Help - Search - Members - Calendar
Full Version: casco imi deconteaza o tripla sparta in parcare de copii?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
marius44031
Problema e simpla.Masina parcata are casco.Copiii sparg o tripla.Societatea e obligata sa mi-o schimbe?
sergiutruta
Cred ca poti sa rezolvi probleme de genul asta pe Casco daca in contractul de asigurare e inclusa si clauza pentru acte de vandalism....chestii de genul ca o gasesti lovita/zgariata/sparta in parcare.
boty
Depinde de societatea unde ai incheiat polita casco in primul rand. In al doilea rand conteaza sa fie pe un drum public incidentul, ca altfel nu esti acoperit pe casco.
Watcher
Ar mai fi de luat in calcul si fransiza - e foarte posibil ca un singur stop sa nu depaseasca semnificativ (if ever) fransiza - deci se deconteaza inapoi X-fransiza. Fransiza este % din valoarea masinii nu a pagubei!

2 la mana, pentru un stop sa te duci la CASCO si sa iti afectezi recordul pentru la anul ('incindente') nu cred ca merita. Sistemul de bonus/malus se traduce in aceea ca prima e mai mica intrun an daca nu ai avut inindente in anul anterior si mai mare daca ai avut. Mai mic si mai maer fata de CAT AR TREBUIE SA FIE IN MOD NORMAL pentru anul n+1.

Sincer mai bine te duci si tipi la parintii copiilor ca le trimiti asigurarea pe cap daca nu iti dau banii, ca te duci la politite, ca ii dai in judecata, ca iid aasigurarea in judecata, etc...
boty
Ceea cea spus Watcher este foarte corect. In primul rand vezi pe polita daca esti acoperit pentru fapte de vandalism :boxing: si daca da atunci intereseaza te cam cat costa piesa si apoi sa vezi ce faci mai departe. Apropo de bonus- malus intreba-ti consultantul de asigurari care sunt procentele cu care se majoreaza sau diminueaza prima. :ban:
Succes :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.