Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Consum ulei la Opel Corsa 1.2 75cp!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
George56107
Recent mi-am luat un opel corsa model 2001 1.2 75 cp. De ceva timp am remarcat un consum de ulei aprox 200 ml/1000km deci cam 2 l la 10000.

A mai avut cineva o problema similara sau stiti ca ar fi o problema chestia asta la modelul asta de opel???????
vma
consuma dar nu chiar in halul asta biggrin.gif a mea ia maxim 1l al 10k
A K U
George, nu cred ca este o problema chestia cu consumul de ulei la Opel Corsa. Eu am o Vectra 2.2 DTI din acelasi an ca si a ta si am aceeasi problema (vezi topicul "ce naiba se intampla?") Din parerile exprimate acolo, am ajuns la concluzia ca este din cauza uleiului si, intr-o masura mai mica, bineinteles si din cauza uzurii motorului (a mea are 107.000 km). Consumul de ulei este normal (scrie in cartea masinii ca motoarele consuma) dar nivelul acestuia depinde de tipul motorului, de ulei, de felul in care se merge cu masina (daca de obicei ii dai "blana" si duci turometrul frecvent pe rosu, iti dai seama ca parametrii sunt altii decat atunci cand mergi "babeste"). Mie imi consuma cam la fel, dar nu-mi fac probleme, masina merge perfect, nu am niciun fel de probleme, "trage" bine, la 170 km/h simti ca are de unde sa mai dea, asa ca...
Sebastian39516
Consuma si a mea cate ceva. Daca-i pun ulei astfel incat sa acopar toate gradatiile de pe joja, cam la 4-5000km se duce uleiul de pe gradatia superioara. Nu stiu cat inseamna asta dar nu-mi fac probleme, mai ales ca am vazut ca fenomenul e aleator...Conteaza cat de subtire e uleiul, cat de tare-i dai in goarna...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.