Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Merita un Ford Mondeo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Valentin70671
:ban:
Credeti ca merita un Ford mondeo 2003 ?
Stie cineva care sunt costurile de intretinere la un Mondeo Diesel?
Care motor diesel are distributia pe lant?
Ce probleme apare la un Mondeo Diesel ?
Valentin70671
Costurile de intretinere sunt mai ridicate la Mondeo fata de Passat.
2003
Valentin70671
Va multumesc ,
anticipat.
Danyel70164
Sa stii k nu e chiar asa mare diferenta intre Passat si Mondeo, Eu am un Mondeo din 2001 Ghia limuzina full (fara piele si xenon) si ma inteleg super cu el.Imi place mai mult dekt un passat,e mai stabil si mai confortabil,si tata are un Passat din 2002 tot full fara piele, si sincer imi place mai mult Mondeo.Iar k motorizare un 2.0 de 116cp e echivalentul unui 1,9 130 de la Passat.Deci sincer sa fiu dak ar fi sa aleg intre Mondeo si Passat as alege Mondeo,chiar dak e putin mai scump la intretiner dekt Passat-ul.Si pana la urma de kte ori schimbi telescoapele si bucsele la ele?doar nu le schimbi cum schimbi uleiul.
K motorizari la Mondeo sunt 2.0 de 90-116-131 cp si cele de 2.2 130-150 cp park.Si dak te intereseaza un Mondeo il vand eu pe al meu, nu k nu e bun dar cred k nu se compara cu un Bmw.Contacteaza-ma dak te intereseaza. Asta e parerea mea.Multa bafta la cumparat masina.
florin29702
Sa fie oare mai scumpa suspensia la Mondeo decat multibratul de la Passat? nu prea cred!
Florin67056
Din contra, intretinerea e mai ieftina la Mondeo decat la Passat. Piesele sunt mai ieftine. Ce se duce la Mondeo e partea de bucsarae smile.gif pe cand la Passat sunt legenda problemele la suspensii. In plus la Mondeo nu schimbi curea de distributie, role, samd pe cand la Passat da.
Valentin70671
Ce tipuri de motoare au distributia pe lant?
Sunt anumite motoare , sau in standard au toate diesel Mondeo au distributia pe lant.
Florin67056
Mondeo MK3 sigur o are pe lant
danmatyas
toate motoarele diesel de la mondeo sunt pe lant.Asa ca nu schimbi curea de distributie si nici role sau intinzatoare, pe cand la passat le schimbi.Din pacate in mondeo intra 6 litri de ulei pe cand in passat numai 4, poate aici iesi putin mai scump.Dar restul de consumabile sau piese de schimb sunt comparabil la pret cu cele de passat.Nu cred ca se fac mari diferente in acest sens.La mondeo trebuie sa ai putina grija la drumurile noastre pt ca sunt mai sensibile bucsele de la stabilizator si bieletele, dar nu costa nici astea o avere.Eu zic ca merita, iar motorul de 116 cai e chiar ok pentru masina, nu ca nu ar fi mai bun un 130 smile.gif bafta !
Valentin70671
Multumesc Dan Florin pentru informatii.
danmatyas
nu ai pt ce...pentru orice alte info poti sa imi scrii si pe privat.bafta! si go 4 it!
mugur69932
QUOTE(Valentin70671)
:ban:
Credeti ca merita un Ford mondeo 2003 ?
Stie cineva care sunt costurile de intretinere la un Mondeo Diesel?
Care motor diesel are distributia pe lant?
Ce probleme apare la un Mondeo Diesel ?


La ce te raportezi cand intrebi daca merita?
Daca il primesti moca merita, normal.
Daca te raportezi la un anumit pret, spune-l si iti vom spune daca merita sa-l iei sau nu.
Daca vorbesti la general, fa o comparatie cu alta masina.

Nu te supara, dar intrebarea ta e cam generala-gen "merita sa-mi iau masina?", atunci si raspunsurile vor fi generale.
Revino cu detalii si vei afla mai multe.
TINI
Ca si proprietar de Mondeo iti spun ca e o super masina din toate punctele de vedere.Eu am un TDDI de 90 cai dar e foarte nervos.
Costul unei revizii (15.000 km) este de 7-8 mil. cu tot cu piese (ulei si filtre), asta la Ford.
Daca vrei o masina buna ia-ti una de-afara fabricata in Germania pt. ca sunt mai bine legate.Te pot ajuta : 0722824920.
sorin63997
Mai bine legate... ??? Eu as zice ca prezinta mai bine din cauza traiului pe care il duc. In Germania au alte drumuri, alte uleiuri, alti carburanti , la ei o masina de 100.000km echivaleaza cu una de 45-50.000km rulati in RO, deci...
liviu69189
MERITA DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE.
este o masina care te asculta, este precum un caine de rasa care face tot ce vrei tu la comanda ta si devine si un prieten foarte bun in timp.
Am mondeo pe benzina din 2004, nou nout luat si sunt foarte multumit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.