Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Benzina sau motorina ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
trick
Am gasit 2 oferte pt. Ford Mondeo:
1. Ford Mondeo Ghia 2002 2.0 TDCI, 115 CP (nu stiu inca nr. de km), pret 10850 euro.. si
2. Ford Mondeo BERLINA 1,8 I 125CP din 2003 cu 50.000 km in bord, pret 11.888 euro.

Care solutie ar fi mai buna din punct de vedere al costurilor de intretinere si al eventualelor piese ?
Eu nu fac drumuri prea multe in afara orasului (deocamdata biggrin.gif ).
stefan44002
Personal, as lua masina cu mai putini km. Depinde totusi de cat de mult circuli cu masina.
PRO diesel :
devalorizare mai mica in timp
consum mai mic - se simte daca mergi mai mult de 20.000km/an
PRO benzina :
cost de intretinere mecanica mai mic
km mai putini la achizitie
mai noua decat diesel-ul
Daca ai posibilitatea sa le faci la amandoua o verificare amanuntita, fa-o.
florin29702
diesel-ul te va convinge chiar si in oras, are cuplu mult mai mare, deci plecarile de pe loc vor fi plecari iar in privinta kilometrilor nu poti sa stii cu adevarat care sunt cei reali, asa ca incearca sa le conduci pe amandoua ca sa iti faci o odee, oricum pe cea pe benzina o vei vinde mai greu.
Dragos67083
Parerea mea este sa le faci teste, sa vezi cati km au, si sa te gandesti la faptul ca pe cea pe motorina o vei vinde mult mai usor. Am avut ocazia sa iau un Mondeo pe benzina, motor de 1,8, din Germania, arata impecabil, iti lua ochii (masina neagra, piele alba, navigatie, xenon, full electric). Era ceva mai scumpa decat ceea ce gasisem pana atunci dar m-am gandit ca daca voi vrea sa o vand o voi vinde greu. Dar daca ar fi fost sa o iau pentru mine, sa o tin mai multi ani fii sigur ca pe aceasta as fi luat-o. Dar gandindu-ma ca o voi vinde candva am renuntat la ea si am cautat alta pe motorina.
trick
Am aflat intre timp... cea pe motorina are 78000 km in bord.
mugur69932
Eu as alege dieselul, mai ales ca are motor TDCI (de generatie mai noua decat un turbo diesel de la vw) ceea ce se traduce in fiabilitate buna in timp si pret bun la revanzare.
La un drive test cu siguranta te va convinge dieselul datorita cuplului mai mare.
Florin67056
Oricum nu prea ai de unde sa stii daca acei kilometri sunt reali :boxing: dar si eu te-as sfatui sa iei TDCI-ul. O sa-l vinzi mult mai usor atunci cand va veni vremea si in plus e motorul de ultima generatie de la Ford, Common Rail, etc etc etc. Oricum inainte de toate pune-o pe tester. La urma urmei el face diferenta. Si vezi k testerul trebuie sa-l plateasca vanzatorul.
trick
Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.