Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nissan Primera 1.6
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
test70259
Hello, doua intrebari:

1: la Nisan Primera 2005 1.6 versiunea Acent, unde se poate pune tapiterie de piele in Bucuresti si care sa fie de buna calitate ( si pretul sa nu fie f. mare ), si stiti cumva daca asta afecteaza cumva airbeg-urile din scaune ?

2: Exista vreo posibilitate de a monta un mp3 player in loc de cd-player, sau sa se faca un update de software in asa fel incat sa pot sa ascult si mp3-uri ?
ncristi
QUOTE
la Nisan Primera 2005 1.6 versiunea Acent, unde se poate pune tapiterie de piele in Bucuresti si care sa fie de buna calitate ( si pretul sa nu fie f. mare ), si stiti cumva daca asta afecteaza cumva airbeg-urile din scaune ?


In cazul in care gasesti asa ceva sa-mi dai si mie un PM smile.gif.
Multam!
Arheopterix
Bineinteles ca airbagurile sunt afectate.
Ele au o putere precis calculata ,sa strabata tapiteria originala,special croita ptr a ceda in anumite locuri.
Xalanx
QUOTE(test70259)
Hello, doua intrebari:
Exista vreo posibilitate de a monta un mp3 player in loc de cd-player, sau sa se faca un update de software in asa fel incat sa pot sa ascult si mp3-uri ?


Nici o sansa. Cu update de firmware n-o sa faci niciodata un cd-rom care stie doar audio sa citeasca mp3-uri. Ii trebuie decodor hardware, etc.
Daca inlocuiesti cd-rom-ul n-o sa mai ai computer de bord.

O posibilitate interesanta este mp3 player-ul cu memorie flash, care emite radio si il poti capta la radioul masinii. Dar din cate am auzit se mai incaleca si cu alte posturi. Neplacut...

Bineinteles, exista si posibilitatea modificarii bordului, sa adaugi un mp3 player lasand cd-rom-ul la locul lui si sa conectezi mp3 player-ul la boxele existente. Dar nu stiu unde s-ar putea face asta pe Primera. Poate baietii de la firme de tuning ar avea mai multe idei.
Xalanx
QUOTE(Arheopterix)
Bineinteles ca airbagurile sunt afectate.
Ele au o putere precis calculata ,sa strabata tapiteria originala,special croita ptr a ceda in anumite locuri.


Ca pantalonii din filmele cu Stan si Bran. biggrin.gif

Eu as opta pentru tapiterie, chiar daca pierd (sau banuiesc ca pierd) airbag-urile laterale. Daca ai incredere in soarta... wink.gif
Catalin70285
test70259 cum iti merge masina cu motoru de 1.6. EU am Visia Hatchback tot 1.6 da e cam lenesa la demaraj.pana acu nu a picat de cat lumina odata cica de la o siguranta...Masina e nou oct 2005. :wave:
Arheopterix
QUOTE(Xalanx)
QUOTE(Arheopterix)
Bineinteles ca airbagurile sunt afectate.
Ele au o putere precis calculata ,sa strabata tapiteria originala,special croita ptr a ceda in anumite locuri.


Ca pantalonii din filmele cu Stan si Bran. biggrin.gif

Eu as opta pentru tapiterie, chiar daca pierd (sau banuiesc ca pierd) airbag-urile laterale. Daca ai incredere in soarta... wink.gif

Eu mai bine merg fara tapiterie,pe scaun din lemn,sa fac hemoroizi de la gropi dar nu renunt la airbag.
test70259
Catalin70285: pai eu o am din decembrie. Am vreo 3500 km cu ea, am fost nemultumit la inceput cu consumul ....dar acuma e ok..in oras imi consuma undeva la 9. Mai ar fi un mic greieras in portiera din dreapta soferului....cred ca o sa zic de problema asta la la inspectia de 15 k. In rest ce sa zic...da este cam lenesa la demaraj, momentan sunt speriat d ce au zis unele persoane de pe acest forum cum ca ar cade discul de ambreiaj pana in 15 k..... lucru care m-ar enerva super tare...pt. ca eu chiar am grija de masina. Apropo eu schimb vitezele la 3000 ture, tu cum faci ?....si cat iti consuma in oras ?...in rest sunt multumit de masina.
Catalin70285
Eu merg cu ea mai rar. intradevar si eu tin la ea.Consumu e de 7.5 mixt iar in oras nu sare de 9 .2La 140km /h are 3600r/min cu 4 pasageri si bagaje.mai mult nu i-am dat pt ca cica e in "rodaj". Suspensia cam face poc -poc dar dupa mai multi km se lasa-oricum asta e pt ca e noua.totusi la viteza de 140 mi se pare cam mare zgomotu pt 15.613e valoarea din factura. Eu cand am luat-o am prins Oferta la IPSO si am camera si proiectoare cica Gratis. Ai asa CEva?? ToT Visia ai nu??Ce imi place la ea e ca La 90Km /h IN 4 cons 5/100 iar la 130km/h in a 5 doar 5l/100.am luat masina asta pt ca chiar e limuzina la pret de compacta.
Catalin70285
asta e masina
Catalin70285
Faza cu discu de ambreaj chiar nu o cred . Chiar am citit pe net ca ar avea un tip de cutie foarte performanta.masina e in parametri.Probleme de consum am citit ca ar avea alea cu motoare de 2.0 benzina si 2.2 dci ca ar manca benzna multa. Oricum Benzina papa in functie de condus.dak sti un loc unde sunt mai multe opinii despre masina sa imi zici.in anglia sunt 2 siteuri despre aceasta masina deci o are multa lume.
test70259
Catalin: care sunt cele doua site-uri ?.
Intradevar masina este putin cam zgomotoasa peste 120 km. Dar asta e ...nu ai ce face smile.gif.
Arheopterix
Eu am cu Almera mea 21.000,nici vorba sa pice discul.
Am cunoscuti care lucreaza la o firma de constructii care are mai multe almere primere x trailui si terrano.
Sunt frecate aproape non stop.
Discul cedeaza incepand la 70.000-170.000,in functie de stilul de condus.
Pe mine m-a tinut la un Nissan discul 200.000,si placa si rulmentul 350.000.
Nu mi-am batut juc de masina dar nici nu am menajat-o.
Catalin70285
www.nissanprimera.net
www.g20.net
beer.gif
Catalin70285
www.nissanprimera.biz :1:
test70259
M-am gandit la o alta optiune in legatura cu mp3 playerul: Pot sa montez o magazie de cd-uri ? exista magazie de cd-uri care sa mearga si cu mp3-uri ? Daca da unde as putea sa instalez asa ceva si cat m-ar costa.

Merci
Xalanx
QUOTE(test70259)
M-am gandit la o alta optiune in legatura cu mp3 playerul: Pot sa montez o magazie de cd-uri ? exista magazie de cd-uri care sa mearga si cu mp3-uri ? Daca da unde as putea sa instalez asa ceva si cat m-ar costa.

Merci


du-te la dealer sau la service si cere lista de optionale. Dar o sa-ti cam pice grila de la radiator cand o sa auzi preturile. Eu nu mai stiu exact cat era pentru o magazie de cd-uri pentru Almera, dar in nici un caz n-as fi dat atata. De ordinul sutelor de euro.

Sfat pentru atunci cand vi se umple consola centrala intre scaunele din fata: luati o geanta de cd-uri mica, incap in ea de la 20 la 90 de cd-uri. Si o tineti in torpedou, nu ocupa loc mult. wink.gif
Catalin70285
ati pus careva huse pe scaune dak da ce fel de huse si unde ati gasit.cat de curand am sa pun niste poze cu top speed.siiiiiiii jante de nissan primera pe 17" unde as gasi si cam cat ar costa.Tanks.
Catalin70285
:wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.