Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina la "hibernat"
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Mumu
Nu stiu daca s-a mai discutat asa ceva pina acum.Intrebarea este cum procedezi cind esti plecat mai mult timp de acasa si nu circula nimeni cu masina,sa zicem 5-6 luni.In afara de a o baga intr-un garaj tot acest timp voi ce credeti ca se mai poate face(cu acumulatorul,cauciucurile,etc.).Ma refer la o conservare pe termen scurt!
sorin37756
Bateria:scoti bornele.
Cauciucuri: poti sa o ridici pe cric in 4 puncte si sa pui dale sub lonjeroane, pe dale o bucata de cauciuc(camera taiata etc)
Caroserie: daca n-ai garaj cumperi de la magazin folie lata de 2 m, dubla(doua starturi, pui portbagaj pe masina sau niste bucati de cauciuc, si pui folia dubla pe masina.
La colturi o strangi cu sfoara groasa(ii strangi bine colturile), fara sa dai gauri in folie, la fel si fata mijloc, spate mijloc, si legi sfoara de roti, bara si alte chestii.
Masina va arata ca in rochita, imbracata fata spate si lateral-partial, nu va mai vedea apa si praf, cu exceptia usilor, nu va mai intra apa sau zapada sub capota, la chedere etc.
CRG
eu intentionez sa o las cu prelata pe ea. daca o fura, asta e. dar au incercat pana acum de trei ori si n-au reusit (are lacat blink.gif si senzor de perimetru)..
Impulse
Ideea cu folia este neindicata si nu o recomand nimanui. Folia transpira dedesubt si face condens. Condensul acesta in timp face pete pe vopsea si vei regreta ca ai facut-o. Acestea sunt petele albicioase care se vad pe anumite masini. Valabil si in cazul prelatelor cauciucate. Este buna pentru afara dar masina nu respira pe dinauntru. Prelata este pentru praf nu pentru ploaie, desi, si atunci cand tragi prelata de pe masina mai mult tarai praful dintr-o parte in alta si o zgarii toata. Daca nu ai garaj lasa masina descoperita. Gandeste-te cum arata o masina dupa ploaie si necirculata o bucata de timp: foarte murdara nu? Atunci realizezi ca aceeasi cantitate de mizerie va fi si in prelata iar prelata "va ajuta" mizeria sa stea mai bine si mai umed. Ramane totusi o problema: gainatul de la pasari care pateaza foarte rau (in general trebuie spalat cat mai repede) si praful care cade din anumti arbori, in unele cazuri fiind lipicios si daunator. Deci trebuie sa eviti aceste locuri.
Daca o lasi afara, las-o descoperita si pune un cearsaf inauntru pentru soare ca sa nu iti decoloreze tapiseria. Un parasolar de carton in fata si in spate si gata. Lasa gurile interioare de ventilatie deschise pentru o mai buna circulatie a aerului. Daca scaunele spate se pliaza lasa-le pliate putin pentru schimb de aer cu portbagajul.
Exista si prelate care sunt speciale pentru exterior, sunt antidust, antiumezeala, etc. dar sunt scumpe. Daca imbraci masina intr-o astfel de prelata s-ar putea sa nu o mai gasesti (prelata sigur, masina nu stiu). La un dealer BMW de ex. poti comanda o astfel de prelata numai sa ai o masina care sa semene cat de cat cu un model BMW.

Ideal ar fi sa gasesti un garaj sau un sopron de lemn la o casa unde este ferita de soare si de ploaie dar mai ales unde aerul circula foarte bine. De aceea se tine faneata in acestea. Sub cauciucuri este ideal sa ai traverse de lemn. Cauciucul nu este bun; si el putrezeste si nu lasa apa sa se scurga. Mai bine o lasi pe asfalt asa cum este.
Mumu
Ideea cu folia nu e prea buna,are dreptate Impulse,este periculos condensul care se face sub ea.Cel mai bine daca nu ai garaj sa cauti sa inchiriezi unul(sunt care ofera asa ceva)!Multumesc tuturor pentru sfaturi!Din cite stiu eu gainatul e periculos pentru vopsea tb. indepartat repede. arigato.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.