Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford vs Vw
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Daniel70296
Salut!
Trebuie sa iau o hotarare si ....nu prea stiu ce sa fac.
Ford Focus 1,6 benzina cu 12600 CIP
sau
VW 1,6 benzina cu 13.700 CIP care are in plus Climatronic (Ford are numai AC manual), alarma interioara, cotiera, dar jenti de otel si garantie numai 2 ani fata de Ford 4 ani.
Intretinerea este mai scumpa la VW (200 eur, fata de 150)
Ce ma sfatuiti?
Vorbesc de masini noi
Multzam
Daniel
eddie
Asta este subiect de versus,va fi mutat acolo...
DORU
Daca Focus este cel nou aparut, inclin spre Ford atunci. Mai ieftin si de diferenta poti alege ceva dotari in plus. VW e bun, insa dpdv dinamic, consider Focus-ul o idee superior. arigato.gif
Eduard RO
De fel de vw te intereseaza? blink.gif
Daniel70296
Golf 1,6 benzina
Cornel001
VW e alegerea optima... e VW domne! si e TeeeDeeIIII!... oups, nu se pune biggrin.gif Dar are mult crrrrrrommmmm.... :angel: biggrin.gif
Arheopterix
Daca fiabilitatea este un atu important-Ford fara indoiala.
Cornel001
Revin; daca nu ma insel, (pana) in 13700 CIP poti sa-ti iei un Ghia (sau cel putin un Sport) cu 1.6 115CP, cu tot cu cotiera si Climatronic, basca cu jante aliaj 16", etc... vorbesc de Focus desigur.
Mihai63349
Dintre cele doua, eu as alege... Leon 1,6 FSI wink.gif
Gigi70423
Eu am Focus de 1.6 benzina. Am ales si eu tot intre Focus si Golf.

Golf (cand am luat eu, adica prin august 2005) era mai scump cam cu 1000 de Euro cel putin fata de Focus.

La Focus am negociat o reducere cam de 2.5% si am mai primit gratis jante de aliaj, faruri de ceata, volan in piele+tempomat+computer de bord (toate (incluzand reducerea) faceau cam 1000 Euro DDP). Masina mea a costat 17.000 Euro DDP (18.000 era pretul ei pe lista). La aceiasi bani (17.000) luam un Golf 1.4 FSI mai slab dotat si mai mic (eu am luat Focus Wagon - daca tot am ales Focus, am ales si alta varianta de caroserie si nu-mi pare rau deloc - mai ales ca acum e pe drum al doilea copil).

Acum daca ar fi sa aleg, tot Focus as alege. Sunt f. incantat de masina. Daca tu vrei sa platesti mai mult pe un VW si te incanta mai mult masina nu e o alegere rea; eu am preferat una mai putin renumita printre cumparatorii romani de masini SH (mi-aduc acum aminte de un sofer de autobuz care a zis f. hotarat: cele mai tari masini sunt Volkswagen si BMW :bash: ), si in schimb am mai multe dotari.

Focusul e mai sigur decat Golful (mai multe puncte euroNCAP), la portbagaj e mai mare, la tinuta de drum s-ar zice ca e mai bun (nici Golful nu e departe, dar mie feedback-ul in volan la Golf mi s-a parut mai slab decat la Focus).

Am facut drive-test intai cu un Golf V TDI de 140 CP (doar ala era), apoi cu un Focus TDCi de 110 CP. Dupa ce m-am dat jos din Focus, stiam ce vreau sa cumpar.
geeoo30
Gigi are dreptate, valoarea celor doua la revanzare inclina mult in favoarea vw, asa ca daca vrei sa scapi de masina peste un an, conteaza si pe asta...
Gigi70423
cu 13.900 CIP iti iei un Focus Trend + urmatoarele optionale:

- Jante aliaj 6.0 x 15" cu 9 spite, anvelope 195/65 R15

- ICE pack 6:RadioCD Sony (comenzi coloana volan, RDS, conexiuni audio / video, 8 difuzoare) , lector MP3

- Airbag-uri perdea

- Aer conditionat manual

- IVD (include TCS, EBA) si discuri frana spate

- Torpedou refrigerat (13) *

- Sistem electronic de control al vitezei (include computer de bord, volan cu 4 spite imbracat in piele, faruri cu functia "follow me home")

Cred ca in plus fata de Golf ai: Jante aliaj, RadioCD Sony cu mp3 (am eu si se aude f. bine), IVD (practic aici ai in plus fata de Golf TCS si ESP (nu stiu daca si EBA)), Sistem electronic de control al vitezei si un volan imbracat in piele care arata si se simte mult mai fain decat cel standard de pe Golf.

Daca emblema VW cantareste cat toate astea, tu decizi.

Ca minusuri la Focus, remarc:
- lipsa unei plafoniere in spate (trebuie sa deschizi portbagajul ca sa lumineze aia locurile din spate ca altfel, in benza nu prea vezi in spate, pe jos ce e).
- lipsa unui repose-pied (acel plastic/cauciuc pe care iti pui piciorul stang) - e direct mocheta
- spatiile de depozitate inchise sunt cam mici (adica in lateralul portbagajului de ex.)
- buzunarele din usi cam mici

PS. Eu intentionez sa tin masina asta macar 5 ani, asa ca nu m-a interesat valoarea de revanzare, ci lucrurile de care beneficiez eu folosind-o. Cum o am din noiembrie, din ce nu as fi avut pe Golf, ma bucur destul de des de TCS/ESP, tempomat, MP3, aspectul volanului care mi-a parut extrem de ieftin la Golf.
M A R I A N
Desi vorbesti de masini nemtesti, totusi se pare ca nemtii prefera Toyota Corolla care de catva timp este in top.Toyota, zic unii este una din cele mai fiabile marci, cum am mai citit si pe forum "te plictisesti si ea tot nu se strica".Cred ca trebuie sa iei in calcul 3 elemente:service-ul, numarul de autoturisme (din marca pe care ti-o alegi) care apar la vanzare si parerea proprietarilor(inclusiv a revistelor de specialitate).Toate aceste elemente le poti afla foarte clar de pe acest site.
Dar, ca sa te scutesc de cautari, intre Golf, Focus si Corolla, ultima este cea mai apreciata in opinia mea.
Mihai63349
Nemtii prefera Corolla ... in studiile si clasamentele despre fiabilitate.
Dar asta nu inseamna ca le si cumpara. Fa, te rog, un drum in Germania, si spune-ne, cand te intorci, cate Corolla ai vazut!
Te asigur ca vei tine minte numarul! biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.