Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Auto pe firma si strainatatea...
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
Mihai52522
Salutari...

Am o problema si va cer ajutorul...

Trebuie sa plec in strainatate pe o perioada mai mare de 6 luni si as dori sa plec cu masina firmei. Nu o sa mai fac nici o re-intrare in tara pe toata perioada, iar acolo doresc sa folosesc masina in mod curent. Din cate pot sa-mi dau seama, ar trebui sa iau numere de TC sau altceva din tara de destinatie. Aveti idee ce se poate face? Si mai doresc sa stiu daca permisul nostru e ok oriunde sau trebuie o traducere legalizata sau un permis de la ACR?

Multumesc.
sergiutruta
mie n-au vrut sa-mi inchirieze masina in Franta, parca la Avis, ca cica n-aveam permise internationale. poate ar fi bine sa te interesezi de chestia asta....
Maff
Eu n+am avut probleme cand am inchiriat masina de la Budget in Franta, si n-am nici un permis international.
bogdan43846
Eu unu cand am iesit cu masina din tara mi-am facut imputernicire, cartea verde si extinderea teritoriala a politei Casco pe max 3 luni. Dar cred ca ar trebui sa-ti faci 2 seturi de acte de acest fel sau cineva din tara sa-ti faca dupa 3 luni inca un set de acte si sa ti-le trimita acolo. Oricum ai proceda succes.
Mihai52522
Multumesc pentru raspunsuri.

Am gasit pe pagina MAE faptul ca permisul de conducere e recunoscut unde ma duc.
Pe de alta parte, tot la MAE am gasit urmatoarele:

QUOTE
Ce trebuie să aibă în vedere conducătorul auto:

Să posede asupra sa, în permanență:
pașaportul;
permisul de conducere, aflat în termenul de valabilitate;
asigurarea auto internațională de răspundere civilă („Cartea verde");
certificatul de înmatriculare și Cartea de identitate a vehiculului;
asigurarea medicală internațională.


Chiar trebuie sa am si cartea de identitate?

Ideea cu actele nu stiu cat este de buna, pentru ca ar trebui sa fac mai mult de 2 seturi. Am uitat sa precizez ca o sa am pasaport de serviciu , si nu sunt obligat sa ma intorc in tara dupa 3 luni, dar nu stiu cu masina cum este... Inca ma interesez...
bogdan43846
Ideea este ca daca masina este in leasing firma de leasing nu iti poate da imputernicire decat pe max 3 luni
Mihai52522
Masina nu are leasing, totul e ok...

Problema mea e ca stau o perioada mare de timp si nu mai fac intrare in tara. La noi stiu ca se fac numere provizorii, dar nu stiu cum e cand ajung "dincolo"....
Dragos45550
un prieten e plecatt la studii afara cu o masina cu nr de romania si nu au fost pb;e plecat din 2003;e adevarat ca vine in tara cam o data la.4 5 luni;dar a stat acolo de exemplu si de la craciun pana in toamna ,fara sa mai vina inapoi si nu au fost pb
ia o imputernicire de la firma fa ti carte verde pe cele 6 luni si atat,nu cred ca iti mai tb alte acte;
in cazul tau permisul de romania e valabil;ca cetatean strain dupa o anumita perioada petrecuta in germania, cum ar veni daca locuiesti acolo 1 an 2, teoretic tb sa iti iei permis acolo;dar nu are sens, costa destul de mult, asigurarea lor,echivalentul RCA, costa cat cartea verde
a! nu am spust,masina lor e tot pe firma acum!salut
nu e nici o problema cu actele, iti tb carte verde pe perioada cat stai acolo, permisul de romania iti este suficient, ia o imputernicire de la firma prin care sa zica acolo ca tu conduci masina firmei in strainatate d astea, nu ca ai fugit cu ea si gata smile.gif iti mai trebuie suficienti bani si...drum bun smile.gif
Mihai52522
multumesc pentru informatii. cam asta ar fi si situatia mea, deci sper ca va fi ok. o sa mai intreb pe la politie sau ministere, dar cum la noi nu se stie exact nimic, m-am gandit ca un caz real e mai bun....
madalina
E posibil ca acest aspect sa fie reglementata diferit de la tara la tara. Asa ca cel mai bine te-ai interesa la ambasada tarii respective in Romania sau la ambasada Romaniei in tara respectiva. unele tari au pe siteurile turistice si reglemenmtarile rutiere.
Dragos45550
teoretic si legal ar cam trebui sa iti iei permis de la ei si sa inmatriculezi masina in tara respectiva;de ce de exemplu "teoretic" un neamt poate circula cu o masina inmatriculata pe germania in romania dar o data la 6 luni trebuie sa treaca granitele tarii si sa intre inapoi ? smile.gif

practic...in cazul cunoscut de mine nu a fost nevoie nici de alt permis si nici de alte nr;
ca deh, omu e student, e plecat de 2 ani de zile...
daca deja ar avea ceva facilitati pt a ramane in tara respectiva, vize casa
lui , nu inchiriata etc, probabil ca s ar schimba lucrurile..sau nu smile.gif
nu cred ca vor fi probleme;cat despre partea cu intrebatul autoritatilor...no comment smile.gif
ce sa le ceri unora la care m am dus acum 2 luni sa declar ca am fost martor la un accident la care autorul a parasit locul faptei si m a luat garcea la misto si ma intreba ce vreau defapt....am simtit ca imi cade tavanu de la sectie i am zis uite stii, vine omu ca l a lovit unul si nu stie cine, eu iti spun exact locul, ala zice in acelasi , iti dau nr aluia de la masina si gata...ca poate i o trebui omului sa isi repare masina ca era nevinovat...mi s a raspuns ca da,e o situatie ciudata ce de obicei noi tragem de martori sa vina sa dea declaratii, nu invers
so..go for it smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.