Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme vopsea Albea
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Valentin70392
Bun gasit tuturor de pe acest forum.

Am gasit acest forum cautand pe net sa vad daca mai are cineva o problema ca a mea.

Am luat Albea anul trecut in noiembrie, am aprox 4000 km si sunt multumit de ea, cum merge, cum se infinge, cum sta pe sosea, consum ok.

Problema este ca acum 2 zile dupa ce am spalat-o, am observat vopseaua sarita in cateva locuri: 2 pe capota, 2 pe portiera stg fata, 3 pe oglinda stg. Punctele nu sunt mari, cam 1 mm diametru, iar unele chiar mai putin.

Imi vine sa innebunesc :bandit: Cum masina de 4 luni si se exfoliaza vopseau? Nu stiu ce sa fac acum. Sa merg la service? Sau la dealer? Am luat-o in leasing.E acoperita oare prin garantie defectiunea asta? Se vede ca e de la pietricelele de pe drum, de la criblura.
Am spalat-o numai la spalatorie auto si de cateva ori (2) acasa cu furtunul si buretele.

Vreau sa stiu daca a mai patit cineva asa ceva? Mi se pare inadmisibil. Inainte am avut o dacie din 1990, dar n-am patit asa ceva frate.
Ma duc si le fac un scandal monstru. Masina de 10.000 eur sa-i sara vopseaua. M-am cam dezumflat!
:bash:
Mihai50547
Ma surprinde ce aud de la tine. Sunt curios daca ai vopsea metalizata. Cu siguranta ca se rezolva cu garantia.

Eu stiam ca unul din lucrurile cu care cei de la Fiat se pot lauda este vopseaua superrezistenta, dar se pare ca nu e asa. Sau poate ai avut tu ghinion. Oricum si mie mi se pare inadmisibil.

Eu o am din aprilie 2005, vopsea metalizata si nu am avut astfel de probleme.

O speli des?....desi asta n-ar trebui sa conteze.
Iti doresc succes si te rog sa ne tii la curent cu raspunsul celor de la Autoitalia. sunt tare curios
V56465
Ha ha... ai masina, ai probleme!!! Glumeam... Doamne fereste. Insa, mai in gluma mai in serios, este neplacut, regretabil ce sa zic...

Se mai intimpla si de astea, si uneori si pe la case mai mari, ce sa zic, acum; sigur ca asta nu te incalzeste cu nimic si nici nu-ti rezolva probleama.

Cum e chestia aia cu garantia? La vopsea? Si la coroziune prin perforare?

Este foarte posibil sa fie de la pietricele, dar chiar si asa nu are voie. Ce, pietricele astea or fi numa' la noi?

Si eu am o masina, noua, luata in leasing, la care a inceput sa apara, pe la portiere, pe la imbinari rugina... eu ce sa mai zic?

Si mai era aici pe forum cineva care patise (vezi sectiunea ford) ceva legat tot de vopsea; i se exfolia.

Incearca sa vorbesti cu dealerul si cei de la service si poate chiar si la reprezentanta. Vezi ce obtii mai intii asa. Daca nu... faci plingere, scrisa cu nr de inregistrare (poti face scrisoare si la fabrica, la mama lor, in Italia) si sezizare la OPC.

Mult succes si tine-ne la curent
Valentin70392
Vopseaua e metalizata (rosu). O spal la 2-3 saptamani , cu vremea asta nasoala cred ca are o luna de cand n-am spalat-o. O sa vb cu dealerul .

Iar de scris n-am ce sa scriu la fabrica in Italia, ca e facuta in Turcia. Mama lor :bandit: :bash:
C Z R
Valentin, nu are nici o vina constructoreul, nici turcii, imi pare rau dar interpretezi gresit lucrurile, si mie mi-e sarit vopseaua intr-un loc mai exact pe portiera dreapta fata din cauza unei pietre si nu vad ce vina are vopseaua??? poate ar trebui sa stii ca fiatul sta foarte bine la acest capitol, daca nu sti ai aflat chiar acum asa ca data viitoare te rog sa expui obiectiv problema, asat daca nu esti inca unul dintre denigratori :angel:
Valentin70392
Alex nu ma intelege gresit.
Imi place Fiat, ca de-aia am ales-o dintre Logann, Accent, Kalos.
Dar sunt negru de suparare pe chestia asta cu vopseaua. La vechea mea dacie n-am patit asa ceva.

M-am uitat in certificatul de garantie si am vazut ca nu se acorda garantie decat pt. defecte de vopsire, nu si pt. factori externi: pietre, fecale de animale necuratate corect (pe dacia mea stateau cacatii de vrabie cu saptamanile si nu se mai lua vopseaua), solutii de dezapezire s.a.

Dar ma intreb eu, proasta aplicare a stratului de vopsea sau grosimea insuficienta sau compozitia vopselei nu sunt defecte de fabricatie, care la impactul cu cel mai mic "gainat" sa duca la exfolierea acesteia?

Sunt sigur ca nici un service nu va recunoaste ca vopseaua este proasta, si va trebui sa o repar pe banii mei. O sa incerc sa vad ce imi spun.

E nedrept. Asta se numeste garantie? Nu. E jecmaneala pe fata frate.

Lasand la o parte criticile, ce ma sfatuiti sa fac? Pt. ca mi-e frica sa nu apara rugina acolo unde e sarita vopseaua.
Ciobanu45513
Salut

Eu am un Punto metalizat...am observat aceeasi chestie cu vopseaua in doua locuri: pe portiera este exfoliata cam 0,5 cm habar nu am de ce biggrin.gif
si pe capota unde a fost 'parcat' un gainatz cam 1-2 saptamani a aparut un punct de rugina...mea culpa smile.gif

Nu cred ca e vina Fiat!
Valentin70392
Bun. Si pe cine ar trebui sa dam vina? Pe vrabii? Imi cumpar pusca si stau la panda :bandit:

Inca o data spun, am avut dacia 1310 si nu mi s-a intamplat asa ceva oameni buni. De ce nu vreti sa recunoasteti ca e problema a masinilor din ziua de azi. Nu se intampla numai la Fiat, si la VW, Peugeot, Logan s.a.

Isi dau cu firma in cap. Imi pare rau ca trebuie s-o spun dar asta e parerea mea.
Zetics40545
Valentin, sint perfect de acord cu tine, nu este normal ce se intimpla.

Parerea mea ca trebuie sa te duci la dealer sa faci scandal, sa ti-o vopseasca ei in speranta ca nu e in prea multe locuri si ca nu se mai agreaveaza cu timpul.

Banuiesc ca stiti istoria cu nenea ala cu Loganul, ce nu mai stiu este daca i-au schimbat pina la urma masina!

Si daca pe capota as mai putea inghiti chestia cu pietricele, la portiere sub nici o forma! (exceptand cazul in care te-ai apucat sa faci drifting pe pietris...)

Am vazut si eu la al meu Tico puncte de vopsea sarita, dar NUMAI pe capota, chiar acolo deasupra mastii, si NUMAI dupa 5-6 ani! In nici un caz pe laterale! De asemenea, bietul Tico a facut cunostinta acum mai putin de 2 ani si cu "indemanarea" de incepator a nevestei, asa ca a primit cadou si niste juleli pe 3 portiere (!), s-a indoit putin tabla, dar .... ati ghicit, NU a sarit vopseaua! Daca nu ma credeti, dupa ce o spal pun si poze!

Asa ca inca odata, du-te la dealer si discuta serios problema!
Radu69537
am si eu un fiat albea din iunie 2005, culoare grigio orione, dar pana acum nu am avut astfel de probleme...iti spun din experienta ca problema asta nu apare numai la fiat, ci la toate masinile, datorita pietricelelor de pe drum...iti spun din experienta, am o cunostinta cu o skoda octavia si a patit acelasi lucru; aceste probleme NU SUNT acoperite de garantie deoarece constructorul nu are nici o vina ca avem noi drumurile pe care le avem (acesta este raspunsul pe care l-a primit cel cu octavia si dealerul a avut dreptate: ce vina are vopseaua ca sar pietre in ea?!)...daca masina este luata in leasing are cu siguranta casco, peleaza la ei, ca sigur te vor ajuta, mai ales daca este facut la allianz. Cunostinta despre care vorbesc cu Skoda cu ei a rezolvat problema dar va dati seama ca nu s-a inlocuit nimic, dar s-a vopsit si acum nu se mai vede absolut nimic, dar sa vedem cat va rezista.
Repet, aceasta problema nu are absolut nici o legatura cu garantia, fiind de competenta celor de la casco
P.S. Cel cu skoda are tot vopsea metalizata si uite ca si la el s-a intamplat, asa ca nu va faceti griji, nu este fiatul de vina si, cu atat mai putin turcii...iar in ceea ce priveste dacia 1310, am avut si eu una si incepuse sa apara rugina peste tot si sa se umfle vopseaua prin diverse locuri, asa ca sa nu bagam o astfel de masina in aceasta discutie, ca nu isi are locul...
Valentin70392
Radule, de acord cu tine, nu putem compara Dacia cu Fiatul. Intr-adevar la dacie mi-a aparut si mie rugina , dar dupa 10 ani omule, nu dupa 4 luni, ce naiba. Am dat ca exemplu dacia pt. ca am avut dacia,

Am casco la Alianz, si daca o sa se inmulteasca locurile unde a sarit vopseaua o sa apelez la ei sa vad ce se poate face.
V56465
Sa fie oare asta "buba" vopselei metalizate? In afara de cazurile expuse aici totusi nu prea am mai auzit si pe altii cu astfel de problema.

Oricum este INADMISIBIL si NU ARE VOIE sa se intimple acest lucru, mai ales la o masina noua.

O solutie ar putea fi casco, da. Dar cum ramine apoi cu acel bonus/malus? Intereseaza-te totusi la agentul de asigurari cu care ai incheiat polita. Succes!
Ionut45405
Nu inteleg ce treaba au pietrele cu garantia si calitatea vopselei ?! Eu am luat BMW din Germania cu capota si aripile pline de ciupituri din astea! Si pe portiere proiecteaza rotile. La Dacie nu apar pt ca viteza tarabei UAP cu care intampina piatra e mai mica, cu muuult mai mica ! Plus ca roata e ascunsa la 0.5 m sub masina si nu poate proiecta pe usi decat virata la max si atunci se rupe planetara inainte s-o ciobeasca. Am vz Dacia care sub nervura laterala abia era gazata, nu se putea spune ca era vopsita, si atunci ce sa sara ? Aburii de vopsea ? Si aia dupa 5 ani era oricum buna de rk la tinichigerie ca ramanea doar vopseaua, fara tabla dedesubt (cine a avut Dacii '90-92 stie cum e) !
Radu69537
good point ionut...valentin, nu stiu ce dacie ai avut tu, dar la a mea a inceput sa apara rugina pe la incheieturi la 6 luni dupa ce am luat-o (si era noua). In ceea ce priveste saritul vopselei de la pietricele, stai linistit, ca este absolut normal, se intampla la orice masina...dupa cum am mai spus cunosc pe cineva cu o octavia care are probleme similare, dar am vazut si la alte marci...intr-adevar, la dacie nu am avut nici eu vopsea sarita datorita pietrelor, ci doar rugina iesita prin vopsea si vopsea umflata
Ciprian65370
Nasol tare ce se intampla. Am sa ma uit si la mine dupa ce o spal sa vad dac vad ceva.
air_wolf
vopseaua sare de la pietre. n-ai ce face, asta e, multumim camioanelor care pierd pietris pe drum. dar stratul de vopsea este gros la fiat.
Radu69537
da, intr-adevar, stratul de vopsea e gros la fiat, dar la ce folos daca nu e mai dur decat pietrele?...e pacat ca se intampla asa ceva, dar inca suntem in romania si avem drumurile cu care ne-am obisnuit deja...pana la ceva schimbari, nu avem decat sa ne plangem singuri de mila si sa le dam de lucru celor de la casco, ca doar de-aia ii platim...valentin, sa ne anunti si pe noi ce masuri ai luat, poate mai patesc si altii si sa stie ce au de facut...
Ionut45405
N-auzi ca se intampla si in D ? Vopsea mai dura ca piatra ?! Nu cred ca s-a inventat...
Radu69537
pai normal ca nu exista si probabil ca nici nu se va inventa...era o simpla gluma, un pic ironica ce-i drept...
alexandru46880
ajutor

un binevoitor mi-a zgiriat masina pe capota fata, la 10 cm deasupra siglei fiat. probabil a avut o keie zdravana, ca se vede grundul alb dedesupt. am un cerculetz frumos facut de mina si o dunga vag liniara de vreo 30 de cm. culoarea masinii - grigio orione

daca stiti cu ce polish pot rezolva cit mai bine problema? sau cum pot sa o rezolv eu - va multumesc
Ionut45405
Nu exista polish care sa "puna la loc" vopseaua - tre' vopsita piesa. Dulce Romanie, frumoasa tara, pacat ca e locuita!
eddie
Exista in comert creion corector de vopsea care astupa zgarieturile.Cumperi culoarea pe care o ai,exista si coduri la nuante.
Chiar daca nu este exact nuanta originala(codul respectiv),dupa aplicare si o scurta polisare locala, va arata foarte bine,se va vedea ceva foarte fin de aproape sau cu putin noroc nu se va vedea nimic.
Radu69537
eu zic ca cel mai bine e sa apelezi la casco (daca ai), mai ales daca masina are vopsea metalizata...cu creionul nu stiu cat de bine va iesi...s-ar putea sa ai surpriza sa nu iasa la fel
eddie
Eu am reparat o zgarietura de vreo 10-12 cm ajunsa pana la chit, de pe usa de la Renault.Culoarea masinii e caramizie,am luat rosul cel mai deschis si nu se mai vede aproape nimic.
alexandru46880
multumesc frumos, cred ca voi incerca varianta cu creionu
va anunt ce am luat si cum a iesit
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.