Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tipuri de ulei pt motoare cu mai multi km...
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
George56107
Buna am o skoda octavia din 2001 tdi 110 cp.Am auzit in ultimul timp ceva zvonuri ca la motoarele mai vechi de peste 100k km ca nu ar mai fi indicata utilizarea uleiului sintetic si ca s-ar trece spre uleiuri minerale care ar fi mai groase respectiv sa nu mai folosesc 5w40 ca si pana acum si sa ma orientez spre un 10 sau chiar 15w40??? Ati auzit asa ceva ???
Mersi!!!
CRG
Salut, George

Vascozitatea si tipul de ulei sunt in ziua de azi doua chestii diferite. Poti linistit (de fapt, e indicat) sa-i pui ulei cu vascozitate ridicata, 10W sau 15W, dar sintetic. Firmele de renume produc si astfel de uleiuri (sintetice cu vascozitate mai mare).

Bafta !
DORU
George, bine ai venit pe forum.

Te rog ca, de acum inainte, sa folosesti functia "Search" cu incredere, exista topicuri deja postate cu raspunsuri la majoritatea problemelor ivite. Acest lucru te scuteste de asteptare si, in plus, nu aduce informatie redundanta pe forum. Multumesc!
Lucian72846
George , consulta un service Skoda , unde vei putea primi informatii si eventual reparatii oficiale si garantate , nu are rost sa asculti pareri subiective fata de nu stiu ce tip de ulei . Defectul cel mai mare al nostru este ca nu ne adresam unitatilor service de specialitate si ascultam informatii pe la colt de strada .
Bafta !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.