Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cand schimb uleiul?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
gabi67272
am skoda octavia 1,9tdi 110 cai,am ulei mobil 5w40,am facut cu el 12.000km,din care jumatate in oras,la cat trebuie sa-l schimb?SAU TREBUIA PANA ACUM?LA CATI KM?
Arheopterix
Hai sa i-ti raspund cu o mica poveste;
Am o prietena in state,care locuia in Texas.
Acolo era recomandat sa schimbi uleiul la 3000 mile.
Asa a facut.
Dupa 6 ani s-a mutat in Minessotta.
Cand s-a dus dupa 3000 de mile sa schimbe uleiul ,cei de la service sau mirat."Uleiul se schimba la 7-8000 de mile "iau spus.
Cand a povestit ca in Texas schimbul se facea la 3000,mecanicii "nordici" nu au contarzis-o si au adaugat ca bine se facea ptr ca in Texas e mult praf si e f bine sa se schimbe la 3000,dar la "ei" in stat,nefiind praf se poate schimba si la 7000.
Decizi singur.
Indiferent ce zice producatorul,personal,nu depasesc 10.000km.
Marius70146
QUOTE(gabi67272)
am skoda octavia 1,9tdi 110 cai,am ulei mobil 5w40,am facut cu el 12.000km,din care jumatate in oras,la cat trebuie sa-l schimb?SAU TREBUIA PANA ACUM?LA CATI KM?

eu sunt mecanic la skoda si i-ti recomand sa schimbi uleiul pana in 15000 km,in caz ca il shimbi mai devreme cu atat mai bine.Salut.
DORU
Mecanicule de la Skoda, ai raspuns pe jumatate...

Uleiul se schimba la maxim 15.000km, ideal la 10.000km, sau la un an de la ultimul schimb de ulei+filtru, in fct de scadenta care intervine prima.
TLS-09
Nu mai stiu exact unde(dar daca gasesc am sa postez) citisem ca s-a facut un studiu care releva faptul ca schimbul de ulei inainte de termenul recomandat de producatorul uleiului este ma scuzati de expresie, frectie la piciorul de lemn, si ca este o gresita impresie aceea conform careia intre (de exemplu) 10.000 si 15.000 Km diferentele calitative difera drastic lubrifierea nefiind asigurata.
In mod normal se schimba "la termen" sau cu putin inainte 9dar oricum nu cu 1/3 din durata de folosire).
DORU
"La termen" = 1 an calendaristic sau 15.000 km (inainte de 2003 Skoda recomanda la 10.000 km)
a3des
Tot de la Skoda va raspund si eu: daca apreciezi masina pe care o ai schimba la 10.000. Masina iti va fi recunoscatoare biggrin.gif .
Conditiile din tara noastra: aer, combustibili, circulatie in conditii de trafic infernal recomanda schimbul ideal la 10.000.
Nu e totuna sa faci 95% din 15.000 de km pe autostrada in occident sau 95% in orasele noastre cu trafic vai de capul lui.
DORU
Adrian v-a explicat pe indelete motivele pt care toate consumabilele in RO au o viata mai scurta decat in Vest...Din aceleasi motive filtrul de aer se schimba si mai des...deh, praful de la noi isi spune cuvantul.
a3des
Am zis eu altceva?
Praful, combustibili foarte prosti si trafic infernal in unele orase...
Centaurus
Schimbatul uleiului la 10.000 Km e valabil si pentru un motor TFSI ?
a3des
Da.
DORU
Toate motoarele VAG au aceleasi perioade de intretinere, din ce stiu. Exceptie fac cele neclasice probabil (gen Porsche, lamborgini, etc) :angel:
Lucian72846
Gabi , consulta manualul de intretinere al automobilului tau , ai acolo toate informatiile necesare , intervale de schimburi ulei si filtre . Cel mai important este sa respecti acelasi interval de schimb , cu mentiunile aferente in cartea service si la un service Skoda .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.