Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Megane II Pack Authentique 1,4 16V. Merita?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
Mihada
Cu AC si CD ajunge la DDP 13000 Euro. Merita? Ca dotari (ABS+AFU, 6 airbag-uri, servo, computerash de bord, frigider si o gramada de alte mici nimicuri care iti dau impresia de confort crescut) e clar ca e mai buna la pret decit altele. Care e secretul? Are puncte slabe pe care nu le stiu eu? Costuri mult mai mari la piese si intretinere? Fiabilitate redusa?
lupu
merita banii
madalina
Micul secret este ca la motorizarea asta, Meganul este strict o masina cu caresa te deplasezi din punctul a in punctul b, fara a te supara cand si solenza te depaseste!
Mihada
hai mai ca are 98 CP, viteza maxima declarata de 183km/ora si acc 12,5sec pina la 100km/ora. sincer sa fiu m-ar enerva sa ma depaseasca o solenza. dar viteza nu e totul. prefer fiabilitatea, siguranta, confortul si, de ce nu, designul.
horatiu7
si eu cred ca merita la ce dotari are in standard, plus ca ai o gramada de spatiu in interior - platforma fiind mai mare ca la hatch si folosita si la break, insa daca mai pui in jur de 400 euro ai motorul de 1.6 l care trage excelent ( am facut drive test cu motorizarea asta ) + AC standard si la vara cand vei folosi AC nu o sa simti cum iti "taie" din putere ca la motorul de 1.4l
in rest, la cate megane I "alearga" pe soselele patriei, nu cred ca megane II sa fie mai prejos dpdv fiabilitate.
design-ul este excelent, asa ca "go for it!". succes!
horatiu7
revin cu precizarea ca este vorba de sedan, la care locurile din spate dispun de mai mult spatiu ca la hatch...
Mihada
bine ca ai revenit cu precizarea cu sedanul. la sedan deja nu mai vorbim despre 13000 euro. eu ma refeream la un bicorp. in fond, suntem 3 membri in familie. si nu planificam sa fim mai multi. m-am suit eu pe locul din spate iar alt adult statea pe locul din fata, comod. si e loc destul. problema ar aparea la cea de-a 5-a persoana. si la bicorp e varianta 1.6. dar mai sare cu 800 euro. poate nu suna mult, dar eu privesc din punctul meu de vedere....haha
Mihada
revin... de la 1.4 (cu ac si cd) la 1.6 (standard) acelasi pack authentique, diferenta e doar 400.si cistigi putere, viteza, sprint. s-ar putea sa ma mai fortzez putin....

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-21 08:19 ]
Bogdan20
E cea mai buna alegere pe care o poti face la banii astia. P.S. In caz ca te va depasi vreo solenza... stai linistita. Gandeste-te ca el are o masina de 6000euro, dacie... iar tu ai o masina de 13000 euro, megane 2, 5 stele la testele de siguranta, confort, design, fiabilitate, toate sunt net superioare solenzei.
By the way... stie careva cand o sa apara motorul dCi de 100cp?
Irena
Merita cel putin 1.6 sau 1.9 de regula Dci - motorina. - nivel de costuri intretinere. La 1.4 numai pentru oras.
madalina
Daca iei 1.6 in 13 400 (aroximativ) merita! 1.4 chiar si pentru oras nu merita, deoarece consuma mult si nici nu ai performante! Daca nu te intereseaza viteza, merita sa iei 1.5dci, care este excelenta pentru oras! Are un prieten, mai multde 130 nu merge cu ea, dar in oras ii consuma 5, iat in afara 3. 1, 3.2! Daca vrei si cevaperformante, ia-ti 1.6!
Mihada
Multumesc pentru mesaje. Asta imi da siguranta ca am facut o alegere buna. Sau voi face. In fine, pe la mijlocul lui martie. Ma bucur ca nu am avut replici de genul: "la banii astia iti iei Peugeot de nu stiu care, sau Focus, sau ...". Si mai am o intrebare. Replicile vin de la posesori de Megane II, sau din auzite?
M i h a i
iti zic eu Olga, unele mai mult ca sigur din auzite. Eu am mers cu Megane II exact de 14.16v si daca aia nu e o masina nervoasa......dar ma rog, ca sa nu mai zic ca ia lejer 190km/h. Acum mai depinde de fiecare cat e dispus sau cat are curajul s-o tureze..
madalina
Pentru Olga - nu am Megane II, darceea ce ti-am spus am aflat si eu de la prieteni care au Megane II! Am mers cu Clio de 1.4 si mi s-a parut o masina lenesa, iar Megane II cu acelasi motor, dar cu o greutate mai mare, este evident mai lenes decat Clio i.4 16v.
Pentru Mihai: depinde cu ce compari, iar "nervozitatea" masinii nu estedata in primul rand de viteza maxima pe care o atinge, ci de cuplu si demaraj!
omul
E bie pe Meg II, vezi ca s-a mai discutat aici..de la jumatatea topicului
Sprintul depinde mult si de cutia de viteze, si la Megane II este una de conceptie recenta spre deosebire de cea de pe symbol
Oricum 1.4 16V este suficient, 1.6 16V este bijuterie
http://www.autoshow.ro/forum/viewthread.php?tid=3622

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-22 12:42 ]
Mihada
hehe,,, abia astept luna martie...
luminita1
EU AM RENAULT LAGUNA II DINAMIQUE, 2002, 1,8 16V, XENON, 10 AIRBAGURI, JANTE AL 17, PIELE, COMPUTER, FULL ... MASINA ANULUI 2002, A LUAT 5 STELE LA SALONUL AUTO
SUPER CONFORT, CONSUM DEOSEBIT DE MIC, ...12.700 EURO
G e o r g e
luminita exista un topic dedicat pt bursa SH. nu mai umple toate topicurile cu anuntul tau .


PS motorul de 1.8 este la limita , adica este prea mic pt laguna . la fel de mic este si cel de 1.9 120 cp. singurele motoare potrivite pt gabaritul masinii sunt cel de 2.0 140 cp si 2.2 dci 150cp. nu bagam v6 aici ca e prea gurmand.
La 1.4 nu ai AC in standard daca pui AC-ul pe el ajungi la pretul aluia de 1.6 si ai vreo 17 CP in plus care inseamna ceva.Daca vrei detalii despre costuri de intretinere contacteaza-ma!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.