Help - Search - Members - Calendar
Full Version: TELEVIZOARE AUTO
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Interior
VALI69784
Ce parere aveti despre televizoarele auto? vreau sa cumpar unul,nu de firma ca nu merita atatia bani.Ceva 5-8 mil.cum e receptia?vade si altceva decat tvr 1? multumesc
Alex-F1
Nu vad care e legatura cu Opel (poate tu ai masina Opel)....s-ar putea sa te trezesti ca topicul va fi mutat la alta sectiune....whatever, vrei color sau alb-negru? La 5-8 milioane cum zici tu, banuiesc ca ar fi color, caci alb-negru am vazut prin talcioc cu 1.400.000 ROL, firma no-name, of course! Receptia...hmmm....asta difera f. mult, in functie de cat de bine e facuta scula (cat de bune sunt piesele din ea).... Referitor la programe, e clar ca nu vei putea receptiona cu el decat programele nationale emise prin lantul terestru de transmisii (TVR 1 si TVR 2) si asta in cazul in care ai in zona emitatoare de televiziune ale SNR (Societatii Nationale de Radiocomunicatii) suficient de puternice! Restul programelor sunt emise prin satelit si nu le poti receptiona, cel putin nu in timp ce masina se misca si nu fara niste antene suplimentare destul de costisitoare! Si inca ceva: daca vrei sa folosesti televizorul prin oras, tine cont si de faptul ca printre blocuri s-ar putea sa pierzi semnalul (receptia sa fie f. proasta), plus ca s-ar putea sa ai o gramada de perturbatii din mai multe surse (statii de radio, frecvente taxi si altele, televiziuni locale etc)! Una peste alta io unu as zice ca nu se merita, dar daca ai timp de privit la tv in masina (sper ca nu in timp ce conduci), atunci no problem!

Hai pa
ALEX
Dan48211
Am un prieten care si-a luat un parasolar cu televizor TFT de aici: www.xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Merge f. bine si prinde in unele zone in afara de TVR 1 si 2 si Antena 1 si Realitatea si Pro TV.
E adevarat ca a fost la un service si iau pus doua antene smechere pe masina una pe fata si una pe spate, l-a costat vreo doua milioane cu tot cu montaj dar merita.

La drum intins nu prinde prea bine dar acolo il baga pe DVD.
f1anatic
QUOTE(Dan48211)
Am un prieten care si-a luat un parasolar cu televizor TFT de aici: www.xxxxxxxxxxxxxxx


Totul depinde de citzi bani ai si ce vrei sa faci cu el si cit de dezvoltat ai simtzul estetic.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/4789496.stm
Samsung & Microsoft tablet PC, ecran de 7 inch 1000 de €uro

Potzi folosi un laptop cu un TV tuner card (max 100 $ pt. cea mai meseriasa)

Ptzi cumpara un portabale DVD player cu ecran de 7 inch la 100 de dolari si potzi cumpara un TV tuner pentru 50 de dolari.

LINK

Potzi cumpara Pioneer Avic N3(sau N2) cu navi, ecran de 6.5 inch, camera video pentru cind dai cu spatele, staleite radio si
www.pioneerelectronics.com (macar 2500 dolari cu instalare profi) la care cumperi si antena de satelit pentru masina pe care o pui pe acoperis... si esti zeu cartierului
http://www.sfgate.com/c/pictures/2003/11/1..._carvideo02.jpg
r4mp
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif Cāta` antena :minigun: Eu vazusem pe la americani la West Coast Customs, ca puneau baietii pe un H2 ecrane prin tetiere, pe plafon, si unu in portbagaj ca deh.. sa fie acolo... si recieverul TV nu era chiar asa o enormitate.. si se monta in usha de la portbagaj sau in plafon in spate. La noi exista un importator ( unu il stiu eu ) de difuzoare si amplificatoare WCC.. nu stiu insa daca aduc si pentru ce vrei tu blush.gif

Caut si te anunt, bafta
f1anatic
QUOTE(r4mp)
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif Cāta` antena :minigun: Eu vazusem pe la americani la West Coast Customs, ca puneau baietii pe un H2 ecrane prin tetiere, pe plafon, si unu in portbagaj ca deh.. sa fie acolo... si recieverul TV nu era chiar asa o enormitate.. si se monta in usha de la portbagaj sau in plafon in spate. La noi exista un importator ( unu il stiu eu ) de difuzoare si amplificatoare WCC.. nu stiu insa daca aduc si pentru ce vrei tu blush.gif

Caut si te anunt, bafta


Nu bro...asta este pentru satelit gen DIREC-TV...Pentru statzii terestre nu ai nevoie de chestia aia !
r4mp
:angel: eh.. sper sa nu fiu CHIAR pe dinafara

am gasit la noi Clarion TTX 7502z TV tuner cam la 12 mil, dar cred ca este peste bugetul tau .. la asta ar mai trebuii si un lcd si cred ca si antena

va rog sa ma corectati daca am gresit pe undeva ..

btw: daca vrei link unde am gasit la noi acest tv tuner , da`mi un pm
HalbaSus
Ideea de TV in masina ma fascineaza si pe mine de ceva vreme... si sa va spun de ce (eu personal nu sunt un mare fan TV si in afara de emisiunile cu masini si discovery nu ma prea uit la altceva). La drumuri lungi sotia mea se transforma intr-un limitator de viteza pe care nu il pot dezactiva (daca cineva a reusit performanta asta sa ne anunte, eu propun un nobel sau ceva biggrin.gif). Pe de alta parte ei ii plac o gramada de emisiuni tv, filme, seriale, etc... deci daca as avea in masina (in timp ce merg) vre-o 20-30 de posturi TV si ea s-ar uita la alea si nu la drum... as merge mult mai linistit... Solutia instalarii unui TV care sa prinda doar TVR1, Antena si eventual ProTV nu ma atrage...

O solutie mai buna ar fi sa downloadez/inregistrez in disperare emisiuni TV care ii plac, sa le scriu pe un DVD si apoi sa i le pun in masina (din pacate aceasta investitie se afla destul de in spate pe ordinea de prioritati).
Baby Blues
am vazut la un cunoscut un dvd gen laptop destul de micut cu alimentare la bricheta??? care are pe "fund" un fel de ventuza care se lipeste pe bord sau pe unde vrei( sau poti).
Solutia este destul de ieftina la "baieti " vreo 150-200 eur no name, de la 200 eur de firma.
HalbaSus
yep, dvd portabil... e intradevar cea mai ieftina solutie, si cea mai practica as spune pt ca poti sa-l folosesti in mai multe masini sau chiar si cand nu esti in masina.
f1anatic
Daca ai masina mica...si-sau daca nu ai copii...si-sau daca nu ai o meserie care presupune sa stai mult in masina (taxi, sofer salvare, transportator de marfuri clandestine, sofer TIR, etc etc) un DVD player in masina e moft. Parerea mea.
Gabi35005
QUOTE(r4mp)
:angel: eh.. sper sa nu fiu CHIAR pe dinafara

am gasit la noi Clarion TTX 7502z TV tuner cam la 12 mil, dar cred ca este peste bugetul tau .. la asta ar mai trebuii si un lcd si cred ca si antena

va rog sa ma corectati daca am gresit pe undeva ..

btw: daca vrei link unde am gasit la noi acest tv tuner , da`mi un pm


Poti sa-mi spui si mie unde ai vazut in Bucuresti Clarion TTX 7502z TV tuner? Ai o adresa si un nr de telefon? Nou sau SH?
Gabi35005
Multumesc... la ce preturi au aia acolo, nu cred sa aibe TV Tunerul asta la 12 mil... prin alte parti ati mai vazut TV Tunere auto la preturi de bun simt?
r4mp
lui gabi i`am dat pe privat, nu pun aici sa nu`mi sara adminii in cap :bash: biggrin.gif . Chiar nu stiu ce inseamna pret bun sau mare pe tema aceasta.. daca 12 mil e ok pt acest " Tv Tuner; 4 way diversity antenna; "
Gabi35005
Pai daca are si antena inclusa in pretul asta e superl... in afara il gasesti chiar mai scump in unele locuri... Si in plus de asta e garantat de producator ca posturile se vad si in mers nu numai pe loc cum sunt toate celelalte tunere incluse in LCD-uri...
Gabi35005
imi cer scuze... n-am stiut ca nu pot pune nr de telefon... dati PRIVAT si va dau nr meu de tel acolo
Andrei Suzuki
Chiar daca dati MP,scrieti prefixul numarului cu pauze intre cifre.Ex 0 7 9 2
Alex-F1
QUOTE(Gabi35005)
Si in plus de asta e garantat de producator ca posturile se vad si in mers nu numai pe loc


Repet, posturile emise via satelit nu le poti receptiona decat pe loc (cu receptor fix), unda este ca o linie imaginara intre satelit si antena ta, daca-ti schimbi tot timpul pozitia in spatiu, receptia e imposibila! Exista si tehnologia necesara pt. receptie satelit in mers, dar omul de rand nu are acces la ea, treaba e strict militara! In mers poti receptiona doar programele emise terestru si astea sunt doar TVR 1 si TVR 2....daca te multumesti cu astea bine, daca nu....forget it! blush.gif
Vlad6
QUOTE(Dan48211)
Am un prieten care si-a luat un parasolar cu televizor TFT de aici: www.xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Merge f. bine si prinde in unele zone in afara de TVR 1 si 2 si Antena 1 si Realitatea si Pro TV.
E adevarat ca a fost la un service si iau pus doua antene smechere pe masina una pe fata si una pe spate, l-a costat vreo doua milioane cu tot cu montaj dar merita.

La drum intins nu prinde prea bine dar acolo il baga pe DVD.


Dan te rog citeste regulamentul si respecta-l

Cat despre televizoare sfatul meu este daca nu aveti bani sa luati ceva buna mai bine mai asteptai putin. Nu sfatuiesc pe nimeni sa dea bani ( mai ales sume de peste 8 mil.) pe lucruri in care nu au incredere
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.