASINA AVUSESE 280 INJ ELECTRONICA, AN 1973!!!!!)

W123 200
W123 230
W123 250
W123 280
W123 280 E
W123 280 CE
W123 300CD PUN PARIU CA NICI MACAR NU ATI AUZIT DE ASTA, DACA DA SPUNET-MI CE COD DE SERIE ARE, ETC!!!!!!!!!!!!!
W123 200D
W123 240 D
W123 300D
W123 300TD
W123 240 TD

W126 280S
W126 280 SE
W126 380 SE
W126 380 SEL
W126 500 SE
W126 500SEL

W124 250 TD TURBO

D A C A N U V A P E R M I T E T I S A C I R C U L A T I C U U N V E H I C U L L A S A T - I I P E C E I C A R E - S I P E R M I T S A O F A C A !!!!!!!!!!!!!!

CINE NU CREDE SA RASPUNDA LA ACEST MESAJ SI SA SE ASTEPTE SA NU MAI AIBA SPATIU PE MAIL, PENTRU CA DE LA FIECARE MASINA (APROAPE) EXISTA POZE, SI LE POT TRIMITE CUI VREA SA INVETE CE E ACELA MERCEDES.

CUMPARATI DACIA LOGAN, CA LUCRUL NOU E MAI BUN DECAT VECHITURA, SI APOI, PENTRU VOI A FOST FACUTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/b]
G e o r g e
micul nostru arheolog biggrin.gif

nu mai scrie cu litere mari ca tipi la noi . si eu nu am facut nimic sad.gif
mihai66486
Eeeeee.....

Sa zicem ca tastatura era defecta si caps lock era blocat.... he he he,

stiu ca nu ai facut nimic.. :angel:
Catalin34341
Nici nu are rost sa incercam sa raspundem la asa ceva.

Dar poate incercam sa-i dam un sfat competent omului.......si
nu "tipete" cu CAPSU biggrin.gif


Incearca sa folosesti linkurile pe care ti le-am trimis....


Bafta!
mihai66486
Mda. aveti dreptate, caps lock poate insemna si altceva, dar nu asta a fost intentia.
Pur si simplu nu suport sa aud chestii gen "delcoul e sensibil" si altele pe care nu le mai dau exemplu si pe care le consider ineptii.
Niciodata, eu sau un cunoscut nu am reusit sa schimbam (stricam) un delcou la un Mercedes, orice model ar fi el. Si au fost multe...

Mercedes nu a fabricat niciodata 350 se la w126, ci numai 380.

Ma doare cand vad ca masini bune ajung la oameni care nici macar nu stiu exact ce cumpara. Cum poate aprecia persoana aceea adevaratele calitati ale unui S-classe?
Cum se poate cineva gandi la un consum mic cand isi cumpara o limuzina Mercedes, pe benzina si veche de vreo 20 de ani?? Cat de afon sau, hai sa zicem visator poate fi ? Cel mai mic motor la 126 este de 2800 cmc, motorul cod 110, primele cu carburator au 156 de cai iar cel cu inj mecanica 185, 6 linie, DOHC. Iar masina are aprox. 1600 kg. Cat credeti ca consuma....2 la suta?

Dar un w116 cu motor de 6.9 (adica 450SEL 6.9) modificat de AMG la 7.5 litri cat poate consuma? Pai nu dai exemplu la masini de genul asta consumul, ci performantele sau orice altceva.

Piesele sunt scumpe?????????? Serios???? eu vand si piese printre altele. E scump un far, de exemplu, zece euro? eu zic ca nu. un motor de 2800, motor tip 110 s-a dat cu 100 euro. probat, logic. e mult???

cele din generatia w123, w116, w126 au fost printre cele mai fiabile masini facute de Merc.
Pur si simplu as dori sa vad cum sunt apreciate pentru ca au fost de buna calitate si asta nu poate sa o faca cineva care nu stie despre ce vorbeste. Asta-i tot.

Scuze pt post-ul kilometric, no offense pls


P.S. caut w123 280C, cod 123 050, fabricat martie '77 - martie '80, eventual neinscris dar in stare buna. :angel:
daniel70218
cauta mai bine un 300 diesel din 98 si nu o sa mai ai nici un fel de problema mai ales cu motorina!
Mircea53641
Apropo, ma intereseaza un Mercedes 500Sel cu motor de 3000 motorina. Pana acum cred ca asta ar fi cel mai bun deal:
- cea mai buna caroserie
- un motor puternic care nu consuma un rezervor de benzina/drum

arigato.gif
Mircea53641
Mi-am gasit :wave: Cu tot cu mecanic bun care sa-l tina in viata 100 ani de acum incolo :angel:
Rolling on,
Mircea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.