Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vreau tico! sfaturi va rog
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
BandiT
vreau sa cumpar un tico ptr. sotie.
am gasit vreo 2 la pret de pana in 1800 euro.
din 99 fabricate..
la ce sa ma uit?
ce se strica mai des la tico?
ce trebe sa verific?
astept sfaturi..
apropo, din ce an se face tico in romania, si din ce an sunt modelele din coreea?
ptr. ca am vazut tico din 97 mai scump decat cel din 99..
sorin37756
Un Tico bun este 2800-3000 euro. Daca dai 1800 euro pe o un Tico, care a costat 6000 nou, sigur iei un jaf! Mai bine te lipsesti!
Daca perseverezi gasesti si Tici de la primul proprietar, cu km reali. Da cautare pe google pe nr. de telefon, cu si fara "." intre cifre, ex: 07xx.xxx.xxx sau 07xxxxxxxx etc, e posibil sa apara N masini de vanzare la un singur vanzator.
Am auzit ca e mai bun din toate pdv decat Matiz: Interval intre revizii, consum, tabla, fiabilitate etc
Felix60549
Am un coleg care si-a cumparat Tico de la un medic cu 2300 Euro. Auto are 110000km si este perfect. Acest motor te poate duce pana la 500000km fara reparatie cu conditia sa nu fi fost taxi sau sa aiba N proprietari. Il poti vedea dupa modul cum arata inauntru. Niciodata sa nu cumperi o masina care vezi ca are volanul uzat, comenzile de la volan si restul butoanelor uzate, scaunele duse, sau motorul spalat. Sunt tepe curate!

Cauta unul scump, la care proprietarul sa-ti dovedeasca cartea service plus piesele schimbate.

Mult Noroc!
eddie
Eu am vandut in 2004, Tico SL fabricat in 2000 cu 34.000 km la bord cu 2.800 de euro.Asta ti-am spus asa,poate te ajuta sa faci o comparatie de preturi.
Felix60549
Un pret foarte bun pt. cine l-a cumparat!
Chestia era ca acel coleg a vrut musai corean si a dat cat i s-a cerut.
Oricum, daca lui nu-i pare rau, inseamna ca masina a meritat.
eddie
Euro era pe val atunci,a fost un pret marisor luat pe el dar si masina era super intretinuta.Pretul ei de noua a fost 5050 de dolari parca.
Felix60549
Am citit eu printre randuri blush.gif

In 2004 intradevar erau ceva bani. Colegul meu, l-a cumparat anul trecut in decembrie, si crede-ma masina arata foarte bine. El fiind al doilea proprietar sunt sigur ca nu va avea grija de ea asa cum a avut medicul unitatii noastre! Numai schimb ulei la 5000km, bujii la 10000 si chestii de astea!
BandiT
deci: daca aveam 2500 euro luam unul cum ziceti voi...
dar pana la urma am luat 1 tico din 99 , alb , de la un medic veterinar , cu 63.5 milioane , adica cu 1800 euro.
are 163000 km la bord si nu are bube mari...
de fapt in afara de un miros nashpa de animale( o fi carat oi cu el?) nu are probleme mari.picura apa pe langa un cheder de la parbriz(coltul dreapta sus) si geamul de la usa dreapta fata are macaraua defecta.
azi intra la spalatorie si sper sa scap de mirosul ala infect...
e alb , si nu cred ca a fost taxi...
am facut vreo cativa km cu el ( 150 km in 4 zile) si nu au aparut alte probleme...deocamdata.
mersi ptr. sfaturi.
sorin37756
QUOTE(E d d i e)
Euro era pe val atunci,a fost un pret marisor luat pe el dar si masina era super intretinuta.Pretul ei de noua a fost 5050 de dolari parca.

A mea destul de buna pana acum, cu 45700 km, aer , o proprietara.
Din factura rezulta ca a costat in aprilie 1998:
6200 euro
6700 usd
Se schimba curea + rola la 57-60.000 km.
Curea 360-600.000 rol, rola 600.000 rol, manopera 800.000 rol
eddie
Eu stiu cat a costat,ca doar eu am cumparat-o....Dar am spus ca era SL,daca citeai mai sus,ai fi vazut.
SX-ul cu a/c era intr-adevar cu 1100 de dolari mai scumpa,o diferenta mult prea mare,adica inca 25% peste pretul total.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.