Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Romania vazuta de peste ocean
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
Otto73
Uita-ti si voi cum este prezentata romania peste ocean:
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/conte...6013000279.html
filmul urmeaza dupa reclama
HalbaSus
LOOOOL... faza cu "American Cola" e tare... adica ei cred ca European Drinks & Drugs a lansat posirca aia in cinstea venirii americanilor biggrin.gif... Sincer eu ma asteptam la ceva mai rau... Am vazut de-a lungul timpului multe documentare/filmulete/etc despre romania... in unele pur si simplu imi venea sa ma mut in Romania (apoi imi aminteam ca sunt deja aici biggrin.gif), in altele mi se facea mila/scarba de aceasta tara... filmul asta ma lasa rece.
Eduard RO
Nuke the bastards! :bash: -pe americani.
Filmu mi se pare o prostie.Daca fac eu un film despre america o sa para si mai inapoiati decat ne-au prezentat ei pe noi. :bash: :evil: Nu au aratat decat tarani,prosti si tigani(pe basescu il includ la toate 3 categorii :bash: ).Daca aia e prezentare obiectiva eu ma impusc. :thumbdown:
Ca incheiere sa vina americanii sa vada ce american cola le dau in cap. :death:
:romania: Americanii sa faca documentare despre tara lor ca si ei au persoane care mor de foame si multe altele. :bandit: :bash: :minigun:
madalina
Va avertizez: tratati subiectul impersonal, sa nu se simta nici-unul jignit personal de afirmatii generale ale altora. Daca se ajunge iar la cearta si atacuri reciproce, va inchid jucaria.
Eduard RO
Madalina eu iti sugerez sa o inchizi de pe acum pentru ca sigur iar se va ajunge la cearta... blush.gif
Skywalker
Mada, inchide-l ca ne luam la cearta cu "americanii" de pe forum. N'mama lor de ... nu mai spun nimic.
VECTOR
eduard,esti sugur ca nu e subiectiva? daca iti arata niste carute circuland prin mijlocul bucurestiului era mai subiectiv.daca iti arata un tigan calarind prin centrul constantei(l-am vazut eu aseara) tot subiectiv era? tu in ce tara traiesti,de nu vezi lucrurile astea.asta e romania,si asa arata chiar daca ne e rusine.in afara de faza cu american cola,care nu a fost numita asa in cinstea venirii americanilor,dar tot un nume idiot ramane,restul mi s-a parut cat se poate de real(rromi,mizerie,manelisti,oameni care asteapta sa vina americanii sa le bage bani in buzunar).
robert
Eduard baiatule, daca tu crezi ca presedintele tau este "taran, prost si tigan", si le dai cu "american cola" in cap la americani, pai chiar impusca-te(scuze,dar tu ai zis-o)!!
Vector,ai dreptate,dar de ce sa ne punem cenusa in cap la nesfarsit?Am fost recent prin Turcia, si pentru prima data am trecut dincolo de statiuni la mare si Istambul.Am gasit prin satele lor o mizerie si un grad de inapoiere de...pe cuvantul meu...m-a facut sa ma simt chiar mandru de noi!Nu exagerez!E dezastru...Afganistan curat.In ce ziare din Turcia scrie asta?Sau ce televiziuni dau aceste imagini?Numai ca romanii au aceasta dambla sa se planga peste tot ce urat e la noi,sa arate numai lucrurile rele etc.Peste tot e cate putina saracie,mizerie, hotie,degradare(vezi cartierele marginase din cele mai mari si mai dezvltate orase din lume),dar noi parca prea suntem de acord sa ne arate toti cu degetul, ba mai mult, ne aratam noi.Ce castigam?
Eduard RO
QUOTE
eduard,esti sugur ca nu e subiectiva? daca iti arata niste carute circuland prin mijlocul bucurestiului era mai subiectiv.daca iti arata un tigan calarind prin centrul constantei(l-am vazut eu aseara) tot subiectiv era? tu in ce tara traiesti,de nu vezi lucrurile astea.asta e romania,si asa arata chiar daca ne e rusine

Da este subiectiba pentru ca romania nu este doar atat.Sigur ca aceste lucruri exista(ca doar nu le-o fi facut pe calculator) da ei le-au prezentat doar pe astea de parca in romania nu ai mai gasi nimic altceva. :bash:

QUOTE
Eduard baiatule, daca tu crezi ca presedintele tau este "taran, prost si tigan", si le dai cu "american cola" in cap la americani, pai chiar impusca-te(scuze,dar tu ai zis-o)!!

Nu te supara dar nu o sa-ti urmez sfatul. :evil: Si stiu ce am zis nu am nevoie de tine sa imi interpretezi cuvintele.Si inca ceva de cand detii tu adevaru absolut despre cum este presendintele? blink.gif Asta e forum de discutii si asta e parerea mea despre el.
:evil:
James Kilowatt
Din pacate nu doar americanii ne vad asa, pentru ca nimeni nu se ocupa pe bune de imaginea Romaniei.

Daca un belgoid vrea sa vina ca turist, oferta e aproape inexistenta, iar cea care este costa de 3 ori mai scump decat Brazilia de exemplu. (am verificat chiar ieri). Romania -1100euro, brazilia 349, o saptamana.

Daca vrea sa vina pe cont propriu, la ambasadele romaniei e tratat cu un sictir monumental. Daca risca totusi si vine oricum, inca de la aeroport incepe sa fie jecmani de taximetristi..

Trimisii oficiali in tarile straine sunt alesi pe criterii politice, de multe ori nu vorbesc nici o limba straina si ne fac de bafta peste tot.

Pe langa astia, mai exista si "trimisii neoficiali" care fura masini sau cersesc, care sunt asociati tot cu Romania (pe nedrept, uneori, de parca astia n-au cersetorii lor).

La televiziunile romanesti vezi doar coruptie si violuri la stiri, si manelisti la "cultura" (cu mici exceptii, parca TVR-ul nu e chiar atat de criminal).

De unde deci sa aiba un strain o alta imagine a Romaniei?
VECTOR
eduard ,ei au prezentat ce gasesti in kogalniceanu,ca despre asta era vorba. si acolo nu prea mai gasesti altceva in afara de ce ai vazut. daca ar fi fost un reportaj despre romania in general,atunci da,filmul ar fi aratat o imagine gresita.in conditiile astea insa nu sunt departe de adevar.
mike.omega
Se pare ca nu va puteti abtine asa ca se inchide :bash:
madalina
Pentru ca mi s-au solicitat pe privat avertismente, banari etyc parerea mea este ca ar trebui sa dau mai multor persoane, inclusiv celor ce se simt atacati. Asa ca las decizia la latitudinea adminilor: sau toti avertisment, sau nimanui.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.