Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Conector radiocas Daewoo
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
James Kilowatt
Dupa vreo doua zile de invartit in jurul cozii, au reusit sa scot ornamentul de plastic din bord si sa demontez vechiul patefon, ca sa-l inlocuiesc cu un nou mp3 player la Nubira mea.

Problema e ca nu se potrivesc conectorii... casul nou are ISO, iar masina are (cred) un conector specific Daewoo. E un conector cu 13 pini, pe un singur rand. Stie cineva daca asta e conector Daewoo, sau e alta prostie? si daca exista eventual un adaptator Daewoo-ISO? Sau voi fi obligat sa aplic metoda muncitoreasca cu taiatul cablurilor? (chestie care imi repugna, vorba bancului biggrin.gif)
Impulse
Da, exista adaptor ISO. Gasesti la magazine specializate sau chiar si prin targ. Poti intreba si un dealer Daewoo daca ai prin apropiere.
Din cate stiu Nubira a avut in dotare -functie de anul de fabricatie- aparate cu conectori diferiti, deci putina atentie.
Impulse
...
James Kilowatt
@Impulse
10x smile.gif

Am vazut si eu diverse adaptatoare, insa nici unul care sa se potriveasca.... Am un dealer daewoo in oras, insa e deschis exact cand sunt eu la servici :evil: Voiam sa fiu sigur daca conectorul cu 13 craci pe un singur rand e conector Daewoo sau altceva, pentru ca n-as vrea sa ma duc la Daewoo degeaba... Imi pare rau ca n-am facut o poza blush.gif
Impulse
Salut,

Ai putea incerca si pe la magazine care vand cd playere. Mai nou in cutiile aparatelor vin si aceste adaptoare. Posibil sa aiba chiar prin magazin cate unul ratacit. Acest gen de mufa nu se gaseste neaparat doar in playerele Daewoo. Daca chiar nu gasesti, sunt cateva site-uri (Germania , Anglia) unde le comanzi online si le ai in 2-3 zile. Nu ai nici un mic atelier prin preajma? Sau vreun magazin care vinde si le si monteaza? Imposibil sa nu gasesti unul.
James Kilowatt
Tocmai am incercat, inclusiv la Daewoo.
Se pare ca ala al meu nu e ceva standard, sau oricum, nu sunt astia in stare sa-l gaseasca in catalog. Cel putin, de Daewoo standard nu e. Se pare ca sunt obligat sa apelez la solutia muncitoreasca cu firele..
Impulse
In Romania ai gasi, in Bucuresti sunt cateva magazine. Data fiind insa locatia ta, mai greu. Nu uita sa iti cumperi tub heatshrink pe care sa il pui pe toate firele si sa izolezi conexiile. Este mult superior benzii izolatoare, este mai flexibil, este un excelent izolator electric si termic si nu ai riscul de a se dezlipi in timp datorita caldurii sau invechirii. Il bagi pe fir inaintea conectarii si il incalzesti ulterior (cu o bricheta) ca sa se stranga pe noua lipitura. Sincer, sa fiu in locul tau si eu as renunta la acel adaptor si l-as face singur. Poti sa ii dai lungimea dorita fara sa ai o matareala de nedescris si cu cat mai putine mufe cu atat mai bine.
James Kilowatt
Piua 20... nu ma mai joc, ca sunt prea fraier blush.gif
Panarama de conector atipic e al radio-ului vechi, nu al masinii. Masina are unul care pare sa fie daewoo standard, desi trebuie verificat. Oricum, unul uman, cu pini pe doua randuri, care aduce cu ce am vazut dimineata in catalog. Adica, asta din poza blush.gif
James Kilowatt
Faza e ca in continuare babilonie totala. Asta din poza de sus are folositi 16 pini. Si se conecteaza cu asta din a doua poza, in care in plus mai intra doua fire care par sa vina separat. Deci, se fac 18. Din alea 18, in casetofon raman doar 12.....
Nu pricep ce sunt cele doua fire care par sa fie folosite, si care nu intra in conectorul (standard daewoo, zic eu, din poza de sus...)

@Impulse.
Sper sa nu fiu nevoit sa tai firele... daca voi fi obligat, o sa las interfata daewoo-pioneer care are firele ansamblate intre ele, si deci trebuie doar sa le desfac si sa le conectez cu nou conector, au si izolator, si tot.
Mersi oricum pentru pont... daca gasesc, cumpar oricum ca poate imi mai vine si alta idee....
James Kilowatt
@Impulse
A doua poza pusa de tine pare exact ce-mi trebuie....
Impulse
MR,
Mufa din fotografia 1 si imbracata in burete este a masinii. Deci tu ai nevoie de adaptorul cu mufa ca in poza de mai jos(in gaura din mijloc a mufei trebuie sa intre patratelul din mufa masinii si trebuie sa ai pini "tata").

Pe carcasa casetofonului este desenata schema de conectare.
Cele 12 fire sunt:
opt pentru boxe:
FL =front left + si -,
FR = front right + si -,
RL =rear left + si -,
RR =rear right + si -,
unul de masa -ground (-),
unul de plus permanent (memory)
unul plus (+)
unul pentru antena (ANT).
Parca ar mai trebui sa fie unul de plus care vine de la luminile de pozitie dar nu sunt prea sigur.

Celelalte doua care vin separat sunt doua iesiri RCA banuiesc.

Daca ai cumparat adaptorul dar nu ar corespunde firele cu schema masinii, pinii pot fi schimbati in mufa fara prea mari dureri de cap. Totusi ar fi indicat sa gasesti exact adaptorul de care ai nevoie ca sa nu faci vreo greseala nedorita.
Impulse
Uite ti-am gasit si o schema.
Nu m-am mai chinuit sa iti schimb denumirile prin photoshop sau alte alea, dar m-am straduit sa iti dau traducerile. Oricum daca esti constiincios si confrunti cu schema de pe cass-ul vechi o sa iti faci perfect propria schema. La urma urmei mufa o ai ti-ar mai trebui doar iesirile ISO si poti face lucrarea in casa in conditii confortabile.

Baterie – baterie
Zluty – galben

Uzemneni – ground
Cerny - negru

Zapalovani - nu am gasit ce naiba inseamna dar este sigur + din moment ce e cu rosu
Cerveny - rosu

Vystup – iesire
Pojistka – safety fuse

Kabel Motoricke Anteny - antena electrica

Levy – stanga
Pravy – dreapta
Predni - fata
Zadni – spate
Levy predni – stanga fata
Pravy predni – dreapta fata
Levy zadni – stanga spate
Pravy zadni – dreapta spate
Levy reproduktor - difuzoare stanga
Pravy reproduktor - difuzoare dreapta

bílá = bily - alb
èerná = cerny - negru
èervená = cerveny - rosu
modrá = modry - albastru
zelená = zeleny - verde
hnìdá = hnedy - maro
¾lutá = zluty - galben
fialova = fialovy – violet
seda = sedy – gri


http://nubira.dreammedia.cz/index.php?opti...7&Itemid=61
James Kilowatt
Thanks smile.gif
MA duc sa-l caut. Daca nu ma inseala memoria, ce-am vazut in catalog cand am fost ieri e exact ce-mi trebuie.

Inainte sa-l montez, o sa verific cu multimetrul daca pinii cu alimentarea (permanenta sau nu) sunt pe pozitia care trebuie, pentru ca e usor de verificat si nici n-as vrea sa bag curent unde nu trebuie. In rest, nu are ce sa se intample smile.gif Sper sa-l dovedesc azi biggrin.gif

CE inseamna RCA?

Antena cred ca e separata, nu trece prin conector (fie el Daewoo sau ISO),
Andrei Suzuki
Iesirea RCA e iesirea pt amplificator.Poti sa ai 2 iesiri rca sau mai multe.
Impulse
Antena nu vine prin mufa. Antena este un cablu coaxial mai gros care intra separat in unitate. Pe schema de mai sus este sub numele Antenny Vystup. Ai mai jos o poza: mufa care intra in unitate este cea care se vede la capatul cablului iar cea din unitate arata ca cea din cutiuta respectiva.
James Kilowatt
Thanks smile.gif

S-a rezolvat smile.gif
Impulse
Bravo! Sa il folosesti sanatos! band.gif
xanaxer
Инкв127.8решеPERFнапимузыOmsaÐвижHansMichJewePremRucoteamHaroÐфанJeweRondWhenWindкандоборпричДронBlue
ДетÑВергCrysCaudGarnСодеLeonÑентDaphДрогHenrDoveÑертЕфимInviмгноJameСодеВаллБобрXVIILacaAlexWillLyma
ИÑаеLisaTrasCollgunmPaulWillJeweDeepSupePixaРоÑоWillHamiÐрхиCarlEndeСтепKlauMagnPhitAlanБрилупотбиог
ÑловForgавтоWindСодеMaxiМоÑкArts(196WindAlanзамуСавиLessCambатмоWilhSwarPetediamзакаMiyoMarcLionКарг
StanTranZeffоблалитеWolfPaulTranPhilчитаMartQuicHopeTracAbouGlorKutaNighF007хороBonuKronFirsвторSony
звезÑзыкPampРоÑÑШабаБычкLikeрабоПудрNISSÑклатомоMediBrigкомпКитапредÑклаволоÑзыкInteСкриМалиSolaDyso
PhilCaroDM-1РодиПышкЛитРЛитРBKWIЛитРВитаRobeЛитРзавеРогиотÑтВезаHowaКренПолаСмирErne(192моÑкБлинEinm
PascDefoFant(ВедКозлSimoжелаStubÑамоиздадоÑтученучитзадаReunÐизоJeweвозрÐовиСимоПечаУшакWinaуÑтрЖуко
WindRobeнеотЗориLarsF007F007F007ÑохржизнМолоДоропиÑаИванStudСолоДаниÐефеуважТкачtuchkasTintСанк
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.