Help - Search - Members - Calendar
Full Version: consum ulei la Fiat Albea?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Gabriel70499
Am si eu o mica intrebare, va rog sa nu va suparati daca a mai fost tratata aceasta problema undeva pe forum. Pe scurt, doresc sa-mi cumpar un Fiat Albea si cum nu am nici un prieten cu o astfel de masina am hotarat sa ma plimb cu un taxi Fiat Albea sa vad cum merge si in acest timp sa aflu cateva informatii de la sofer. Zis si facut, aseara am plecat cu sotia intr-o vizita si am luat un taxi Fiat Albea . Din vorba in vorba am aflat ca soferul este f multumit de masina, ca are GPL din fabrica, cam scump (1000 euro) dar ca a mers pe gaz cu 150 km/h si masina s-a comportat f bine. Masina avea 4000 km si mi-a spus ca singura problema ar fi ca mananca ulei, adica cam 50-70 ml la 1000 km. Repet, masina avea 4000 km, dar mi-a spus ca asa a facut de la inceput. Doresc sa stiu si eu daca posesorii de Fiat Albea ( motor 1.2 in 16v cu 80 CP) au aceasta problema sau este un caz izolat???
Radu69537
am si eu un fiat albea cu motor 1,2 16v si cu peste 8k km, dar pana acum nu a mancat GRAM de ulei...ceea ce ti-a povestit taximetristul cu pricina mi se pare MAI MULT decat ciudat...am avut si o dacie cu 50k km si nici aia nu papa nici un pic de ulei, doar ce mai pierdea, dar nimic mai mult...mie unu; parca nu prea imi vine sa cred una ca asta...tare sunt curios daca a mai patit si altcineva una ca asta...
air_wolf
am peste 110.000 cu un palio 1.2 16V si nu maninca nici un gram.

---------------------
FIAT PALIO 1.2 16V
Ionut45405
Orice motor consuma ulei, "nici un gram" nu exista - poate fi doar cantitate insesizabila. Nu, Albea nu are "boala" asta si fiind vb de 4000 km se poate sa fi mancat nitel la inceput, oricum limita admisa de Fiat e de 400 g (nu ml !)/1000 km. Poate vi se pare mult dar altii (ex grupul VW) au 1l/1000 km !
Radu69537
hmmm...nu stiam, dar mi se pare mult. de unde ai datele astea? am folosit "nici un GRAM" pt a sublinia ideea ca nu se sesizeaza, dar pana la 400g la 1000km e cale lunga, ca sa nu mai vb de 1l la vw. asta ar insemna ca pana la revizia de 10k km sa raman fara ulei in motor?! nu prea mi se pare in regula...cum nu mi s-ar parea in regula nici sa umblu cu bidonul de ulei dupa mine
Paul56883
de unde le scoti bai Ionute?...vezi poate te dau in judecata astia de la VW!
Ionut45405
N-au de ce pt ca asta e adevarul! La BMW (cel putin cele mai vechi) scrie in manual 1l, la Fiat Stilo scrie 400 g, la Peugeot scrie ca (,) completarile intre schimburi sunt normale. Si de obicei se precizeaza ca utilizatorul tre' sa verifice la n km sau inaintea unui drum lung una-alta printre care si nivelul uleiului.
Radu69537
ionute, imi pare rau sa te contrazic, insa in manualul meu de la fiat nu scrie asa o aberatie si te asigur ca nici in cel de la skoda nu scrie...te intreb din nou: eu ar trebui sa umblu cu bidonul de ulei dupa mine?! si inca ceva: daca ar lua 400g de ulei la mia de km ar insemna sa nu mai ramana pic de ulei in motor pana la revizie...tare sunt curios de unde ai scos cifrele astea...oricum, ar fi aberant sa iti cumperi masina nou nouta si sa umbli cu uleiul dupa tine.
sorin alexandru70781
Salutare tuturor . Am aceeasi problema ca si soferul de taxi . Am o Albea din 2005 care consuma ulei . La 5000 km scazuse nivelul la minim , am fost imediat la service , mi-au completat pana la max , am mai mers 3700 km si era iar la minim , din nou la service , au completat si au explicat ca motoru-i in rodaj ( nu vad legatura ). A ramas sa ma duc saptamana asta sa-i fac revizia la 10000 , apoi s-o monitorizez la fiecare mie de km . Va mai tin la curent dupa revizie .
Ionut45405
QUOTE(Radu69537)
ionute, imi pare rau sa te contrazic, insa in manualul meu de la fiat nu scrie asa o aberatie si te asigur ca nici in cel de la skoda nu scrie...te intreb din nou: eu ar trebui sa umblu cu bidonul de ulei dupa mine?! si inca ceva: daca ar lua 400g de ulei la mia de km ar insemna sa nu mai ramana pic de ulei in motor pana la revizie...tare sunt curios de unde ai scos cifrele astea...oricum, ar fi aberant sa iti cumperi masina nou nouta si sa umbli cu uleiul dupa tine.

Ai cumva manual de Stilo la masina ta?! La tine scrie sa verifici nivelul la 3000 km ca sa nu il pape pe tot si sa farami motorul. Intreaba si tu la reprezentanta cat e limita admisa si dai o lada de bere daca e ca mine?.
Ionut45405
Uite ce scrie intr-un manual de BMW. Am gresit, nu e 1 l/1000 km e 1.5 ! In general nu se prea scrie in manuale sa nu se sperie lumea, mai ales in cele in Ro, dar astea sunt valorile maxime admise, adica pana la care nu se face nici o remediere, normal ca in practica masinile consuma mult mai putin (marea majoritate). Sunati si voi la Fiat si spuneti ca aveti consum de ulei si astept raspunsul.
Sap si dupa manualul de Stilo si scanez, fiti pe receptie !
Ca idee sa stiti ca nu sunt coprofag!
Radu69537
gata, ionute, m-ai convins...nu am zis ca nu stii ce vb, dar mi se pare de-a dreptul aberant ca o masina noua sa consume ulei in halul asta...oricum, la a mea in peste 8k km nu se vede daca a mancat ceva sau nu, asa ca nu am de ce sa ma plang; sper ca lucrurile sa ramana asa
Doru65791
QUOTE(sorin alexandru70781)
La 5000 km scazuse nivelul la minim ...si au explicat ca motoru-i in rodaj.

Rodaj la 5000 km??? Dupa parerea mea sunt ceva probleme cu motorul. Sunt de acord ca orice motor consuma ulei (pierderi excluse) mai ales la rece sau la turatii excesive. Toate au insa o limita. In mod normal, pentru un motor la care se face schimbul la 10k km consumul acceptabil nu ar trebui sa fie mai mare decat limita inferioara a nivelului.
La masina mea precedenta consumul era insesizabil pe joja (schimbul la 5k km). Maxim de la schimb la schimb.
:evil: Hai ca ma bagati la banuieli. Nici motorul meu nu are nivelul la maxim (este pe aproape). Dar nici nu tin minte daca asa era si in ziua cand am cumparat masina. Cred ca trebuie sa fiu mai atent.

Din cate stiu eu un motor consuma ulei pe la segmenti (uzati, cu fantele in pozitie incorecta sau cu canalul din piston excesiv de mare) si pe la ghidurile supapelor de admisie (mai nou cam toate sunt prevazute cu niste garnituri o-ring). Avand in vedere ca motoarele in discutie sunt noi, se exclud uzurile si ar ramane doar posibilitatea unor greseli de montaj sau calitate necorespunzatoare la componente. Oare turcii fac si motoarele pentru masinile noastre sau doar le pun pe caroserie?

:evil: Cred ca trebuie sa pun urgent mana pe un manual de reparatii. Trebuie sa apara pe undeva.
Paul56883
QUOTE(Ionut45405)
Uite ce scrie intr-un manual de BMW. Am gresit, nu e 1 l/1000 km e 1.5 ! In general nu se prea scrie in manuale sa nu se sperie lumea, mai ales in cele in Ro, dar astea sunt valorile maxime admise, adica pana la care nu se face nici o remediere, normal ca in practica masinile consuma mult mai putin (marea majoritate). Sunati si voi la Fiat si spuneti ca aveti consum de ulei si astept raspunsul.
Sap si dupa manualul de Stilo si scanez, fiti pe receptie !
Ca idee sa stiti ca nu sunt coprofag!
asta cred ca este valabil la motoarele cu peste 200000km!
Ionut45405
Nope. Este in manualul de utilizare cu care cumperi masina, asa ca se aplica si la 2 km si la 2.000.000 km. Pana la 1.5 l/1000 km consum se considera normal si firma nu considera necesara reparatia.
Si acum uite si manualul de Fiat Stilo, pag 317:
Iulian67724
Este posibil ca unele motoare sa consume ulei,mai nou intrebati-i pe cei care au peugeuot.Mai ales motoarele turbo-diesel,care au pierderi pe la turbina,deoarece aceasta fiind unsa cu ulei din baie.Eu am 160 000km cu O tempra 1.9 tds si de la schimb la schimb,asta insemnand 10 000km ,pe care-i fac odata pe an nu completez cu nici un gram,mergand cu masina adesea cu 160-170km/h pe autostrada. :wave:
sorin alexandru70781
Iulian , am ca masina de fima un peugeot 307 turbo diesel , a ajuns la 80000 km si nu scade uleiul intre 2 schimburi . Am avut de asemenea ocazia sa merg la serviciu cu diverse masini dar n-am avut niciodata probleme cu scaderea nivelului uleiului , nici dupa 100000 km . Chiar si cu o supernova am mers 75000 si n-am observat problema asta . De aceea sunt ingrijorat cu Fiatul meu .
Stanean75862
Bai oamenilor era motorului de 1300 de pe dacia s-a incheiat!!!! orice motor care papa ulei, are ceva!!! (orbesc de motoarele de generatie mai noua). La 400 grame/1000km, fie aveti piciorul >45 pe pedala de acceleratie si tineti ralanti-ul la 5000 rot/min, sau mainile voastre indica cu totul alteva la nr total de km. La un motor exploatat corect si inca neuzat consumul de ulei nu trebuie sa se vada...Facti fratilor un test al motorului 350000 lei vechi la Buzau, si va veti lamuri...NOXE mult mai mari....
In rest toate bune..
sorin alexandru70781
chiar nu mai are nimeni probleme cu consumul de ulei ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.