Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina de 21.000 - 22.000
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Oli62521
Salutare! Am o Fabia combi si vreau sa mi-o schimb. Am la dispozitie un buget de 21.000 maxim 22.000. M-am hotarat la o Octavia II dar nu shtiu ce dotari sa aleg.M`am pierdut in multitudinea de optiuni din lista.
Am reushit totusi sa incropesc cateva dotari :
Skoda Octavia II Elegance - 1.6 FSI (115 CP) : 18.171 DDP
Dotari optionale (alese de mine) :

fara inscriptionare motorizare, covorase (logic), roata rezerva de dimensiuni reduse, TPM (monitorizarea presiunii in pneuri), stergator luneta cu sistem de spalare, avertizor centura de siguranta, maxi-DOT, duze stropitoare fata incalzite, airbaguri lateralefata si 4 airbaguri pt cap, ESP - incl. ABS,ASR,EDS,EBV,HBA, SunSafeGlass, jante aliaj usor 6,5Jx15" "Helios", pachet drumuri grele, scaune fata cu tetiere active mobile, a treia tetiera spate, scaune fata incalzite cu reglaj termic separat, oglinzi laterale electrice cu efect automat antiorbire,iluminarea spatiului de intrare in masina, senzor de ploaie si efect automat antiorbire pt oglinda retrovizoare, Hill Hold Control si cam atat.

Pret total 21.194 Euro DDP (adica cu toate taxele incluse...pt cei care nu shtiu)

Va rog sa-mi ziceti daca e bine ce am facut io p`aici ca nu prea ma pricep.Am mers mai mult pe ideea de siguranta si utilitate decat pe comfort sau aspect exterior.Dar totusi mi le doresc si pe acelea asa ca mi-e foarte greu sa ma decid.Va rog sa-mi propuneti variante.Va multumesc anticipat!


Si inca ceva : stie cineva daca sunt reduceri la Octavia II ?
BRAC
Ca optionale :
- jante de 16" ( cu 15" arata destul de ciudat;cu 17" arata mortal)
- vopsea metalizata
- maxi dot
- volan piele, schimbator piele... (e o placere sa ai volan din piele)
-esp
- roata de rezerva din aliaj (la un moment dat s-ar putea sa ramai fara o janta si atunci nu mai trebuie sa umbli sa faci rost de alta)
- oglinda heliomata+...
Acestea sunt optionalele pe care eu mi le-as pune in primul rand si.. ar mai fi si un radio cd-player.
ncristi
Subaru legacy 2l :angel: ...ca alterantiva f viabila la OII.
Asta in cazul in care vrei benzinar. Costa 17500cip :angel:
BRAC
Ar fi interesant sa stim cat costa DDP Subaru Legacy 2.0 !
DORU
Mie mi se pare ca omul este decis pt O2 si vrea numai pareri legate de dotari. Eu ii recomand renuntarea la SunSafeGlass si scaunele incalzite in favoarea unor senzori de parcare fata/spate, sau macar spate. De asemenea, consider mai util tempomatul decat senzorul de ploaie. Este doar parerea mea... arigato.gif
Oli62521
Intra`adevar nu vreau altceva decat Skoda OII. Dar ma mai gandeam sa`mi iau Octavia 1 ca este mai ieftina si sa`mi pun mai multe optiuni pe ea.Voi ce ziceti ?
BRAC
Offtopic
Doru, pe care sosele din Romania ai ocazia sa folosesti tempomatul?
Centaurus
Sorin, de exemplu pe Bucuresti - Ploiesti poti sa-l folosesti.Eu fac saptamanal drumul asta si chiar ar merge un cruise control.
DORU
@Sorin: eu merg des pe rutele Buc - Galati, Buc - Pitesti sau Buc - Cheia. Am deci suficiente motive sa-mi doresc unul. A fost doar parerea mea... nu impun nimanui nimic. arigato.gif
robert
QUOTE(Oli62521)
Intra`adevar nu vreau altceva decat Skoda OII. Dar ma mai gandeam sa`mi iau Octavia 1 ca este mai ieftina si sa`mi pun mai multe optiuni pe ea.Voi ce ziceti ?


Nu merita sa iei o masina atat de veche ca si O1, aparuta in urma cu aproape 10 ani doar ca sa-i pui mai multe optiuni.E masina buna, am avut si io una.O2 insa e mai avansata clar, merita chiar si mai saraca in dotari.
DORU
De acord cu Robert, in privinta superioritatii tehnologice a platformei in special dar si al designului, O2 este deasupra O1 (cu o exceptie, versiunea 4x4, unde tehnica e identica).
DAR, in privinta dotarilor, O2 plateste tribut MK: tot ce este dorit de client, e optional. La O1 Elegance aveai standard mai mult.
Ovidiu67601
la banii astia iti poti lua un ford mondeo trend 2.0 tdci 115 cp. Iata cateva dotari incluse in pret:
Aer conditionat electronic cu filtru de polen
Actionare electrica a geamurilor fata si spate
Airbag sofer, pasager si laterale
Sistem frinare servo-asistat, cu ABS
Distributie electronica a fortei de franare EBD
Asistare la franarea de urgenta EBA
Computer de bord (Infodisplay multifunctional)
Oglinzi laterale reglabile electric si incalzite
Bancheta spate rabatabila fractionat 70/30
Inchidere centralizata dubla cu telecomanda
Cotiera centrala spate
Radio-CD FORD 6000 cu 4 difuzoare
Tetiere fata active, reglabile in 2 sensuri
Faruri de ceata
Geamuri termoizolante
Afisaj digital temperatura exterioara
Scaun pasager cu suport lombar
Faruri Xenon
Parbriz si luneta incalzite electric si sistem de spalare
parbriz cu jet apa incalzit
Roata de rezerva de dimensiuni normale
Pilot automat
Jante aliaj usor R16
IVD
Vopsea metalizata

Ce zici?
Ovidiu67601
sa nu mai spun ca mondeo este clasa D fata de O II care este clasa C
Flaviu48913
Si eu, ca posesor de Mondeo, sustin ce zice Ovidiu: la banii astia iti poti lua un Mondeo cu foarte multe dotari, plus ca din cate stiu acum se ofera 4 ani garantie.
DORU
QUOTE(Oli62521)
Intra`adevar nu vreau altceva decat Skoda OII. Dar ma mai gandeam sa`mi iau Octavia 1 ca este mai ieftina si sa`mi pun mai multe optiuni pe ea.Voi ce ziceti ?


OAMENI BUNI, de ce propuneti alta marca de masina daca Oli vrea doar Octavia ?! blink.gif
guerilla
pentru ca multi considera ca o Octavia, fie ea si seria II este aberanta la pret?!?! iti pot spune masini, cu o clasa mai mari, care sunt in aceeasi bani cu multa indragita octavia biggrin.gif
BRAC
Ovidiu 67601 ,Mondeo cu toate dotarile enumerate de tine este in jur de 19500 CIP , iar pretul cu toate taxele incluse este in jur de 23500 euroi.
VECTOR
doru,esti cumva taica-su de il protejezi asa? sau esti dealer skoda? biggrin.gif
lasa omul sa mai auda si alte opinii si alte variante inainte sa faca alegerea finala ca nu strica. cu banii aia are destul de multe variante una din ele fiind si o laguna 2.0T 16V , 170CP care are si tempomat si schimbator si volan imbracate in piele radio CD,parasolare spate,jante aliaj,senzor de ploaie,cutie cu 6 trepte si multe altele standard(varianta lux dynamique).iar pretul DDP e pana in 23.000euro,care depaseste putin bugetul insa eu cred ca se merita. daca e prea mult exista si confort dynamique care e 19500 DDp si are destul de multe dotari standard.
DORU
@VECTOR, Doamne fereste, nu mi-e fiu si nici nu vand Skoda biggrin.gif
Doar pe ale mele, cand le vine sorocu' biggrin.gif

De acord, e bine sa largesti orizontul omului, insa eu l-am luat in serios cand a zis ca vrea Skoda. Poate am gresit...

P.S. In privinta Laguna turbo 170CP, dotarile sunt excelente. Reprizele insa sunt slabe. Dinamica hmmm...hai sa zicem ca e sportiva in frac, fara nerv suficient. Insa poate reprezenta o optiune pt Oli...daca e nehotarat in privinta marcii. Desi de 23.000 euro poate alege O2 RS !
BRAC
Intr-adevar motorul de pe Laguna e slabut la reprize pentru 170cp.
robert
Am inteles ca omul oscileaza intre O1 mai dotata si O2 mai slabuta.Daca ne apucam sa-i recomandam alte marci, nu mai terminam, fiecare avand preferinte mai ales in fucntie de masina pe care deja o detine.
Claudiu73475
si eu as prefera o O1 mai dotata decat O2 cheala. Cert este ca cei de la Skoda au dat grav in preturi la O2.
Aer Curat
Octavia tour nu o consider a ma ifi o optiune de a fi considerata. Daca ar mai fi oferit Octavia 1 produsa pana prin 2003-2004 mai discutam, insa nu este cazul.
Astfel ca ori Octavia 2 ori altceva. Sunt de acord ca preturile auto Skoda sunt cam sus, iar noile generatii au urcat si mai mult cotatiile de pret.
BRAC
E un topic vechi! :bandit:
V l a d
laguna in nici un caz, am condus si octavia 2 si laguna 2.2 si pot spune ca e o diferenta de la cer la pamant. Octavia sta in curbe si e si comoda pe cand laguna e barca rau de tot, se inclina si pierde aderenta extrem de repede iar directia e lenesa si imprecisa.
Adr1an
Agreez si eu cu Claudiu. Mai bine o O1 cu dotari decat O2 fara nimica. Cred ca sunt importante (ex. AC, un cd-player) ca altfel nu te mai poti bucura de o masina noua... dotarile iti mentin starea de spirit chiar daca ai inceput sa te plictisesti de masina. Parerea mea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.