Help - Search - Members - Calendar
Full Version: tuning pe dacia 1300/1310
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Bogdan5
Cine poate sa-mi spuna si mie cum pot pune jante cu 4 prezoane(piulite) pe o Dacie 1310? Am auzit ca ar potrivi sistemul de franare de pe Renault 5,sau Renault Fuego!!!Este adevarat?Daca nu astept alte propuneri.Dar doua carburatoare?Tot la fel am auzit ca s-ar potrivi chiuloasa de Renault Fuego?As vrea sa-mi trimiteti si niste poze detaliate.Mailul meu este buc2i@k.ro
CRISTIAN
Se pot monta flanse. Nu am vazut. Doar am auzit. Am vazut la alte masini straine.
[addsig]
catalin3
nu
catalin3
da,se potrivesc
Mihnea
stie careva vre-un magazin sau loc de unde pot face rost de elemente de tuning pt dacia 1310?
iulian3
Mihnea ......pt tuning exterior la dacie poti suna la 072 1265726 Alexandru.... Succes!
petaca2
Pentru Bogdan :se potrivesc fuzetele si puntea spate de la R 18, dar parerea mea e ca este mai simplu cu flanse
petaca2
Pt bogdan :eu de masina de serie cu 2 carburatoare nu am auzit decit la cele foarte vechi si cu motoare f mari dar poti pune carburat.dublu corp de la R 12 cu tot cu galeriile de adm. evac
petaca2
Pt bogdan :eu de masina de serie cu 2 carburatoare nu am auzit decit la cele foarte vechi si cu motoare f mari dar poti pune carburat.dublu corp de la R 12 cu tot cu galeriile de adm. evac
FLORIN2
MAI PETACA tu nu stii prea multe de masini cu carburatoare!!! fara suparare dar nu poti afirma asa ceva public- E DE RAS
Sunt masini de serie(e adevarat ca nu prea larga) si cu 4 carburatoare, sunt masini cu gramada care au 2, 3, 4 carburatoare si fii sigur ca nu toate sunt modificate pt ca galeriile nu le faci usor.
Deci sunt multe masini chiar cu motoare mici sub 1 litru unele(Europene majoritatea) care au fost create asa, tocmai pt a fi mai puternice in ciuda marimii lor. Uite-te numai la Ferrari, Lamborghini, Maserati, Jaguar;aston Martin,Lagonda care aveau chiar si 3-6 carburatoare unele italiene fiind dotate cu 4 carb triplu corp!!
Am vazut Alfa Romeo 75 si o Dacie cu 4 carburatoare mici prinse direct pe chiulasa fara galerii(cu mici modificari dar mai ieftin decat cu galerii pe comanda).
FLORIN2
MAI PETACA tu nu stii prea multe de masini cu carburatoare!!! fara suparare dar nu poti afirma asa ceva public- E DE RAS
Sunt masini de serie(e adevarat ca nu prea larga) si cu 4 carburatoare, sunt masini cu gramada care au 2, 3, 4 carburatoare si fii sigur ca nu toate sunt modificate pt ca galeriile nu le faci usor.
Deci sunt multe masini chiar cu motoare mici sub 1 litru unele(Europene majoritatea) care au fost create asa, tocmai pt a fi mai puternice in ciuda marimii lor. Uite-te numai la Ferrari, Lamborghini, Maserati, Jaguar;aston Martin,Lagonda care aveau chiar si 3-6 carburatoare unele italiene fiind dotate cu 4 carb triplu corp!!
Am vazut Alfa Romeo 75 si o Dacie cu 4 carburatoare mici prinse direct pe chiulasa fara galerii(cu mici modificari dar mai ieftin decat cu galerii pe comanda).
iulian3
FLORIN pe ferrari,lamborghini...s.a nu cred ca ai sa gasesti carburatoare.Multi vbesc...de ferarri,lamborghini,.....lincoln......s.a din ce au citit sau au tras cu urechea.Mai toate masinile ca ferrari....s.a au sistem de injectie....... carburator pui la caruta!
FLORIN2
IULIANE cu astea te-ai facut de C A C A T!!!!!
Cum poti spune ca nu sunt si unele modele(si cam multe, de fapt majoritatea) de Ferrari, Lamborghini, Maserati.. cu carburatoare??(mai vechi pe intelesul tau)
Dupa cate am vazut ca stii, le ai cu masinile dar poate vrei sa-mi spui ce varsta ai(te-ai nascut cumva acum 10 ani poate) de nu stii ca unele din firmele de mai sus au fost create inainte inventarii INJECTIEI tale.
Nu mai incerca sa te arunci asa in orice discutie pana nu analizezi de 3 ori ceea ce vrei sa spui. Si carburatoarele nu sunt pt carute, sunt ceva de-a dreptul BETON..... daca stii de care, si cum sa le pui/reglezi si pe ce inca.

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-03-31 02:34 ]

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-03-31 02:43 ]
iulian3
Florin.... mam referit bineinteles la modelele noi...... nu la primele modele.
FLORIN2
Oricum ai fost cam agresiv si tot asa a fost si raspunsul meu...Cat despre carute tind sa-ti dau un exemplu concret: verifica doar un singur exemplu concludent BMW seria 6 si vezi ce diferente sunt la putere si cuplu intre versiunile cu injectie si cele pe carburator--carburatorul e mai tare....La performante(ca suntem la tuning) nu la economie.
Deci cam asta a fost pledoaria mea..
Radu3
ma baietzi voi shtitzi cate ceva , eu sunt de parere ca tot carburatorul e mai bun
FLORIN2
Radu asta asa e!!!!!!!!
ce conduci? sau daca nu ai ce sa conduci, ce ai vrea?? cu CARB bineinteles. Eu am un Ford Granada/Consul stil American cam rare pe-aici in tara, 2 usi si are un V6-2000 cu un carb SOLEX dublu-corp. masina bengoasa....................
FLORIN2
B O G D A N (si altii) pt TUNING DACIA -- stiti ca NOVA are jenti cu 4 prezoane(incercati-le) sau vedeti ca PICK-UP-urile mai noi au jenti mai tari!! cu 5 PREZOANE!!!!!!!!!!! asa ca treceti la conversii ca doar tot de pe DACII luati butucii, restul nu e mai complicat decat de la alte marci straine.
Ionutz
Pentru Dacie tuning ma potzi contacta la 0721836595. Merge punte spate r18 pentru pentru 4 prezoane shi nu shtiu sigur daca merg shi fuzetele pe fatza. Cred ca trebuie modificate. Alt tuning la motor: carb. dublu corp Webber de r18 plus galerii admisie/evacuare de 1600, axa cu came modificata, volanta alezata, chiulasa alezata pentru a introduce pistoane de 1400 etc. Daca mai e interesat cineva s ma sune shi vb. mai detaliat
guerilla
pai si daca fac cam tot ce se poate nu triplez valoarea masinii??
nu as baga 1000$ in masina... daca e mai ieftin poate ca ma mai gandesc
si in plus daca tunezi motorul, RAR-ul ce parere are?
Cristi4
Se pare ca unii au deviat de la topic. Oricum stiu ca in Pitesti SE FACEAU flanse pana cand cineva care avea asa ceva a fost lovit din spate de catre o alta masina si a fost declarat vinovat pentru ca avea astfel de modificari facute pe masina. Ceea ce inseamna ca este cam ilegal si decat sa platesti pentru ceea ce nu ai facut, nu s-au mai cautat. Cei cu pile la RAR au reusit (cred) sa le omologheze. Cat despre cele de Nova, nu stiu in ce masura se potrivesc. Probabil ca trebuie modificat destul de mult si apoi tot ramane partea cu RAR-ul; Ca si la motor dealtfel.
horatiu1
se poate cu flanse dar nu este recomandat pt rulmenti
daniel21
bai fratilor vreau si eu sa vad niste poze sau scheme cu motoare modificat cu injectia modificata cu chiuloasa modificat ,etc Nu stiti nimic ??? :cry:
daniel21
Radu3 eu nu inteleg parerea ta[carburatorul e mai bun],carburator se pune la caruata cum a fost afirmat mai sus.Acum mai toata lumea se chinuie sa i o masina pe injectie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.