Help - Search - Members - Calendar
Full Version: hyundai getz vs.renault clio vs.ford fiesta vs. .....
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
ciobanu48342
1.Getz-ul imi inspira f multa incredera(fiabilitate)probabil datorita faptului ca ofera 5 ani garantie pt motor si cutie. Motorul este de 1.4 97cp consum oras:7.5 0-100: 11.2s.Spatiul interior este suficient si pretul este foarte bun.(8.900e CIP)
2.Clio(cel nou) nu prea am incredere in renault dar la SIAB mi s-a parut ok. Motorul de 1.2 75cp consum oras:7.6 0-100: 13.4s.Spatiu urias dar 1.2 mi se pare submotorizare. pret: 8.800 cip dar cam cheala are geamuri el are radio cd are cam tot ce ii trebuie dar mai putin aer cond.
3.Fiesta este o masina ok din aproape toate punctele de vedere.Stabilitatea este uaaaaaaau.dotarile sunt ok (ghia) volan piele aer geam el. motor 1.4 80cp consum oras: 8.4(cam mult!!!!!) 0-100km: 13.4(nu prea bine)pret 9.200e CIP.Raportul consum/performante este cam slabut!
4.Fiat grandepunto stie cineva ceva de el? a aparut in ro?cred ca ar fi la ac pret cu concurenta. Merita sa il astept? Motorizarea va fi tot un 1.4 77cp 0-100: 13.2s consum:?????
5.Opel corsa motor 1.4 90cp consum oras: 7.7 0.100: 11.5s.dotari ok:aer, geam el, volan piele....Cred ca este cea mai "full of life" masinuta din versus.pret : 9000e CIP
6.Opel astra 1.4 90cp consum oras: 8.3 0-100: 13 masina arhicunoscuta extrem de fiabila. aer, geam el, volan piele. Pret 9300e CIP
7.peugeot 207 de asta nu stiu chiar nimic(decat cum arata biggrin.gif )
Vreau sa mentionez ca achizitia o voi face in circa 6 luni in leasing deci nu ma grabesc. De la o masina doresc fiabilitate costuri reduse de intretinere si cat de cat sportivitate.
10x
James Kilowatt
Incepand deja de luna trecuta, la Punto e disponibil si motorul de 1.4 16V 94CP. Insa punctul lui forte ramane dieselul si design-ul.
ncristi
Noul clio clar smile.gif
Motive:
- platforma noua (si f reusita spun unii blush.gif )
- caliatea finisajelor este peste tot ce ai enumerat tu (nu stiu fiatul ca nu l-am vazut)
- masina arat fff bine
Recomand un diesel de 1.5 sau motorul de 1.4 16v.

Ar mai fi 207 dar am intels ca inca nu se comercializeaza in ro. asa curand blink.gif ...oricum este o optiune insa nu prea am incredere in masinile abia apraute.

Fa drive teast inainte sa te hotarasti asupra uneia smile.gif
Bafta!
Andrei Suzuki
QUOTE(cristi36176)
Noul clio clar smile.gif


QUOTE(cristi36176)
Insa nu prea am incredere in masinile abia apraute


Pai Clio nu e tot masina abia aparuta?
Din toate masinile enumerate eu as alege Astra-u.Masina fiabila,aratoasa,mai mare decat celelalte,nu foarte scumpa..
Maff
Era misto si Getzul de 1.5 crdi VGT 110cp, care insa nu se aduce in Romania....
ncristi
QUOTE
Pai Clio nu e tot masina abia aparuta?


Se vinde de ceva timp prin occdent smile.gif
207-le in schimb abia a aprut.
ciobanu48342
QUOTE(MR28673)
Incepand deja de luna trecuta, la Punto e disponibil si motorul de 1.4 16V 94CP. Insa punctul lui forte ramane dieselul si design-ul.
Este vorba de punto sau grandepunto. Daca este de grandepunto ai si niste preturi?
ciobanu48342
QUOTE(Maff)
Era misto si Getzul de 1.5 crdi VGT 110cp, care insa nu se aduce in Romania....

getzul crdi se aduce in romania poti sa te duci sa il vezi in showroom-ul de pe expozitiei!!! dar din ce vad eu scris de mine nu aduc vorba de nici un diesel. ALA este bugetu meu!!!!!!!!!!!!!!!!
Maff
In showroom este cel de 88cp.Cel de 110 nu se aduce.Oricum, ca sa fiu mai la subiect, cel pe benzina zic eu ca merita banii.Peugeot 207 cred ca depaseste bugetul tau, se va fabrica in tandem cu 206 si va fi ceva mai scump decat 206-le.Grande Punto, cred ca depaseste 10k cip.Dar daca achizitia o vei face cam in 6 luni, preturile de acum nu sunt foarte relevante.In momentul acela, probabil ca vor exista alte oferte, alte preturi, deci ar trebui sa faci un astfel de topic cam cu o luna, o luna jumatate inainte maxim.Opelul corsa probabil nu va mai exista in varianta actuala, parca in curand apare corsa modelul nou.Astra de 1.4 90cp cred ca va mai scadea la pret odata cu aparitia noului corsa.
ciobanu48342
da probabil ca ar fi trebuit cu o luna inainte dar eu asteptam momentu asta cam de inca 6 luni. si cam aceleasi comparatii fac.Trebuie sa fiu SIGUR ca o sa imi placa.Apropo getzul pica!!!am facut azi drive si nu prea mi-a placut. Parca ala de 1.3 era mai reusit.....
Maff
Dar tu cam ce vrei de la masina?Sa fie incapatoare, sa consume putin, sa aiba un caracter mai sportiv?Ar fi interesant sa spui si la ce te-ai astepta de la masina pe care vrei sa o achizitionezi.
dragos52901
Eu as alege doar intre Clio, Grande Punto si 207. Restul sunt masini vechi si depasite moral. Iar din cele trei as inclina catre Clio. Dar un drive test cu fiecare te va ajuta sa iei decizia corecta.
eddie
Clio diesel sunt sigur ca te va uimi !
Poate e ceva mai scump,dar doar atat, in rest toate sunt de partea lui,spatiul interior e peste asteptari,are un consum mic si se misca la fel de bine ca una pe benzina.
P.S.Cine stie cunoaste ! biggrin.gif
ciobanu48342
NU VREAU diesel!!!!!!!!! De la o masina vreu un consum bunicel(asta cand nu o calc) sa aiba un caracter sportiv, rezistenta in timp(o voi tine ceva mai mult de 5 ani) si sa fie pana in 9.500cip (MAXIM)
Mihai63349
Clio cu motorul de 1,4. Nu vei depasi 9500 si e cat un Golf 3 ca dimensiuni.
Mikidutzaa
Masina noua cu caracter sportiv cu pret <9500CIP NU EXISTA.

Ori iti iei SH ori mai dai ~1000 si-ti iei o Fiesta 1.6.
ciobanu48342
cred ca m-am hotarat. Nu este nici una dintre masinile mentionate....am ales o ibiza 1,9TDI 100cp sh din germania din 11/2004 cu 30.000km facuti si aripa stanga fata un pic infundata.Ce ziceti???Am considerat ca o masina noua pentru gropile din buc nu se merita, orivum ibiza are doar 30k km deci e ca si noua
eddie
QUOTE(ciobanu48342)
NU VREAU diesel!!!!!!!!! De la o masina vreu un consum bunicel(asta cand nu o calc) sa aiba un caracter sportiv, rezistenta in timp(o voi tine ceva mai mult de 5 ani) si sa fie pana in 9.500cip (MAXIM)


E bine atunci ca nu ti-ai luat diesel !!! biggrin.gif
Oricum sa o stapanesti sanatos ! beer.gif
romb
daca esti sigur ca aripa e singurul defect atunci go 4 it !

sa o stapanesti sanatos biggrin.gif
BRAC
Cat vrea pe Seat?
Mihai66305
QUOTE(ciobanu48342)
da probabil ca ar fi trebuit cu o luna inainte dar eu asteptam momentu asta cam de inca 6 luni. si cam aceleasi comparatii fac.Trebuie sa fiu SIGUR ca o sa imi placa.Apropo getzul pica!!!am facut azi drive si nu prea mi-a placut. Parca ala de 1.3 era mai reusit.....

Cu ce model de Getz ai facut drive-testul ? Cu cel cu motor de 1.1 ?
Merci !
ciobanu48342
pretul la ibiza cu tot cu adusu este de 8.800e.
cu getz-ul de 1.4 am facut
Mihai66305
Ciudat, noul 1.4 pe Getz e un pas important inainte fata de vechiul 1.3 nu numai prin putere si cuplu superior, dar pt. ca are distributie variabila continua (CVVT).
romb
pretul la Ibiza respectiva mi se pare cam mare , mai ales daca e si lovita , dar tu hotarasti daca e o oferta buna.
tiberiu67102
ceea ce pot eu sa-ti spun e sa nu mai confuzi cifrele din consumurile declarate cu cele reale.s-ar putea sa ai un mic soc mai ales cu benzina noastra romaneasca.realitatea este de cel putin +1 litru/100.
romb
e absolut normal ca o masina sa consume mai mult decat datele oficiale care sunt realizate in conditii de laborator. ba chiar un litru in plus e optismist intr-un oras aglomerat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.