Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PG 307 vs Octavia 2 vs Golf 5 vs Corolla
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
cristina69689
Vreau masina urgent ! pe la 16-17 mii euro, nu prea ma pricep cum sa aleg o masina....poate imi dati niste sfaturi....care e mai buna octavia?307?golf 5? sau corolla?
si inca ceva....exista vreo posibilitate de a avea masina imediat? adica hai maxim o saptamana? (pentru leasing)
merci tare mult !
guerilla
ca sa o ai imediat trebuie sa fie un model de stoc. ca sa afli ce modele sunt pe stoc, suna la dealerii de astfel de masini sa-ti dea modelele aflate pe stoc in romania. apoi vii cu ele aici si vedem ce e mai bun.
florin55503
asta e de versus.

307-le exclude-l din start.
apoi corolla e la final de cariere e fiabila nu are probleme dar odata cu aparitia noului model vei pierde destul de mult.

golful si octavia cam aceiasi mariecu alta pararie plus un porbagaj maaare.

dintre toate as alege octavia 2. pana nu demult era o oferta pt diesel.

depinde si de nevoile tale zilnice. eu as alege octavia pt ca sunt mai practic si in rarele momente cand am nevoie de portbagaj mai bine sa il am decat sa injur ca nu am loc pt bagaje

daca vrei benzina atunci clar corolla. fara discutie
cristina69689
ok..o sa sun...
dar zi-mi ce stii despre aceste masini....adica pe ce ma sfatuiesti sa merg...?
am mai intrebat prieteni ...multi zic ca corolla e cea mai tare....altii ca golful...de skoda zic ca nu-s fiabile....pg ca are probleme cu service-ul...mie personal imi place pg 307 cel mai mult...
merci mult pentru raspuns !
cristina69689
de ce 307 sa-l exclud din start?
mie imi place 307 dar am intels ca sunt probleme cu service-ul in romania...cand apare noua corolla?
multi zic ca motoarele de pe skoda sunt de pe passat-ul vechi....se merita? eu nu ma pricep...dar mi se pare tare ciudat ca exista o limuzina care arata destul de bine si are un pret atat de mic...sunt bune skoda ca masini?
merci pt raspuns !
florin55503
sfatil meu e sa nu cumperi o masina doar pentru ca iti place. la pejo fiabilitate indoielnica (tine de noroc mai mult) piese scumpe service prost la 307 motoarele diesel noi sunt mai rasarite (cele vechi desi erau laudate erau puturoase) dar cele pe benzina mai bine te lipsesti

skoda totusi nu e logan care foloseste motoarele din urma cu o generatie de la reno. skoda are acelesi motorizari care are si golful 5 mai putin R32 care nu cred ca te intereseaza
guerilla
un raspuns subiectiv si impulsiv - corolla smile.gif
dar depinde foarte mult de ce motorizare vrei, ce echipare, etc.
cat priveste designul - e o chestie de gust.
DORU
As alege O2 sau G5, in fct de prioritati (familie numeroasa, portbagaj mai mare). Te sfatuiesc insa sa faci un drive-test cu ele si sa iti cristalizezi astfel mai bine ideile despre fiecare in parte.
Dpdv dinamic, P307 este sub platforma folosita de VAG pt O2 si G5.
In privinta Corollei nu te pot sfatui, nu cunosc indeajuns masina. arigato.gif
James Kilowatt
In topul fiabilitatii de pe topgear, 307 e pe locul 158 din 159 posibile... fiind "depasit" doar de alt model Peugeot. :puke: Asta combinat si cu un service pacatos, poate fi nasol.

Intre celelalte, mi-e greu sa aleg. Octavia 2 e cea mai spatioasa, iar Corolla cea mai fiabila. Estetic, nu mi se pare stralucita nici una. Cred ca depinde de tine ce criterii conteaza si ce vei alege. Eu unul as inclina pentru Octavia... dar asta doar pentru ca prefer berlinele in loc de hatchback. Sau poate, corolla berlina, daca nu ai prejudecati cu turcismele.
ncristi
Eu as alege 307 1.6 HDI si 110HP...chiar daca masina este nefiabila ( :angel: ) macar pt motor si tot merita smile.gif

Mie mi-a placut 307 si ca finisaje si ca tinuta de drum. Ca dezavantaj suspensiile tari si neconfortabile sad.gif
Mihai63349
Daca o iei ca masina personala, un hatch e potrivit: Golf (numai diesel, pt. ca mot. pe benzina nu sunt stralucite) sau Corolla.
Daca vrei sa cari si familia, Octavia (iarasi numai diesel).
Corolla este la sfarsit de cariera (la fel si 307), ceea ce nu-i neaparat un lucru rau (a scapat de "bolile copilariei").
Succes!
sergiutruta
ce zici de noul civic....mie imi place super mult cum arata iar diesel-ul de 2.2 e cel mai bun diesel la ora actuala (asta pe aici am auzit-o biggrin.gif). Vezi aici:
http://www.honda.com.ro/civic5d/

...desi cred ca nu o sa o primesti intr-o saptamana doua, merita totusi sa incerci.
Mihai63349
Aia-i la alti bani...
Madalina64760
Fara discutie: Corolla. Daca vrei sa-mi asculti sfatul, du-te si fa un drive test cu ea si vei intelege. Doar citind pe forum nu-ti faci o parere exacta; este important sa vezi cum te simti tu la volanul acestei masini. Crede-ma, vei deveni dependenta!
Sebastian50312
probleme cu service-ul?la peugeot?depinde in ce oras,cel putin in partea de vest a tarii nu am auzit pe nimeni sa se planga de service.Si inca ceva.....sa va contrazic pe toti cu fiabilitatea la pejo......o am de 3 ani si in afara de consumabile si niste cauciucuri si vreo 2 becuri nimic nu am bagat in ea......am cumparat-o de noua si se circula f mult cu ea........deci benzina,ulei,filtre,curele de distributie si go for it bicycle.gif
_Constantin_
Sebastian, sa avem pardon. Nu comentez nimic de service ca nu m-am lovit de asta dar de fiabiliate... Daca a ta nu s-a stricat nu putem generaliza. Stiu cel putin 5 posesori de 307 care pana in 50.ooo au trebuit sa schimbe piese importante, vezi caseta directie, pompa servo, brat spate iar la unul dintre ei a fost nevoie sa schime toata distributia la 24.ooo.


MR, Corolla Berlina e facuta in Turcia?

Doru si Cristi... eram sigur ca astea vor fi alegerile voastre desi in cazul de fata trebuie sa recunosc, clar O2. Daca omul nostru nu e interesat de O2 Elegance atunci chiar e cea mai buna varianta. O2 e scutita de bolile copilariei, vezi experienta cu Golf V, Corolla e cool dar nu stiu daca place la toata lumea, Golfu e prea scump, iar 307 .... ma abtin.

In privinta livrarii, daca ti-se aproba dosarul de leasing alege O2, au sute de modele deja pe stoc. Eu cand m-am interesat mi-o livrau in 3 zile, fantastic a fost ca aveau un model configurat exact cum vroiam eu.
Mihai66305
Considera si Opel Astra H. La banii aceia o iei bine motorizata si dotata wink.gif
sandman
eu ti-as recomanda sa-ti iei peugeotul 307Hdi. consuma putin, aspect dragutz, si nu e o masina mare, te poti descurca cu ea in oras.asta ar fi alegerea mea
Daniel71503
dar la un Citroen C4 nu te-ai uitat ? La 16-17k poti gasi unul dotat bine, motor ok, siguranta maxima, totul e sa-ti placa designul.
Care e de nota 10, btw smile.gif
Adelin Daniel47895
307 are un spatiu interior impresionant(mai ales cu plafon de sticla)si motorizari diesel f bune..e comfortabil..etc...k are probleme la alte piese..eu sincer n-am auzit si stiu baieti care au pe taxi si deja au sute de mii de km dar care nu se plang...
O2 mi-a spus un posesor ca nu ar fi chiar atat de stralucita..e o masina mare groaie pentru oras...in schimb pt familie si drumuri lungi e excelenta...si e de generatie noua... mie nu-mi place aspectul ei...dar o masina nu o iei doar pt aspect
Golf 5... are feedback excelent...motorizari noi si bune... arata superb si interiorul e...nemtesc smile.gif..buna masina... da nici gand sa iei una care sa nu aiba barele in culoarea caroseriei...ii strica tot farmecul (eu am vazut GTI cu bare jumate rosii, jumate plastic negru...groaznik sad.gif )
Corolla nu stiu absolut nik despre ea

Si ca masini echivalente poti opta si pt F Focus, C4(aproximativ acelasi lucru cu 307...imbracat altfel) sau un reno
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.