Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat pentru radio CD mp3 si boxe
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Interior
Pages: 1, 2
adi.mitrea
Ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat pentru radio CD mp3?

Vreau sa dau pe el maxim 500 RON, in rest... nu prea ma pricep. Poate imi spuneti ce marci ati prefera sau ati recomanda si de ce.

Eu am gasit asa: http://www.dvdplanet.ro/index.php?action=d...p;produsID=2264

Niste boxe entry level ovale sau unele de 13 cm (cred) pentru usi spate? ce recomandati?

Mentionez ca masina este Opel Astra Classic 5 usi cu preechipare audio (antena, cablaje si 2 boxe pe fata).
Luka
Eu am cam asa ceva (in fine, nu gasesc exact modelul meu):

http://www.be-loud.ro/produse/CD-MP3_Playe...PINE/CDE-9843R/

Sunt foarte multumit de el, se aude decent la ce am eu (boxe stock), nu a sarit cd-ul decat o data in 1 an si jumatate (o groapa mare). Are functie de cautare melodie fara sa intrerupi ascultarea.
Se gaseste si in Carrefour, e posibil sa mai aiba oferte.
adi.mitrea
Scuze.... dar ce ai pus tu acolo in poza nu prea e pe gustul meu ca design. Nu contest calitatea desi nu am auzit de firma asta.

Cautam ceva care sa se potriveasca cu bordul masinii (Astra Classic). Ceva cu design simplu si necolorat.

Am cumparat azi din Carrefour un Radio CD / mp3 Pioneer model DEH-2820MP care arata super. Pret 470 RON si garantie 12 luni.

Pentru usile din spate m-am uitat la niste DLH la 230 RON de 13 cm. Ce parere aveti de aceste boxe? Merita investitia?
Andrei Suzuki
Boxe DLH?Esti sigur?Poate DLS.
Dar te intre eu pe tine,de ce vrei neaparat sa schimbi boxele de pe spate.Mai bine schimba-le pe alea de pe fata.O sa fie mai bine. wink.gif
adi.mitrea
Intr-adevar difuzoarele sunt DLS. Am avut degetele plecate la plimbare. biggrin.gif

Pe fata am deja niste boxe Blaupunkt (stock). Dealerul mi-a zis ca sunt de 10 cm si ca nu pot pune mai mari. :argue:

Pe spate, conform specificatiilor pentru Vectra / Omega / Astra incap boxe de 13 cm. Pe langa asta trebuie pus un inel adaptor care sa faca posibila trecerea geamului prin spatele magnetului noului difuzor (care are magnet mai mare decat difuzorul stock).

In alta ordine de idei, daca stii ca dimensiunile difurilor ce pot fi montate pe Astra sunt identice fata / spate le voi cere baietilor sa-mi mute boxele de pe fata pe spate, iar pe fata pun ce vreau eu. biggrin.gif

Sa inteleg ca acele DLS la 230 RON sunt OK. Mi s-au parut un pic cam scumpicele pentru difuzoare de 13 cm, chiar daca sunt de firma.
Unde mai pui ca la acelasi magazin (Drumul Sarii) inelele adaptoare costa 40 RON iar o mufa non-ISO costa 100 RON. :bash:
Andrei Suzuki
Da,de acolo mi-am luat si eu suportul pt cd player (am avut cass 2DIN si imi trebuie o masca speciala). 800.000 sad.gif . Dar asta e,n-ai ce sa-i faci.
adi.mitrea
Pai si preturile de care ti-am zis eu mai sus cum ti se par? Mi-e mi s-au parut enorme.

E vorba de magazinul care are si montaj in care intrarea se face prin hala.

Mai este unul intr-o vila care are la parter o gramada de chestii dar acolo a fost inchis azi. Oricum si pe aia ii stiu ca avand preturi mari.
Alex-F1
Io am auzit cum suna niste DLS-uri si nu mi-a placut... :bash: Unde mai pui ca-s si cam scumpe pt. calitatea lor! La banii astia (230 RON) iei niste JBL-uri adevarate....io de alea o sa-mi iau pt. usile din fata, dar de 10 cm! beer.gif Deci io zic sa mai cauti, sa le asculti si apoi sa decizi....nu te grabi....stiu ca esti nerabdator, dar mai stiu o vorba: "graba strica treaba", este? blush.gif Bafta! :wave:

Hai pa
ALEX
adi.mitrea
Pai de grabit nu ma grabesc.... masina vine abia in cursul saptamanii viitoare si am timp sa vorbesc cu voi aici si sa ma mai plimb prin magazine.

Pana una alta orice parere este binevenita. Poate si niste pareri despre preturile la inele adaptoare pentru boxe (40 ron) si mufa non-ISO (100 RON).

Mie mi se par scumpe.
guerilla
depinde ce serie ai ascultat.
ca fiecare producator dealtfel, au mai multe serii - de la entry level pana la profi.
de bugete diferite smile.gif
apoi mai este si urechea fiecaruia si ce ii place sa auda.
adi.mitrea
Iata radio CD / mp3 playerul pe care mi l-am cumparat. :wave:

E Pioneer DEH-2820MP 4x50 W. Citeste mp3, wma, waw.

http://www.computergames.ro/forum/attachme...mp;d=1140790649

O sa va zic mai multe despre el dupa ce il montez. biggrin.gif

Pana una alta, astept sfaturi pentru boxe fata / spate pentru Astra in limitele pe care le-am scris mai sus.

Multumesc pentru sfaturile de pana acum beer.gif
eddie
Arata bine,sunt convins ca se aude super.Si eu mi-am schimbat casetofonul de pe Opel cu un MP3. A fost 6 milioane cu montaj cu tot.Se aude super-bine,desi nu am schimbat boxele de pe masina.Modelul il vezi
aici
Impulse
Adi,
de ce nu cauti prin Pagini Aurii un atelier specializat in montaj? Du-te si vorbeste cu ei pentru ca ei stiu ce dimensiuni trebuie sa aiba difuzorul pentru a se potrivi perfect in Astra. Multi dintre cei care le monteaza au si un panou demonstrativ si iti faci o idee despre cum suna, eventual prinzi si vreo masina in lucru si vezi. Le poti cumpara de la ei si nu mai ai nici o durere de cap. Daca in pret -indiferent ca le pun ei sau nu- este inclus si montajul, macar ai aflat ce anume dimensiuni ai nevoie si cauti prin alte magazine ceea ce crezi ca ti-ar place.
adi.mitrea
@ Eddie - e foarte frumos SONY-ul tau; si eu as fi vrut ceva cu volum cu potentiometru analogic. Rotitza e tare faina si imi place mai mult decat asa cum am eu. Dar e bun si asta... deocamdata stau si ma uit la el.

@ Impulse

Am fost la un "car audio shop" ca sa zic asa si mi-au zis ca pe Astra merg difuri de 13 cm fata / spate. Dealerul mi-a zis ca pe fatza are deja de 10 cm si ca nu pot monta altele de dimensiuni mai mari. In plus preturile mi s-au parut foarte mari (chiar si pentru montaj inclus).
De montaj... nu pot sa-l fac decat la "MT" in curtea Radacini Motors ca altfel pierd garantia la partea electrica. bicycle.gif

Nu stiu ce sa mai cred. :bash: Maine reincep plimbarile prin magazine specializate sa adun mai multe pareri... si dupa aceea fugutza la cumparaturi.

Pana una alta orice sfat e binevenit!
Impulse
Este extrem de importanta adancimea difuzorului adica dimensiunea masurata de la buza sa superioara si pana la sfarsitul magnetului. Diametrul nu este suficient pentru a il cumpara. Nu de alta dar dupa aceea risti sa atingi geamul sau mecanismul pentru geam si dai banii degeaba. De aceea te indrum catre unii care fac montaj. Le pui o intrebare, afli dimensiunile si dupa aceea te orientezi tu. Oricum, incearca sa profiti pe cat posibil de spatiul existent: cumpara difuzoare cu magnetul cat mai gros! Va avea astfel o cursa mai lunga si poti beneficia de un "raspuns" de o calitate mai buna. Succes!
Luka
QUOTE(adi.mitrea)
Scuze.... dar ce ai pus tu acolo in poza nu prea e pe gustul meu ca design. Nu contest calitatea desi nu am auzit de firma asta.


Cu designul este evident ceva subiectiv, dar n-ai auzit de Alpine?? blink.gif
Andrei Suzuki
Nu era vorba de tine.Pusese cineva o poza cu un player fantoma,cica nemtesc,pe care vroia sa il vanda.
adi.mitrea
Asa e Luka, Andrei are dreptate. Cineva postase niste poze cu un player PLU2, facut in Germania. La asta ma refeream.

De Alpine sigur ca am auzit. Al tau e chiar meserias.

Astept cateva locatii unde se vand boxe si au si montaj, sa ma documentez. Daca se considera reclama imi trimiteti pe privat.

Multumesc mult.
Andrei Suzuki
Vezi www.tottal.ro
Impulse
Am gasit si eu ceva: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare/
adi.mitrea
Sa zicem ca am pus ochii pe urmatoarele:

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare/JBL/CS/CS205e/

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare/SA...xiale/BC_2-130/

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare/UL...DRIVE/uds_2-13/

Iar ca tweetere (daca incap in locasurile speciale) acestea, in numar de 4, 2 fata / 2 spate.

Sincer ma atrag utimele 2 variante de boxe pentru ca sunt un picutz mai ieftine. Voi ce ziceti de cele trei variante? Dar de tweetere?

Mentionez ca nu vreau disco in masina, pur si simplu vreau sunet macar un pic mai bun decat cel stock.

Multumesc pentru raspunsurile de pana acum, mi-ati fost de folos beer.gif
Andrei Suzuki
Sper sa nu te superi,dar niste alegeri mai proaste nu puteai sa faci. blush.gif
Zi ce buget ai si ce vrei sa iei si iti recomand ceva bun.
Alex-F1
Andrei, chiar si JBL-urile sa fie oare o alegere asa de proasta? blink.gif De ultimele doua nu zic, precis is niste pocnitori la preturile alea....sa nu ti le iei Adi....ti-am mai spus, nu te grabi! Dar JBL-urile....ar trebui totusi sa fie ceva de capul lor! De sunat precis suna bine, dar poate omu vrea ceva mai puternic si/sau cu o gama de frecvente ceva mai mare, in special in zona joaselor! Neaparat sa le asculti inainte de a le cumpara si inca sa-i pui pe aia sa dea cat de tare se poate, ca sa vezi intr-adevar ce pot! Oricum, sa zicem ca cu 30 RMS pe fata si 50 RMS pe spate, vei avea un sound cu muuuult mai adevarat decat cel stock, asta e garantat band.gif Io as zice sa mergi pe JBL....un total de ~ 160 RMS de la JBL cred ca te-ar multumi pe deplin! Baftoi si, remember, nu te grabi... biggrin.gif

Vorbeamos
ALEX
Andrei Suzuki
Seria CS de la JBL e petarda.Crede-ma.
adi.mitrea
Am zis de la inceput ca nu prea ma pricep.

De astea ce ziceti?

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare/JBL/GTO/GTO_526e/

Am 300 RON pentru difuzoare fata / spate. Hai sa zicem 350 maxim. Cam ce se poate la banii astia?
Impulse
Din tot ce ai pus tu acolo si eu as alege clar tot JBL-urile. Nu stiu daca anumite modele sunt petarde sau cum le zice colegul Andrei. Probabil ca le-a auzit.
JBL are totusi o prestanta si face difuzoare bune. Oricum, imi plac ultimele mai mult decat cele dinainte. Si se pare ca au si 15 w in plus. 45 W RMS corespunde cam tuturor cd-urilor auto de pe piata si sincer sa fiu nu cred ca vei umbla cu ele date la maxim ca sa le auzi si distorsiunile. Nu putem avea nici nu stiu ce asteptari fabuloase pentru ca sunt totusi doua difuzoare de 13 cm diametru pentru usile din spate...

Ce ma deranjeaza pe mine este faptul ca pe site-ul producatorului ( detalii produs) nu am gasit acest GTO ci modelele GTi care arata chiar bine si se pare ca au un magnet bun.

Fii sigur ca sunt JBL. Nu m-ar mira sa aflu ca sunt cine stie ce chinezarii cu emblema JBL...
James Kilowatt
MA bag si eu ca musca-n lapte....
100 RON un conector ISO?!!!!
Intaplator am avut si eu aceesi durere de cap.... aici, preturile sunt intre 9 si 12 euroi. Eu am dat 19 ca nu aveau decat unul "de firma" si daca voiam unul de 12E trebuia sa astept pana marti...

Am senzatia ca romanii cam exagereaza cu preturile astea. Sau magazinul ala are monopol?

In ce priveste boxele nu ma bag ca nu ma pricep. blush.gif
adi.mitrea
Salut MR. Am vazut ca ai avut si tu probleme cu montatul / demontatul radio cass-ului vechi si cu mufele. Apropos, e tare misto mp3-ul. biggrin.gif Mi-ai luat-o inaninte biggrin.gif

100 RON o mufa non-ISO (din cate am inteles Astra nu are cablaje pt ISO). Magazinul nu are monopol pe nimic (poate doar sa fie singurii din oras la care se gasesc si altfel de mufe). E un simplu magazin unde am intrebat. Nu e vorba de autorizatii dealerului. La aia sunt alte scoruri... si deja mi se zbarleste pielea cand ma gandesc (desi nu am intrebat de costuri); se cred stapanii decibelilor bicycle.gif

Sa inteleg ca boxele din ultimul link pus de mine sunt OK? Nu sunt CS, sunt GTO. Il astept si pe Andrei cu parerea lui. beer.gif
Andrei Suzuki
Man,asculta la mine! JBL nu mai face ce facea inainte.Punct.
Iar,decat sa schimbi fata/spate cu ceva,hai sa zicem mediocru,mai bine schimbi numai fata(cea mai imp),dar pui ceva bun.
Eu iti recomand DLS C5,pe componente,la aprox 100USD.
http://www.dls.se/pdf/specc5.pdf
adi.mitrea
Ok Andrei. Sunt de acord cu tine ca fata conteaza. Si mai sunt de acord sa pun ceva bun pe fata si sa las spatele fara. In felul asta, cand am bani pun alte 2 difuri pe spate, nu schimb 4 blush.gif

Cum ziceam pe la inceputul topic-ului, masina are deja 2 blaupunkt pe fata. Le voi pune pe acelea pe spate si gata.

Despre DLS-urile acelea... da sunt ok, am citit si specificatiile si tot. Prin rabdare si comparare am deslusit ce e pe acolo. Ce nu am inteles este faza cu tweetere-le. Sunt separate sau cum? in poza apare un singur tweeter blush.gif

Sunt decis sa le cumpar, poate chiar maine. Pretul este de 290 lei, pe situl be-loud.
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare/DLS/Sisteme/DLS_C5/
Astept lamuriri cu tweeterul.
Impulse
Par difuri sanatoase. Nu poate sa iti dea un singur tweeter. Trebuie sa fie doua. Sunt tweetere cu orientare ceea ce este foarte bine insa nu uita sa la pui cat mai sus aproape de montantul fata. Esti sigur ca iti incap difuzoarele in usi ?
adi.mitrea
Pai asta nu mai stiu...
Ar trebui sa incapa... ce naiba. Poate au cei de la be-loud ceva specificatii pentru ce se potriveste pe Astra, desi locasurile alea ar trebui sa fie facute in asa fel incat sa incapa mai multe tipuri de tweetere, de dimensiuni diferite.

Daca vor incapea, tweetere-le vor fi in dreptul oglinzilor, deci suficient de sus si suficient de aproape de montantul fata.

Vom trai si vom vedea. Maine, daca am timp ma duc pe la be-loud.
Andrei Suzuki
Alea sunt difuri pe componente.Adica iti da 2 bucati difuzoare pt medii+bas,2 bucati filtre,2 bucati tweetere. wink.gif
Impulse,Astra G are deja locuri pt tweetere pe usi;daia i-am recomandat pe componente.Vin la fix acolo
Impulse
Nu ma refeream la tweetere pentru ca alea incap si daca chiar nu incap oricum le gasesti un loc; ma refeream la difuzoare. Au magneti mari, sunt super, plaja buna de lucru insa trebuie sa stii dimensiunea de la tabla interioara a usii si pana la macaraua geamului. Nu te lua dupa grosimea usii ci dupa spatiul real pe care il poti folosi. Ca daca nu stii, dai si banii nici nu le poti pune ca nu mai poti sa cobori geamul. cauta un pic specificatiile Astrei poate gasesti ceva date sau intreaba in service. poate si cei de la "be loud" iti pot spune dar nu uita ca ei vor sa vanda. O a doua opinie este binevenita. Eu as astepta pana vine masina si as masura singur ca sa fiu sigur ca vorba aia difuzoarele nu fug din magazin. parerea mea...
adi.mitrea
Boxele ar trebui sa incapa ca diametru (desi dealerul mi-a zis maxim 10 cm). Pe o foaie cu specificatii pentru ASTRA am vazut ca pe fata si pe spate merg difuri de 13 cm.

Exista posibilitatea montarii unor inele adaptoare pentru boxe, sa le mai departeze putin de macaraua geamului.
Impulse
Nu ma refream la diametru. Cred ca asta stii deja deci nu mai trebuie sa batem moneda pe aceasta latura. Dar sa stii ca daca diametrul nu este cel care trebuie iarasi ai dat-o in bara pentru ca afectezi cursa. Ma refeream la adancime.
Eu ti-am spus ce as face. Vad ca te arde la talpi deci faci cum doresti.
Andrei Suzuki
1 la mana:asteapta sa iti vina masina si du-te cu ea sa iti pui boxele.Daca tu vrei,incearca mai multe boxe si vezi care iti plac.
2 la mana:e imposibil sa fie de 10 pe astra.Minim de 13.Bate campii dealerul.
adi.mitrea
Pentru "1 la mana":

Unde sa ma duc cu ea sa-mi montez boxele? In alta parte decat la Radacini nu pot pentru ca pierd garantia pe partea electrica.

Poate doar sa fac smecheria urmatoare:
- montez la dealer mp3-ul cu boxele existente
- apoi ma duc la altcineva sa-mi monteze boxele pe fatza
- in caz de probleme la partea electrica las fata detasabila acasa si nu vor putea baietii sa aude ce am pe masina... ca doar n-or fi nebuni sa se apuce de desfacut fetele la usi pentru ca nu mai functioneaza turometrul (spre exemplu) blush.gif

Asa fac, astept sa vina masina, si mai vorbim dupa. Maine ar trebui sa o am.
Forbes49937
Deci Adi aceiasi masina o am si eu si ceea ce iti recomand ca boxe sunt DLS seria C. Iar ca modele se potrivesc C5 pe spate si C6 pe fata si e adevarat cu inele adaptoare care costa cam 500mii perechea. Iti recomand seria C ptr ca sunt pe componente si au twetere separat care se potrivesc perfect in locurile speciale din usile de la Astra. Si eu mi-am luat un HU Pioneer dar eu am optat ptr modelul 6700MP ptr ca se potriveste excelent cu luminile din bordul de la Astra. Oricum iar ptr loc de montaj si de cumparat boxele(au pretul putin mai mic ca la Be-loud) iti recomand si eu sa intri pe tottal.ro ...Oricum daca mai ai alte intrebari te ajut....
adi.mitrea
Salut Forbes.

Daca merg C6 pe fata de 16,5cm, atunci merg sigur si C5 de 13 cm, nu?

1. Zi-mi te rog de unde ai cumparat difuzoarele si unde le-ai montat.
2. Esti multumit de calitatea lucrarii?
3. Tweetere-le incap in locasurile din dreptul oglinzilor?
4. Masina ai luat-o de noua? Adica daca ai avut garantie la ea... si cum ai procedat cu montajul.
5. De unde ai luat inelele?

Multam' de raspuns! beer.gif
Luka
QUOTE(adi.mitrea)
Asa e Luka, Andrei are dreptate. Cineva postase niste poze cu un player PLU2, facut in Germania. La asta ma refeream.

De Alpine sigur ca am auzit. Al tau e chiar meserias.


Scuze atunci biggrin.gif Chiar ma miram sa nu fi auzit de Alpine
Forbes49937
Adi vezi ca la toate intrebarile ti-am raspuns deja in post...Totul am cumparat si montat la baietii de la TOTTAL.RO .Sun in Bucale pe la sala Palatului. Fa o vizita ca nu costa si vorbeste cu Relu... Ca si calitate sunt multumit si oricum au antrenament pe Astra de la mine... Singura chestie de care sa ai grija oriunde te duci sa montezi, mai ales daca iti ei DLS dar cred ca si la alte boxe de firma, e ca dupa ce boxele isi fac rodajul, adica cam 1-2 luni, cursa membranei boxei se va marii si e posibil sa inceapa sa atinga vreun plastic si poate va mai trebuii ajustat inelul..... Cat despre calitate eu sunt foarte multumit si chiar nu mi se par scumpe....
adi.mitrea
Am inteles. Ai montat boxele la TOTTAL.

Sa inteleg ca ai renuntat la garantia pe partea electrica? Baietii astia de la TOTTAL sunt agreati de opel? blink.gif
Andrei Suzuki
Adi,suna-i.Sau du-te la ei.Vorbiti.Ai incredere. Daca vrei,pot odata sa merg cu tine acolo.
Forbes49937
Despre ce parte electrica vorbesti? Nu exista nici o obligatie sa-ti montezi casul si boxele la dealer ci poti sa o faci la orice service. Daca ti-a spus cineva asa ceva e o prostie. Astia altceva la dealer nu mai stiu ce sa zica ca sa te duci la ei sa-ti mai ia un purcoi de bani degeaba....
Marius43590
stie cineva unde sa gasesc preturi si ... pt dynamat.

be loud are numai cateva din produsele lor.
am fost la un magazin in targ si parca faceau preturile dupa ureche.
Andrei Suzuki
Vezi la omaalarm pt dynamat si (parca) la wizards pt caliber.Ambele sunt foarte bune.
Marius43590
mercic.
le-am cerut oferta pe mail.... sa vedem mai departe....

nu sunt foarte convins, daca o sa-mi pun dynamat extreme door kit,

1. voi avea schimbari remarcabile ? as prefera raspunsul de la cineva care are asa ceva (nu neaparat dynamat).

2. care e diferenta din a lipi pe o fata de usa sau pe amandoua ?

3. boxele din spate sunt langa luneta si nu pe usi. ar trebui sa pun si pe usile din spate ?
Andrei Suzuki
1.DA! Eu am partea din spate facuta.Prima oara am facut in lateral si haionul,si acum de curand am facut pana la plafon.MERITA! NUmai ca eu nu am Dynamat;am pus Caliber.Tot dracu ala e.
2.Este.Cu cat dai/pui in mai multe locuri,cu atat rezultatul va fi mai bun si mai evident.
3.Indicat ar fi sa pui peste tot.Eu momentan nu am boxe in usi,de aceea nici n-am pus.Dar urmeaza. Acum tu hotarasti unde vrei sa pui.Eu as zice sa pui si prin portbagaj,in lateral.CIne stie,poate iti vei pune sub vreodata.
Vezi aici http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...8&start=160 poze cu portbagajul meu,in timpul operatiunii.
Marius43590
preturile sunt pe clearsound.ro.

ramane de vazut daca ma hotarasc sa dau banutii. cool masina ta, dar eu nu o sa insist atat de tare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.