Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum putem implementa cablaje pentru alte surse audio ?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
r4mp
Salutare tuturor

As dori sa aflu daca se poate in vre un fel , sa`mi leg si eu un mp3 player la radio cd`ul de la Stilo. Este genul de radio cd care face parte din consola centrala, si da foarte bine aspectul general blush.gif

Am gasit cam cum ar arata cu un " capac " pentru bord si alt radio cd dar nu prea imi place...

A mai incercat cineva acest lucru?
r4mp
asa ar arata cu suportul acela
r4mp
si cam asa arata la mine cu climatizare cu tot
Skywalker
Io zic ca e mare pacat sa strici bordul cu un mp3. Incearca la reprezentanta poate au si ei o varianta de radio CD cu mp3, cine stie.
Impulse
Da se poate. Ce mp3 player doresti sa conectezi? Cu CD sau HDD?

Off topic: Din cate imi amintesc tu esti colegul care pendula intre un BMW Compact si un Stilo. Vad ca ai decis. Bravo! Sa ai noroc si parte de masina fara evenimente neplacute si sa te bucuri de ea!
James Kilowatt
te asteptam si cu poze, specs si povesti pescaresti si la "totul despre masian mea" beer.gif

Parerea mea e ca cel mai bine cauti un MP3 player nou, care sa se potriveasca la design, eventual si cu port USB in fatada. O improvizatie s-ar putea sa coste la fel de mult si sa nu fie la fel de reusita.
r4mp
salut,

Da impulse eu sunt inculpatul smile.gif si uite ca am ajuns la stilo blush.gif

Ideea era conectarea - nu montarea - unui mp3 portabil ( nu sunt sigur daca astea mici au si hdd ) printr`o metoda cat mai estetica .. ma gandeam ca poate exista pe undeva o intrare pt asa ceva

La service cred ca tot ce ar putea sa imi ofere , un radio cd cu mp3, care e pe undeva prin lista de optionale a masini la cumparare .. si destul de scump de altfel :bash:

In viitorul apropiat mi`as dori o upgradare a sistemului audio ( boxe + subwoofer ) desi sunt in dubii si asupra acestui aspect : daca se pot conecta 1 / 2 amplificatoare la radio-cd`ul masinii . DAR despre asta o sa discutam peste ceva timp cand vor exista si resursele necesare down.gif

P.S. MR28673 - m`am gandit si la varianta aceasta , dar daca vezi bine in prima poza , un mp3 player montat pe suport inlocuitor , lasa mult spatiu liber .. cam 2/3 , lucru care nu imi place cum arata :puke:
Andrei Suzuki
Vezi ca exista modulator FM pt ce iti trebuie tie.
http://www.walmart.com/catalog/product.gsp...duct_id=3579125
In RO e cam 200RON. Aveam si o adresa cu un magazin,dar am pierdut-o.George o stie.
Sau intreaba de magazie cd cu mp3.
Impulse
Primul lucru care ar trebuie sa te intereseze ar fi acela de a afla daca ai un INPUT separat, frontal sau in spatele aparatului. Nu conteaza ce mufa are pentru ca poti gasi adaptoare. Ideea este sa ai desi nu cred. La acest input poti conecta fie un cd walkman capabil sa redea mp3 format fie un player flash sau HDD. Aceasta este varianta ideala. Unele autoturisme vin gata pregatite cu Ipod Input dar nu stiu daca tu te incadrezi aici.
http://www.apple.com/ca/ipod/ipodyourcar/

O a doua varianta ar fi cea sugerata de Andrei respectiv o magazie de CD cu capacitati de citire mp3 dar si pentru aceasta trebuie ca si sistemul actual sa fie capabil sa primeasca o magazie. Deci si aici avem de a face cu un input suplimentar.

O a treia varianta este conectarea playerelor HDD gen Ipod la asa numitul FM transmitter, un kit care se alimenteaza la bricheta masinii. Acest sistem preia semnalul audio din Ipod si il converteste in semnal FM la o frecventa aleasa de tine. Ce iti ramane de facut este sa setezi si receiverul masinii pe aceeasi frecventa (radioul FM pe care il ai) si sa asculti muzica din Ipod. Exista diverse kit-uri de acest fel dar sunt foarte controversate, multi dintre posesori plangandu-se de interferente multiple sau paraziti proveniti de la liniile de inalta tensiune. De asemenea un fapt deloc de neglijat ar fi acela ca respectivul sistem trebuie sa corespunda legislatiei in vigoare din Romania si sa aiba licenta.

http://store.apple.com/1-800-MY-APPLE/WebO...mp;mco=567F5736
cioaba
dupa cum au zis si altii
1.daca ai mufa de cd-in da-i cu portabilele, inclusiv laptop daca ai
2.daca nu, incerca cu tansmiterul, dar unii zic ca e cam sensibil la bruiaj(stiu o persoana care a renuntat la el din acest motiv, dar nu am vazut personal cum face cand merge prost)
3. magazie de cd varianta mai costisitoare dar mai eleganta si cu o fidelitate a sunetului garantata. aplicata cu succes de unii di cunoscutii mei la albeea.
Impulse
Fidelitatea cea mai calitativ posibila este intradevar pe CD, semnalul nefiind "impachetat" pastrandu-si forma originala. Daca mai si ai un CD inregistrat in sistem 5.1, 7.1 Sound Surround sau Super Audio CD iar masina are un sistem audio logic pe masura, calitatea sunetului este incontestabila. Deci daca doreste sa beneficieze de calitatea unui CD normal, are deja un CD player in unitatea centrala a masinii si nu are nevoie de o magazie. Chiar s-a demonstrat ca exista anumite pierderi pe firele ce duc de la magazie la unitatea centrala semnalul nefiind identic cu cel de la iesire.

Insa din moment ce sunt encoded in sistem mp3, calitatea este aceeasi indiferent ca semnalul este luat dintr-un player portabil sau un CD din magazie, deci nu vad rostul magaziei si consider ca sunt bani aruncati in vant. Evident depinde de capacitatile playerului portabil. Fraunhofer Institute a pus la punct si mp3 Sound Surround si mai tarziu mp3 5.1 deci poti avea calitate excelenta si cu un player mp3 care este capabil sa le redea. Desigur o magazie capabila Sound Surround este superioara unui mp3 portabil incapabil sa redea aceasta forma.
Dar asta nu are oricum absolut nici o importanta in cazul de fata intrucat semnalul respectiv provenit dintr-un mp3 sau o magazie CD de ultima generatie, oricare ar fi forma lui, intra in aceeasi unitate centrala banala (receiverul masinii) al carei amplificator este stereo sau quadrofonic. Masina este cablata pentru acest sistem si prin urmare oricare ar fi sursa de semnal si oricat de calitativ ar fi semnalul, acesta va fi impartit sfarsind in aceleasi 4 canale.
Deci, daca ai input pentru o magazie poti foarte bine sa adaptezi si un player fara sa mai cheltui bani.

Eu personal nu consider magazia de cd-uri o metoda eleganta deoarece implica frecus suplimentar si anumite impedimente: iarna mai ales frec chederul portbagajului, pe lentila laserului se depune condens datorita diferentelor de temperatura dintre habitaclu si portbagaj -fenomen intalnit si la unitatea centrala dar pe termen scurt- ceea ce duce la skipping. Fenomenul dispare destul de repede dar este foarte neplacut.
Este supusa prafului si nevoita sa lucreze in conditii putin mai vitrege. Daca mai doresti ulterior sa pui un Subwoofer in portbagaj ii va fi mai greu sa suporte vibratiile acestuia si sa si redea cu acuratete fara sa mai sara cate un pic. Si ma gandesc ca mai si cheltui bani pentru aceasta magazie.
Mie nu mi se pare un efort prea mare sa schimb un cd in player. In plus anumite masini au posibilitatea de a insera 5-6 cd-uri in aceeasi unitate centrala prezenta unei magazii nefiind justificata. Deci daca doresc sa ascult un CD original folosesc CDplayerul masinii iar daca doresc sa ascult mp3 dar unitatea masinii nu citeste mp3CD folosesc un mp3 player portabil.
r4mp
Din pacate, modulatorul FM pica, deoarece bricheta la mine e undeva pe langa frana de mana .. sub cotiera, care o si folosesc .. si chiar daca as renunta la cotiera.. acest modulator mi`ar fi pe undeva pe la antebrat :ban:
Iar o magazie de cd`uri ar fi nejustificata, deoarece dispun deja de un mp3 player portabil cu capacitate suficienta : Creative muvo200 1G

In fata nu am nici jack, si nici alta intrare pt asa ceva.. Masina e generatie mai vechiuta : decembrie 2002. O sa sun la reprezentanta sa`i intreb daca radio-cd`ul stock are vreo intrare pt asa ceva.

Cat despre sisteme 5.1 si alte nebunii blush.gif bugetul spune totul. Sper cat mai curand sa pot sa schimb boxele din dotare ( 2 tweetere pe la oglinzi + 2 in portiere + 2 in spate sub geamuri .. nu deasupra portbagajului ) cu ceva mai performant. Nu ma intereseaza o putere extraordinara.. dar cand mai ascult o melodie preferata si maresc volumul.. sa se auda cat mai clar si fara bruiaje blush.gif

Topicul ramane deschis pt alte sugestii privind legarea unui mp3 player la radio-cd stock
ezeQuel
Aceeasi problema o am si eu la mazda6, cu cd incorporat in bord..La mine de exemplu are o iesire de auziliar, ceea ce cred ca e si la tine..Cel putin s-ar putea sa te poti leaga de intrarea de la casetofon..Cauta pe net ca sigur gasesti...Mai sunt si variante cu intrare pentru IPod...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.