Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dura Lube??? Indicat/Neindicat???
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
George56107
Am o Skoda Octavia 1 TDI 110 Cp cu 115000 km parcursi ce parere aveti , ma gandeam sa folosesc un Dura Lube la urmatorul schimb de ulei si am auzit tot felul de pareri???

Voi stiti ceva ???E indicat sau nu merita??? Multumesc!
CRG
s-a tot discutat. ai probleme de compresie? ai ajuns la concluzia ca motorul tau e pe ultima suta de metri? atunci, baga, ca oricum nu mai conteaza, mai scoti ceva performanta in plus.

daca nu, nu te baga la asa ceva, ca mai rau faci. Daca vrei sa auzi un motor fericit, schimba-i mai des uleiul (ceva bun) si filtrul, intre 5 si maxim 10k km.

personal il schimb la 7-8k km.
DORU
Intru-totul de acord cu CRG. Motoarele diesel VAG au viata pana la 300.000 km, as ca pune ulei ARAL si schimba-l la maxim 10.000km, cu tot cu filtru.
George56107
Folosesc ulei Aral ZHigh tronic sintetic, credeti ca trebuie schimbat asa des eu stiam ca cel sintetic merge undeva intre 10 si 15 mii. 5 mii mi se pare f putin!!!Gresesc?
suliman48653
eu am folosit metabond pentru motoare noi pe benzina .
ralanti-ul a scazut de la 0.7-0.8 l/h la 0.6 plus are un demaraj mai puternic.
aditivul (tratament) asta cica reduce frecarea. am vazut prezentarea live.
BRAC
Ce intelegi prin indicat? Indicat pentru performante superioare, indicat pentru o mai buna protectie a motorului...
Skywalker
Nu te prosti cu aditivi de genul asta, mai toate uleiurile au aditivii incorporati. Din cate am citi pe forumuri cica se recomanda tipul 10W-40 pentru motoare peste 100.000km.
Toti producatorii auto iti specifica in cartea masinii ce tip de ulei vor pentru modelul respectiv, ma gandesc ca nu au pus alea acolo doar asa ca sa faca vanzare la firma X sau Y.
Obuzel
Am si eu o tira de experienta cu dura-lube.
Cand masina avea 12.000 de km am dat cu ea de pamant. A crapatt baia. Trist este ca nu am luat in seama becul rosu si am gripat motorul.
In reclame tot vazusem eu ca merge motorul fra ulei, bla, bla , bla...
Am pus si eu dura lube de frica, sa nu mai gripez motorul.
In schimb stiti ce am observat, consumul de benzina mi-a scazut in medie cu 0.7-0.8 l/100 de km.
Foarte placut. band.gif
Arheopterix
Dura Lube e f bun la motoare uzate.
Personal am adaugat la un motor la 200.000 si apoi la 270.000 si 350.000.
Masina are acum 450.000 si nu mai merge din cauza casetei de directie.
Idea e ca e posibil sa fie unele contrafacute si de acea sa nu dea rezultatele din reclama macar partial.
Sa nu uitam ca DL are limitele lui.
De fapt a fost conceputa,in timpul razboiului rece,sa poata aduce in spatele frontului tancul sau vehiculul blindat cu echipaj cu tot,fara ca acesta din urma sa fie nevoit sa paraseasca vehiculul avariat si sa se expuna tirului inamic.
E conceput sa mearga cca 50 km fara ungere.Nu sa faca miracole.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.