Help - Search - Members - Calendar
Full Version: curatat turbosuflanta
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
cristian67416
daca stie cineva cum imi dau seama cand trebuie sa curat turbosuflanta la un golf 1,9 tdi (90 cai) si cam cat ar costa si unde se curata...in bucuresti
bogdan43846
Ce simptome are masina in primul rand? Eu unu am fost sfatuit ca odata pe saptamana sa-i dau in guse (vit a3a 4000-5000 de rpm timp de 3-4 sec cam echivalentul a 100 kmh ) ptr a curata putin turbo. masina fiind diesel papa ulei care se depune pe turbo. Vei vedea in spatele tau un nor de fum negru dupa care este curat, si masina se va misca mai bine.
DORU
Cred ca te-ar putea ajuta si urmatorul link:

http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry155430
cioaba
tot nu m-am lamurit din forumul ala dupa ce cunosti ca trebuie curatata turbina? am remarcat si eu ca daca o forjez la un drum, o perioada dupa mi se pare ca trage mai bine, dar habar n-aveam ca trebuie curatata.
malin34426
in functie de exploatare turbina se ancraseaza mai devreme (120000km sau mai tarziu (180000km). primul si principalul defect este griparea ajutajelor de geometrie varioabila. daca il iei din timp , demontezi si cureti(nu tu ci cei ce stiu cum) atunci mai ai turbina inca 100000km, daca nu , odata cu agravarea gripajului apar multe probleme ce pot distruge atat turbina cat si motorul. Daca stai in bucuresti ne auzim dupa 2 aprilie si o verific eu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.