Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PROBLEME APARATE BORD VECTRA B ,96/1,6/16V
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
lucian59987
Salut pe toti

am ceva probleme cu aparatele de bord de la o vectra b,din 96,1,600/16v,acele de turometru si km din pozitia lor de lucru in timpul mersului,coboara la pozitia de contact luat, pe deasupra se aprinde si ABS,problema e ca nu face mult asa doar citeva secunde tot coboara si revin la normal. intrebarea e Ce se poate intimpla de acele au avut acele simtome?Am mers mai spre seara intr-o proba si nu sa mai intimplat nimic,mai am ceva si cu acceleratia:in timpul ce schimb treptele de viteze si fac acea foarfeca a pedalelor acceleratia tinde sa mai creasca citeva secunde din momentul ce calc ambreiajul,doar daca fac un gen frina de motor nu se intimpla lucrul asta,intrebare"sa fie cablul de acceleratie?sa fie probleme din injectie?
daca ma puteti ajuta cu-n sfat,o parere,orice e bine venit

va multumesc
adi.mitrea
Pentru problema cu acceleratia:

- daca ai masina de curand este posibil sa nu te fi obisnuit tu cu soncronizarea ridicarii piciorului de pe acceleratie si apasarii ambreiajului. Mi se mai intampla si mie cand conduc alte masini decat cea pe care sunt obisnuit. Ar putea fi si cablul desigur.

Pentru problema cu indicatoarele de bord:

- verifica sigurantele si mufele care intra in bord (mai putin probabil sa fie de la ultima varianta)
Skywalker
Mergi la un electrician sa te rezolve, e o problema cam la toate vectrele A si B pe instalatie electrica si se remediaza usor doar ca electricianul tre sa aibe schema electrica a masinii.
lucian59987
va multumesc tare mult de sfaturi,am fost azi la un electrician si intradevad erau niste mufe pe la motor deoarece eu spalase-m motorul si crede ca din cauza apei ce cred eu ca mai ramasese printre ele(mufe),iar cu acceleratia nu mi sa mai intimplat cu alte masini deoarece pina acum(10 ani) am schimbat mai multe modele de masini,le tin cite juma de an si le dau mai departe,si pina la asta nu mi sa intimplat cu nici una.sper sa fie ceva usor,oricum pina nu trece gerul asta nu ma prea incumet caci si la service e destul de frig si ingheata saracii cu miinele pe sub bord sau pe la motor./ oricum va multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.