Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BMW Seria 3 ; model 1998 sau model 2006 ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW > Seria 3
Tomi70436
Salutare.
In ultima vreme m-am tot gandit sa imi iau un BMW seria 3, Sedan. Problema este ca am de ales (sper eu) intre doua astfel de modele - cel lansat in 98 (parca atunci s-a lansat) si cel lansat recent, in 2005-2006.

Aici apar mai multe probleme. Este clar ca vreau BMW seria 3, nu altceva, si la fel de clar ca vreau sa iau de la un dealer, mana intai, nu cu zeci de mii de kilometri la bord, folosit. Ma intereseaza sa stiu daca se mai gaseste vechiul model, adica daca pot sa merg la dealer si sa ii spun "vreau modelul vechi, cu dotarile optionale x si y". Eu sunt din Iasi, si Trado Motors e singurul dealer BMW din zona care are o reputatie cat de cat ok, dar vreau sa stiu daca se gaseste in general, in Romania, pe undeva.

Problema 2 ar fi ca as avea de ales intre vechiul model si noul model. Intotdeauna mi-a placut vechiul model, este absolut superb, si de fiecare data cand vad unul pe strada intorc capul dupa el, imi taie respiratia. Si noul model este frumos, dar nu e acelasi lucru. Si in plus pot gasi noul model peste cativa ani, in timp ce pentru celalalt a cam sunat ceasul.

Ce ma intereseaza este sa stiu daca diferenta de calitate tehnica este suficienta pentru a ma determina sa cumpar noul model in locul celui vechi. Pretul nu este in discutie, normal ca cel vechi e mai ieftin, dar asta nu e neaparat un criteriu pentru mine.
Din cate am citit pana acum, confortul la noul model este mai bun, cel putin pentru pasagerii din spate, care stau un pic mai relaxati (ceea ce este important pentru mine, pentru ca sunt sigur ca vor fi momente cand voi avea masina plina). La noul model am observat ca e posibil ca pasagerul din spate - centru sa fie teribil de incomodat de o consola pentru aerisire, care este chiar pe centru. In fine... Nu stiu cum este la vechiul model, as prefera sa stea cat de cat ok. Eu nu am prea multe puncte de referinta, atata timp cat pasagerii din spate stau macar la fel de bine ca intr-o Dacie Berlina, totul bine. Evident, nici nu se pune problema, siguranta pe primul loc, sa aiba toti centuri.
Si as prefera sa fie pe motorina.
Inca o kestie. Zona in care locuiesc eu pune probleme iarna, adica e greu sa iesi de pe strada aia, ca se cam inzapezeste, sau cand se dezgheata, e jale. Ca sa va faceti o idee, am incercat sa scoatem un Peugeut 407 in timp ce vremea se incalzea si zapada se spargea foarte usor (e piatra cubica pe jos), si nu am reusit, chiar si dupa ce am pus nisip. Nu stiu daca e nepriceprea soferului, dar era clar ca masina nu facea fata. Asa ca sunt curios daca se justifica sa cumpar si tractiune integrala (x-drive), sau DSC-ul se descurca bine mersi la ambele modele. Sau in fine, cum variaza de la caz la caz si ce ar trebui sa iau.

As aprecia orice sfaturi si pareri aveti. Multumesc
DORU
QUOTE(Tomi70436)
Salutare.
In ultima vreme m-am tot gandit sa imi iau un BMW seria 3, Sedan. Problema este ca am de ales (sper eu) intre doua astfel de modele - cel lansat in 98 (parca atunci s-a lansat) si cel lansat recent, in 2005-2006.

Aici apar mai multe probleme. Este clar ca vreau BMW seria 3, nu altceva, si la fel de clar ca vreau sa iau de la un dealer, mana intai, nu cu zeci de mii de kilometri la bord, folosit. Ma intereseaza sa stiu daca se mai gaseste vechiul model, adica daca pot sa merg la dealer si sa ii spun "vreau modelul vechi, cu dotarile optionale x si y". Eu sunt din Iasi, si Trado Motors e singurul dealer BMW din zona care are o reputatie cat de cat ok, dar vreau sa stiu daca se gaseste in general, in Romania, pe undeva.

As aprecia orice sfaturi si pareri aveti. Multumesc


Bine ai venit pe forum. Incerc sa recapitulez:vrei un BMW Seria 3 din 1998 sau din 2006 (adica nou). Dar desi vrei model din 1998, il vrei la zero km blink.gif Sorry, daca e vechiul model, singur ai spus-o, NU SE MAI PRODUCE in prezent, fiind inlocuit de actualul model. :stretcher:
Iar daca vrei BMW nu cred sa se descurce cu tractiune spate mai bine decat un 407 pe strada ta. Dar nici sa investesti in X-Drive numai pt asta nu mi se pare fezabil...
Tomi70436
QUOTE(DORU)
Bine ai venit pe forum.
Dar desi vrei model din 1998, il vrei la zero km blink.gif Sorry, daca e vechiul model, singur ai spus-o, NU SE MAI PRODUCE in prezent, fiind inlocuit de actualul model. :stretcher:
Iar daca vrei BMW nu cred sa se descurce cu tractiune spate mai bine decat un 407 pe strada ta. Dar nici sa investesti in X-Drive numai pt asta nu mi se pare fezabil...


Mersi.
Pai ideea ar fi ca s-a inceput productia modelului vechi in 98, care a continuat pana prin 2005, cand s-a lansat cel nou. Nu vreau neaparat sa scrie in certificatu de inmatriculare an de productie 98, daca e din 2005 e super. Oricum, ma intrebam daca nu mai are vreaun dealer pe stoc, sau ceva, 0 km insemnand ca poate sa fie ceva foarte mic, gen transportul de aici pana acolo, cred ca se intelege.
Presupun ca as fi dispus sa cumpar chiar si una care a fost putin circulata (pun accent pe putin, sub 5000 km), dar asta e alta mancare de peste, ca nu pot sa imi mai pun culoarea si dotarile pe care le vreau eu (nu la fel de usor, in orice caz).

Faza cu X-Drive-ul este ca e scump, dar nici beneficiile nu sunt de neglijat, si probabil tine mai mult de buzunarul meu daca mi-l iau sau nu. Adica na, iarna prin oras sau prin tara, tractiunea aia face diferenta, cred.
DORU
Iti aduc in vedere ca vechiul X-Drive nu era prea performant, motiv pt care iti recomand sist tractiune integrala de pe noul model Seria 3, net superior. Asta numai dpdv al X-Drive-ului. E bine sa stii pe cei dai banii.
Tomi70436
Imi inchipuiam ca vechiul sistem nu era prea performant (e si normal sa fie diferente tehnologice), dar oricum cred ca ar fi suficient.
Chiar as vrea modelul vechi. Stie cineva vreun motiv pentru care e de preferat sa iau noul model in locul celui vechi? Adica, evident, cel nou e mai avansat tehnologic, dar este atat de bun incat sa merite luat?
Voi ce ati prefera ?
DORU
Daca nu luam in considerare strict design-ul, atunci X-Drive-ul nou este suficient pt mine sa aleg noua Serie 3 in dauna celei vechi.
robert
Recunosc, putin ciudata ideea, sa ai de ales intre un model '98 si '06 si sa stai pe ganduri.Totusi de curiozitate m-am uitat pe mobile si am gasit unele aproape noi(model 320 din 2004), sub 7000km, in jur de 20.000 Euro.Zero km nu cred ca mai gasesti...ptr ca a trecut ceva timp de la scoaterea din fabricatie.
BRAC
Totusi, ce motor te intereseaza?
Tomi70436
Dupa ce am stat si am cantarit variantele, am decis in final pentru noul model de BMW. Pana una alta, are maximum de siguranta in testele EuroNCAP, si asta combinat cu XDrive-ul si ESP-ul imbunatatit fac o masina mult mai sigura, iar eu unul vreau sa traiesc sa imi conduc bmw-ul. Deci e clar in privinta asta.
Ca motorizare, vreau Diesel, nu de alta dar consumul la alea cu benzina te ruineaza. Din pacate singurul motor Diesel care are XDrive este cel de 3 litri (consuma 9.6 litri in oras, conform BMW, deci practic pana in 10.5, 11 ), si este si cel mai scump, dar cred ca pe termen lung este rentabil. Sigur, as putea lua in calcul si motorul de 2.5l pe benzina, care are si el XDrive (cel de 2 litri nu cred ca are), dar din cate tin minte si la asta consumul e mare.
Iar in rest, cand fac rost de bani, am sa va mai intreb ce dotari optionale ar fi utile. De fapt ce mai incoace si incolo, va intreb de acum. smile.gif Sfatuiti-ma!
Apropo, cum functioneaza asigurarea Casco, in general, din punctul de vedere al taxarii? Este un procentaj din cat ai dat pe masina, per total? Mersi anticipat de raspuns
Mikidutzaa
Eu zic ca e pacat sa iei BMW cu XDrive... Nu te speria de tractiunea spate, aia era periculoasa doar la ursuleti (cu traction control-ul de ultima generatie trebuie sa fii foarte insistent ca sa-ti fuga spatele).

Am mers cu un BMW seria 3 penultima si se simtea tractiunea spate in curbe incredibil de placut.

Ia-ti un 320D cu cat mai putine dotari (BMW te fura de nu te vezi la optionale) si o sa fii super-multumit (sau daca vrei turatii inalte 325i) si du-te si plimba-te cu masina de banii care i-ai economisit smile.gif
Tomi70436
Chiar sunt curios cum se simte tractiunea spate. Totusi, problema este, cum am mai zis, iesirea din fundatura in care sunt localizat, si zapada este o problema. Chiar nu as vrea sa trebuiasca sa o las "la strada". In plus, XDrive-ul ala cred ca e util in conditii de polei, umezeala, avand cauciucuri de iarna. Stiu ca nu e ieftin, dar siguranta nu isi merita banii ?
Zic si eu, just in case....

Si cum am mai auzit pe forum, o viata ai. Daca nu cumpar dotarile optionale, macar unele mai dulci, atunci cand? O sa coste, garantat, te fura pe fata, dar nu se poate spune ca sunt cheltuiti degeaba.

Faza e ca m-am uitat la preturi, si as putea sa imi iau cel mai ieftin X3, care are din start XDrive, e mai incapator, si ar costa jumatate din cat dau pe seria 3. :bash:

Dar eu vreau seria 3. biggrin.gif

Asta e, prostia ma costa...
CruiSeR
Idealul meu de masina a fost intotdeauna BMW Seria 3 smile.gif Dar .. acum am un X3 2.0d (probabil cel la care te refereai) si ti-l recomand fara sa am rezerve. E super. Il am de un an si am trecut prin toate anotimpurile impreuna.. nu vei avea probleme! Dar daca vrei o masian de curse echipeaza-l cu un motor mai mare smile.gif In rest n-ai ce sa-i reprosezi.
Succes smile.gif) (stiu cat e de greu sa te decizi)
HalbaSus
Intradevar seria 3 veche este o masina superba, mult mai frumoasa decat actualul model din era "post Bangle"... banuiesc ca nu fac decat sa-ti intorc cutitul in rana daca iti spun ca poti lua vechiul model (E46) dar numai in varianta M3... care banuiesc ca sare de bugetul tau... si nici nu poate fi numita o masina "economica" blush.gif ... oricum nici pe asta nu-l vei putea comanda mult timp pt ca vine M3-ul nou care il va inlocui.

Cat despre X3... no offense, dar caracterul sportiv al unui treiar (sau in general al unei masini de strada) nu o sa-l aiba in veci un SUV... fie el si bmw... compromisurile nu prea functioneaza in viata... exista masini de teren bune, si masini de strada bune... cele care incearca sa le imbine sunt deobicei mediocre la ambele capitole.

Latter edit: M-am uitat si eu pe mobile.de si am gasit o gramada de serii 3 cu 0 km la bord vandute in general de reprezentante bmw.
CruiSeR
Ideea era ca locuieste intr-un drum mai putin accesibil si alte necesitati arigato.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.