Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cielo Executive- AJUTOOOR_Are un consum de speriat..
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
C.
Nu am intrat niciodata in "chestii tehnice" atunci cand a fost vorba de masini chiar daca am "rotit" cateva pana acum. De vreo 2 luni mi-am luat un Cielo din 2000. Am inteles ca ar avea motor de Espero (primele tipuri),16 valve, 2 axe cu came, s.a.m.d. Sunt total nemultumit,in primul rand din cauza consumului de carburant, nu am facut pana acum un calcul "plin-plin" dar "dupa calcule neoficiale" cred ca ajung la aprox. 14-15 litri/100Km in urban si aprox. 10-11litri/100Km in extraurban.Ce se intampla..? ästa e consumul "real" al unui Cielo? Multumesc!
C.
era sa uit.. motorul are 80.000 Km rulati..
Radu_
nu trebuie sa consume atata...
e f mult, asta e consum pt motor de 2500 de cmc.
trebuie sa mergi la un service care are un tester elctronic, si sa-ti regleze injectia-sist. de alimentare-pompa, injectoare... poate e din calculator; se regleaza oricum, se poate face ceva...
C.
La asta ma gandesc si eu.. Radule,.. sa merg la un service autorizat.. sa-i fac o verificare..
N-am ajuns inca pe acolo caci ma cam sperie preturile.. Timp de 10 ani am avut doar Dacia..si preturile la service Dacia erau mai rezonabile..deja aveam mecanicul meu..la Cielo cum sunt..? sa-mi fac si eu curaj sa merg pe acolo.. Multam'..!
Rai
Ar ajunge si undeva aer fals oricum electronic se poate regla dar sa nu uitam motorul e unul din cele mai proaste ce a facut vreodata DAEWOO.
C.
Si inca ceva..am facut cateva drumuri interurbane si am observat ca uneori la relanti se oprea motorul..in mers.. Mi-am spus ca e din cauza frigului de afara..si a vitezei mari cu care mergeam.. Prin oras n-am patit niciodata asa ceva.. Care sa fie cauza?
C.
Deci solutia ta Mariuse ar fi tot o vizita la service.. Multam'..!
Rai
Cauzele ar putea fii multe dar sa se opreasaca motorul in mers e ceva deosebit frigul nu are nimic e ceva dereglat electronic se vede in 2 min incearca sa mergi la un service ca poate mai ramai pe undeva.
C.
Mariuse..m-ai "corupt"..maine dim. voi fi la service.. Multumesc!
dan23
Referitor la problema ta, cauzele pot fi multiple:
spui ca ai cumparat-o de cca. 2 luni-ai luat-o second hand? Pentru ca daca ai luat-o la mana a doua, si nu sti istoria masinii, este foarte posibil ca masina sa fi fost accidentata iar in momentul repunerii pieselor la loc si la efectuarea reglajelor ceva sa se fi facut superficial! Apropo! De la cine sau de unde ai cumparat-o?
Eu ma ocup de comercializarea autovehicolelor Daewoo second hand si pot sa-ti spun multe despre acestea. Oricum, am avut ca masina personala un Espero 1500cmc- 16 valve, model corean -AUTOMATA-si consumul mediu era undeva la 8% !!! Acum am o Leganza cdx- 2000cmc, 16v, si consuma cca. 8-9 %, vorbesc serios!
Daca doresti, te rog sa ma contactezi si poate te ajut si cu service-ul! Dan- Tel. 0740315202

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-30 10:14 ]
IONUT3
:joker:
am avut si eu un "executive" din 2000 dar vreau sa-ti spun ca in oras, iarna lua 9-10 la suta iar in afara, la un drum buzau-piatra neamt, la viteza constanta de 150 km la ora am calculat tot cam 10 la suta. asa ca singura solutie pentru tine este un service. si cred ca ai fost "putin" pacalit.
toate bune!
ionut32111
al meu consuma 7si un pik afara la 120-140km/h si 11 in oras,in concluzie dute la un service preturile sunt mai mari fata de dacie dar mai mici ca la Renault,Skoda,Peugot etc
James Kilowatt
Eu cred ca si cei care fac drumuri lungi in Romania cu 150 la ora constant trebuie sa mearga in service, sa verifice vitezometrul :shock:
In oras consumul poate varia destul de mult functie de sofer, Cielo scoate in jur de 11, insa unul mai agresiv sau mai incepator il poate duce la 13-14.
In 10 afara e foarte mult... inseamna ca undeva totusi e o problema. Pot fi multe, de la electronica la termostat blocat sau o conducta de combustibil care "transpira".... Insa daca spui ca uneori se intrerupe motorul, atunci e mai probabil sa fie electronica. Comanda injectoarelor sau a aprinderii.
ionut32111
Daca mai dai drumul si la aer si conduci mai agresiv poti ajunge la 13 in oras,dar 10 afara......kam mult
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.