Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Leasing Auto - pers fizica
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Toyxen
Ma intereseaza o firma de leasing care sa accepte intre 50% si 70% avans si leasing pe 3 ani. As fi preferat HVB, BCR, Raiffeisen - adica o firma care sa aiba o banca in spate. Din pacate firmele mai sus mentionate nu ma lasa cu avans mai mare de 50%.

In schimb am primit oferta de la romexterra leasing. problema ii ca nu stiu mare lucru despre ei. Doar ca sunt noi pe piata (si ca banca si ca si leasing). Are cineva leasing la ei? Is ok?

Orice alta idee ii bine venita.

Thanks
danmatyas
incearca la VB leasing sau Motoractive leasing.Eu zic ca iti da si cu mai mult de 50% avans.Ar mai fi o varianta sa iei credit de la banca sa platesti masina integral.bafta!
Toyxen
Merci Dan.

Din pacate masina vine cu taxe vamale(fabricata in japan) asa ca nu prea se preteaza la imprumut bancar.
Acum astept raspuns de la VB, iar de motoractive nu stiu nimic. Poti sa-mi dai mai multe detalii despre ei? Au ceva banca in spate?
V56465
Nu am stiut acest amanunt, cum ca (unele) nu accepta avans mai mare de 50%. Trebuie si ei sa cistige cumva, intr-un fel, nu?

Personal eu am facut leasingul la bcr-leasing, cu avans 20%.

Si eu ma tem(eam) de alte combinatii ci de firme din astea new name, aparute peste noapte.

??? De ce zici ca banca nu accepta creditul? Ce treaba are taxa vamala cu imprumutul?

Vezi ca sint niste credite (daca vrei am sa incerc sa ma interez si eu sa vad ce mai aflu si ce gasesc) pentru nevoi personale... la care NU trebuie sa justifici pentru ce folosesti banii... Incearc-o si pe asta. S-ar putea insa sa fie alte conditii de acordare sau alti termeni si alte dobinzi.

Succes oricum
Toyxen
QUOTE(V56465)
??? De ce zici ca banca nu accepta creditul? Ce treaba are taxa vamala cu imprumutul?


La masinile care nu sunt facute in UE taxa vamala este de ~30% din CIP. Daca faci leasing la o astfel de masina procentul de 30% se aplica doar pe valoarea reziduala(20%). Si cu varianta asta eu ies in castig. In schimb daca iau un imprumut de la o banca(pt achizitie de autoturisme sau pt nevoi personale) platesc taxa vamala la 100% din CIP. Chiar sunt in cazul in care as putea sa iau masina cu banii jos, dar prin leasing as castiga cateva mii de euro cu toate comisioanele si dobanzile platite firmei de leasing.

Merci de incurajari
danmatyas
am sa intreb pe o tipa de la motoractive daca accepta sau nu avans mai mare.dar mai bine cauta pe google un nr de tel de la bucuresti si intreaba-i personal.
Skywalker
Motoractive, accepta si avans mai mare de 50% dar iti micsoreaza termenul de rambursare de la 5 ani la 3 sau 2 depinde de pretul masinii.
Cipicanu`
Del Fin Leasing

avans 10-95 % ;perioada de finantare intre 12-48 de luni ; taxa de management 2.9 %; casco este 5.5 % din valoarea DDP

dobanda anuala 7,9 %

Eu zic ca e OK
Cipicanu`
QUOTE(Skywalker)
Motoractive, accepta si avans mai mare de 50% dar iti micsoreaza termenul de rambursare de la 5 ani la 3 sau 2 depinde de pretul masinii.


Nici Motoractive, nici VB nu accepta cu avans mai mare de 50 %.Intrebati si o sa va convingeti!
Skywalker
Mie la Hyundai au acceptat si cu avans de 70% pe 3 ani!! si valoarea reziduala inclusa in rata.
Toyxen
Ce se intampla daca o firma de leasing da faliment si eu am masina luata prin ei? De ex, daca am masina luata prin Motoractive, si astia dupa 3 luni dau faliment sau fug cu banul(gen MTS Leasing) ce se intampla cu masina?

@Skywalker - esti multumit de serviciile lor?
Skywalker
Eu am renuntat sa-mi cumpar masina noua pentru ca nu pot "duce" 2 rate (una la banca cu cash si asta de leasing) asa ca am optat pentru o masina SH si o singura rata.
V56465
In mod normal orice firma care se respecta are in spatele ei o banca. Tocmai in caz ca se intimpla ceva cu societatea aia. Si astfel datoriile pe care le aveai tu fata de societatea de leasing se muta catre banca respectiva, in acelasi conditii (sub forma celeasi rate, cu acelasi temrne scandent, cu aceeasi valoare a redeventei).

Si ei sint proprietarii de fapt si de drept ai masinii pina la expirarea contractului de leasing, tu doar utilizator al bunului. In caz ca se intimpla... Doamne fereste... nu stiu... avind in vedere ca... masina...
... si ca pina acum nu a dat inca nimieni de pe piata asta faliment sau sa se afle intr-o situatie similara cu cea descrisa de tine ca sa vedem si noi cum merg treburile si ce se poate intimpla...

Mai e si chestie de inspiratie, de cit de bine e reprezentata in terioriu, de vechime si (re)nume... dar si de calitatea serviciilor si in special de CONDITII si DOBANDA practicata... ca degeaba vrei tu la raiffeisen sau bcr de ex, daca aia nu accepta un avans asa de mare.

Din ce mai stiu si eu (si parca mai de incredere) ar mai fi: Tiriac leasing, BT Leasing, Romstal leasing, Volksbank (e tot aia cu HVB, de care ziceai si tu??).

Altele, din ce-am mai auzit (dar nu-i cunosc si nu-ti pot da, din pacate amanunte): Midal leasing, Sebastian leasing, International leasing, Direct leasing, Auto credit leasing... si or mai fi...

Oricum mult succes
Cipicanu`
Sky...nu accepta Motoractive in momentul de fata cu avans mai mare de 50%. M-am interesat.
Toyxen
M-am mai documentat umpic si am aflat ca defapt legislatia Romaniei in ceea ce priveste leasingul nu permite plata unui avans mai mare de 50%. Asta inseamna ca cei care accepta avans mai mare incalca legea sau au gasit ceva portite sa jongleze cu ea.

Ar mai fi interesant de stiut, care din firemele de leasing nu au penalitatzi in cazul in care dupa 12 luni de platit rate te hotarasti sa platesi partial sau integral masina. Din cate am aflat BCR nu are, Raiffeisen are. Nu stiu nimic despre HVB, VolksBank etc
V56465
Nu vad de ce s-ar aplica astfel de penalitati???? Pentru ca in fond si a urma urmei banca tot banii aia ii primeste :angel:

Daca tot esti asa de in tema, de BCR-leasing ce ai aflat? Eu am la leasing la ei. In contract scrie ca se pot achita rate in avans doar 12 luni, care sa fie multiplu de doua rate, dar nicarieri de penalitati in astfel de caz.
E drept ca momentan nici nu se pune problema, nedispunind de atitea resurse dar nici nu i-am intrebat. Poate luna viitoare cind ma mai duc pe acolo
Cipicanu`
Si totusi se percepe un comision de recalculare. De ex la BCR dupa un an poti achita integral masina si se recalculeaza dobanda...pe cand la Motor daca ai semnat contractul la 20000 euro (dau un ex) atat platesti, chiar dupa un an, ei nu mai recalculeaza nimic. Mare atentie!
Atar
Roexterra Leasing sunt ok.
Accepta mai mult de 50% avans dar platibil in transe.
Au acum un leasing interesant in lei.
Watcher
Pentru inchiderea prematura a contractului (dupa minim 12 luni - cf legii) se percepe o taxa de penalizare DEOARECE mai achiti doar RATELE DE CAPITAL - fara dobanda. Deci firma de leasing nu 'ia tot banii aia' wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.