Help - Search - Members - Calendar
Full Version: aparat ultrasunete sobolani
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
nedelcu57566
Salutare oameni buni.
Am o mare problema: zilele trecute am gasit un soarece/sobolan deasupra motorului, in pasla de la capota motorului. A ros-o, eu am reparat-o. Problema este ca acum aproximativ 1 luna am avut alt vizitator care m-a lasat fara cateva cabluri de la instalatia electrica de era sa ard garnitura de chiulasa a motorului. Ce ma fac, cum rezolv aceasta problema. Masina este parcata in strada pe un bulevard destul de frecventat in "mult iubita noastra" capitala.
Am auzit ca ar fi niste aparate cu ultrasunete care ar tine rozatoarele la distanta. Stie cineva ceva in acest sens?
madalina
Da exista si sunt extrem de eficiente. Parte proasta este ca nu pot fi utilizate decat in interiorul unei cladiri. Trebuie alimentate la o priza electrica permanent!
M A R I A N
As vrea si eu sa stiu de unde pot achizitiona un astfel de aparat pentru un bun prieten de-al meu.
madalina
cautati pe net! Eu l-am comandat de la o firma din timisoara.

am comandat de pe www.rozatoare.ro
eddie
Mai in gluma mai in serios,cred ca rozatoarelor le place Opelul.E am avut in garaj ceva tentant pentru soricei(srot de pescuit si paine uscata) si sa vezi galerii prin beton ! Problema era ca mirosea deja urat in garaj si am apelat la solutia salvatoare,niste grau rosu de la chimicale.O singura victima la vedere,restul probabil prin galerii.
Timp de o saptamana cand scoteam masina din garaj,mai cobora cate unul pe la roata din masina ! :bash:
Noroc ca nu mi-au ros firele,ceva....cred ca fatase soricioaica pe la motor si alora nu le crescusera dintii !!!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Am scapat de ei,am betonat galeriile si nu mai tin nimic tentant pentru ei in garaj,nu vin ei degeaba!
mike.omega
Madalina are dreptate!
Cauta pe net, sunt cateva firme ce aduc aparate cu ultrasunete impotriva daunatoarelor. Eu mi-am luat pt casa de lemn biggrin.gif
Au o raza de actiune de cativa zeci de mp sau daca nu si nu, il poti pune si in masina impreuna cu un transformator de la 12V la 220V.

PS: Prin cartier nu sunt pisici? blink.gif
Elvis61841
Transformator de la 12V la 220V ?? eu stiam ca transformatoarele functioneaza doar in tensiune alternativa , bateria masinii are tensiune continua .De regula montajele electronice descrise mai sus functioneaza la tensiuni mici 5-10-15V asa ca-l poate cumpara si folosi doar montajul fara transformator .
M A R I A N
Multumesc, Madalina!
vma
http://www.citgrup.ro/produse_speciale.php
Penultimul produs este Convertor de tensiune pentru masina din 12V in 220V (150W) . Magazinul se afla in Timisoara dar acum ca stiti ca exista asa ceva poate gasiti si altundeva sau se poate face comanda.
Mariacu
Am avut si eu o astfel de problema cu sobolanii acum vreo 5 ani cand am gasit fecale si cateva fire rontaite la motor la Porsche. La vremea respectiva am folosit o metoda mai 'naturista', cineva mi-a spus sa pun catei de usturoi pe la motor ca mirosul ii respinge.... blush.gif

Acum nu stiu daca a facut sau nu misto de mine dar ideea este ca a functionat si de atunci nu am mai avut picior de soricel la motor biggrin.gif

Singurul inconvenient a fost ca, fiind foarte cald afara (38-40C) am dat drumul la clima si vreau sa va spun ca vreo 2 saptamani putea a usturoi in masina intr-un hal fara de hal :x :samui: :cry: dar cel putin am scapat de rozatoare biggrin.gif
nedelcu57566
multumesc foarte mult tuturor celor care mi-au raspuns!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.