Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dacia Nova = Oltcit ?!?!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Radu70770
Salutare. Sunt la prima postare pe acest forum. Vroiam sa va intreb, daca stiti, poate zic o prostie, dar am curiozitatea: Motorul de la Dacia Nova are vreo legatura cu motorul de pe Oltcit? Eu asa am auzit, dar mi se care un pic cam ciudat. Astept parerile voastre. Multam.
eddie
Nu are nici o legatura,pe Oltcit era un motor tip Boxer,de 1100 sau 1300 cmc,cu totul alta treaba....singura chestie care seamana este carburatorul dublucorp pe care il avea Nova de 1,6 parca si semana cu cel de Oltcit.
Radu70770
Nu sunt un cunoscator auto, dar stiu ca Oltcit-u' avea doua supapeee.... si nu stiu cum... cand se deschidea a doua... vrooom Oltcit-u'... Si auzisem ca si la Nova ar exista o chestie similara.
James Kilowatt
E vorba de camerele de la carburator, asa cum a spus si Eddie. Si Olticul si Nova au carburatoare bicamerale la camerele se deschid una dupa alta. E valabil si pentru Moskwich, Lada, etc.
Radu70770
eee.... vezi! Tot stiam eu ceva. wink.gif Multumesc pentru raspunsuri
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.