Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Accidente
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Pages: 1, 2, 3
Icsulescu68672
Cred ca ar fi un loc mai bun sa povestim "ispravile" Laditzelor, ale noastre sau ale altora. Un lucru cred ca il pot spune de la inceput, si veti fi de acord cu mine, cred: Celelalte vor iesi mai sifonate!! smile.gif

Dau tonul (mentionand ca eu nu am zgariat niciodata masina, ci doar altii care au condus-o - tata, veri etc):

1) un petic de gheata in curba pe serpentine, indoit putin fundul, impins tabla la loc
2) facut stanga pe bucuresti slobozia fara asigurare ca lumea. A luat-o o Dacie in plin in lateral dreapta. Norocul alor mei si ghinionul daciei e ca a luat fix stalpul. schimbat doua fete usi. Dacia la gunoi - bot facut praf, capota, radiator, faruri sparte etc
3) sendvish pe DN1 intre doua dacii: dacia din fata - bara lipsa, stopuri lipsa, nevoie de un nou portbagaj.. ma rog un nou spate. Dacia din spate - fata zob, masca, faruri, radiator, capota. Bara a scapat ca a intra fix sub bara laditzei. Care nu a avut nici macar o zgarietura. hehe
4) DN1, 60-70 la ora, cedat garnituri pompa frana, intrat in plin in dubitza renault (gen kangoo) care stationa la trecere pietoni. pasageri invinetiti de la centuri, ametiti.... dar intregi. Renault-ul nou nout, cu folie pe el, a fost luat cu coltul (incercare nereusita de evitare). Rezultat: bara spate, hayon spate, luneta, stopuri - smulse si terciuite. Lada - un semnalizator dreapta spart.
5) mici tamponari in trafic, fara efecte secundare grave...

si cam asta imi aduc aminte...
diaconu69240
ca baa ca amea e masina de razboi tata ,caio acia la tara car cu ea ,si munceste saraca ca un bivol dala prost ,pai acident cu lada nu se exista ,poate doar ca se impiedica cate unu in tine,si tot nu ai cum o strica ..masina de razboi.
daca m-ar intreba cineva ce masina sa iau cu mine pe o insula pustie ,cllaaaaarrrr ca lada,ca se repara din topor si numa sa nu vrei si tot o repari.
k.68177
A avut masina ta noroc... cel putin nu a tzucat lateral un stalp si un sant cum a facut a mea.
Imi aduc o faza care s-a intamplat sapt. trecuta, vineri la tara. Batranul incerca sa intoarca pe o portiune f mica, masina incarcata la refuz cu bagaje, si sus pe portbagaj ceva lemne, ce trebuiau duse la rindeluit.( in jur de 50 kg). Incearca sa intoarca, nu poate, patineaza masina, si pana la urma gaseste o solutie nu prea inspirata. Creca a uitat ca conduce o Lada 1500 si nu Lada Niva, si s-a suit pe un mic dambusor care avea intaltimea in jur de juma de metru. Consecinte: in afara ca era sa se rastoarne, nimic grav. A avut noroc ca toba de esapament trece un pic mai sus. Altfel era s-o agete, si s-o smulga... Cam atat.
Cornel2
Isculescu ma mir cum de ai curaju sa spui toate astea... :minigun:
Gigi66198
QUOTE(Cornel2)
Isculescu ma mir cum de ai curaju sa spui toate astea... :minigun:


Deh, nu toata lumea are Megane 2....
Georgian40398
Ehhh, si am avut 2 evenimente cu a mea 2106...
Eram chiar la inceputu soferiei si intr-o zi ploioasa in Buc, cu toate geamurile aburite, am ajuns sa fiu intre 2 benzi, m-am ferit de ala din dreapta si am intrat intr-un vw passat nou nouts in stanga... Deci ne-am lovit cam lateral. Nenea ala a trebuit sa schimbe eleron, aripa, desi nu aratau urat de tot. Iar cand am ajuns cu lada la politie, se uita agentul constatator, unde e mai locul cu care te-ai lovit ? Nu cumva ati aranjat treaba asta ? Totusi un pic de zgarietura pe vopsea s-a vazut.

Iar al doilea eveniment a fost serios... Veneam linistit de la mare, pe traseul prin Cernavoda si cand am ajuns la intersectia Dragalina nu am vazut un stop ascuns dupa niste tiruri, un copac si am intrat dupa o frina de 1 secunda in plin intr-o dacie amarita. Aveam vreo 50-60, incetinisem pt ca desi nu era indicator de localitate :bandit: zona era agitata. Tot soiu de persoane misunau pe linga niste tiruri... Politistu care trebuia sa dirijeze statea la umbra... A sarit ca ars cand a vazut buseala. Mi-a zburat plasticul rosu de la stema lada nou noutsa... Si am constatat ca de atunci motorul se aude ceva mai tare, parca vibreaza nitel prin caroserie. Am si bara din fata tip lada niva un pic coborita catre zona de impact...
Dacia era cam naspa, am nimerit-o in roata din spate si am prins si ceva tabla, care s-a botit bine. Iar roata facea opturi blush.gif Bine ca baba care statea in dreptul usii din spate a zis ca nu are nevoie de spital. Am lasat si eu 1 mil la nea cu dacia, iar politaiului nu i-am dat nimic, desi mi-a zis clar de vreo 2 ori, bai, eu sa stii ca iti iau carnetul ! Am stat 3 luni pe tusha...
Dragos56563
Am patit-o si eu.. Cu un BMW M3 Cabrio, acum vreo doi ani... Ce masina mi-am ales si eu... Sau mai bine zis ce masina si-a ales si el ! El era la semafor, oprit. Linga el, un refugiu de tramvai. Eu veneam din sens opus, si am facut stinga prin spatele refugiului ( implicit prin spatele lui ) ca sa intru pe aleea de acasa. Ideea e ca era cam 01.00 noaptea si el era singur la semafor. Refugiul are cam 50 de metri ( sau 30 ), ma rog... Cind fac stinga, ma opresc ca sa urc bordura de la intrarea pe alee... Dintr-o data, vad cu coada ochiului, niste stopuri de BMW cu luminile de marche-arriere aprinse care se opresc in usa de la sofer, in stilp si in cea de la pasager ( pe partea stinga ). Trag masina linga bordura, sa-i cer socoteala. Eroare... Erau moldoveni ( sau rusi ) si masina nu avea numere. L-am sunat pe taica-miu sa vina cu nea Ion de la politie ( un om imaginar ). Atunci, baietii si-au adunat bara spate, cioburile si au inchis portbagajul, sau ma rog, l-au apropiat de broasca si s-au carat. Laditza nu a avut nimic. Absolut nimic. Decit o mica infundatura la portierea din spate, infundatura pe care am rezolvat-o scotind capitonajul usii si tragind un pumn pe dinauntru. Tabla a revenit la normal. Asa ca... Strong russian tank !

:wave:
scoaba64138
ma duceam de dimineata la lucru, si ca un bou nu verific inainte de plecare frinele , Grabit ,dau talpa , trec de un semafor ( noroc ca am prins verde ) la urmatorul incetinesc din motor ,calc un pic si frina ( prinde ) si urmeaza sa fac stinga sa intru sub viaduct ( asta se intimpla in timisoara ) Cum intrasem in curba stinga , nu am mai accelerat , am lasat-o sa curga.In fata la vreo 20 metrii un Logan FRUMOS, NOU , CURAT SI ROSU.Se schimba semaforul pe verde si imi zic ca nu mai are rost sa frinez ,implicit sa opresc , ca si asa pleaca aia de la semafor.Pe d...u ! Pina sa plece am vazut loganul aproape si ca nu mai aveam frine , am calcat ambreajul si am tras de volan stinga pe contrasens si in acelasi timp mai pusesem mina si pe chei sa opresc motorul.Pina sa rasucesc cheia sa intimplat bumul. LADA : ornament far dreapta , bara dreapta lasata putin in jos si aripa dreapta " umflata " . Loganul : stop stinga ( de unde ? ) masca spate ( alta noua ) portbagajul infundat bine ca nu se mai inchidea. Concluzia ? Normal LADA WINER ! Asa ca tot la lada ramin, e mai simpatica.
Icsulescu68672
QUOTE(Cornel2)
Isculescu ma mir cum de ai curaju sa spui toate astea... :minigun:


care e problema... accidente se intampla... si ca lada mea a scapat cu fata curata si ocupantii intacti zic ca e o mare chestie. ca sa nu mai discut despre efectele pe care le-ar fi avut acele accidente asupra unei masini noi, cum ar fi marele megane 2 laudat de toata lumea dar cu fiabilitatea unei pisici in apa.
Icsulescu68672
QUOTE(scoaba64138)
ma duceam de dimineata la lucru, si ca un bou nu verific inainte de plecare frinele , Grabit ,dau talpa , trec de un semafor ( noroc ca am prins verde ) la urmatorul incetinesc din motor ,calc un pic si frina ( prinde ) si urmeaza sa fac stinga sa intru sub viaduct ( asta se intimpla in timisoara ) Cum intrasem in curba stinga , nu am mai accelerat , am lasat-o sa curga.In fata la vreo 20 metrii un Logan FRUMOS, NOU , CURAT SI ROSU.Se schimba semaforul pe verde si imi zic ca nu mai are rost sa frinez ,implicit sa opresc , ca si asa pleaca aia de la semafor.Pe d...u ! Pina sa plece am vazut loganul aproape si ca nu mai aveam frine , am calcat ambreajul si am tras de volan stinga pe contrasens si in acelasi timp mai pusesem mina si pe chei sa opresc motorul.Pina sa rasucesc cheia sa intimplat bumul. LADA : ornament far dreapta , bara dreapta lasata putin in jos si aripa dreapta " umflata " . Loganul : stop stinga ( de unde ? ) masca spate ( alta noua ) portbagajul infundat bine ca nu se mai inchidea. Concluzia ? Normal LADA WINER ! Asa ca tot la lada ramin, e mai simpatica.


calcat ambreiaj, oprit motor. astea sunt doua lucruri pe care sa nu le faci cand eviti un obstacol.... Si in mod cert, NU INTRA PE CONTRASENS!!!!

dar bine ca ai scapat intreg...
bakhus70370
salve,sunt nou aici pe forum si sper sa ma primiti smile.gif caut asa ceva de cativa ani dar am aflat ieri de la un prieten care m-a vazut calare pe Lazile mele ieri.

Hai sa zic si eu unu'mic smile.gif : Ies de pe o stradutza de la mine din cartier.Ploua torential.Mare duba alba in stanga,zic hai sa ies un pic mai in fata sa vad ce si cum.Bruschez ca boul franele (uitasem ca nu sunt pe Cielo de la firma) si o iau ca sania,oprindu-ma intr-un sofer nevinovat si dacia lui alba,proaspat vopsita(eu fiind cu prima mea Lada 1200 din 1971-btw are cineva mai veche sau sunt miez?-).Ajungem la politie,iese agentu',o vede pe a mea,caonstata si zice:Zgariat ornament far stanga si putin aripa:"Hai domne' va bateti joc de mine??"(ala cu dacia super crizat).Mergem la a lui:))) Aripa dreapta fata-praf ca hartia creponata,usa dreapta fata-la fel,stalp-indoit,usa dreapta spate-zgariata si indoita binisor.M-a bufnit rasul si imediat si pe agentu'.Mi-a luat carnetul 3 luni!Ce masini Lada astea:))Mi-am mai luat una acu 3 zile.Rosie,din '79.Cand ma intreaba prietenii daca m-am tampit le zic ca vreau sa fac seria:))
Horia49540
salutare:)
te primim cu placere, de fapt nu e nevoie sa te primim
oricine are Lada este automat de-al nostru si noi suntem de-ai lui biggrin.gif
si vad ca esti si foarte pasionat, ai mai multe lade
si cred ca a ta din 71 este cea mai batrana:)
pai sa vii neaparat cu ea la intalnire, ca vreau s-o vad, aia mai avea inca niste elemente de la fiat 124
succes
Laurentiu68744
Cam multe relatari vad pe aici despre lipsa franelor. E un lucru obisnuit sau accidental? Ca eu n-am chef sa-mi stea permisul la politie 3 luni doar pentru ca am iesit si eu odata la plimbare si nu m-au tinut franele.
gabriel cretu
Sa stii ca nu,dar mai trebuie si ele verificate din cand in cand.........asta e tot.......oricum daca vrei frane adevarate,si indestructibile,le gasesti pe subaru.......(daca-ntelegi ce vreau sa spun....... biggrin.gif ....)
Horia49540
:clapping: pentru antevorbitorul meu :wave:
cu franele nu sunt probleme, doar daca sunt prea vechi si nerevizuite, ca la orice alta masina veche, de altfel...
eu am frane schimbate (de fapt numai garniturile de cauciuc cap-coada) cu piese de la obor, si merg super bine, chiar am primit reprosuri ca mai bag oamenii cu capul in parbriz
Laurentiu68744
M-ati mai linistit. Eu sunt acum in plin proces de restaurare a masinii din avatar si ma apuc sa schimb tot ce e garnitura de cauciuc, racord etc, ca as cam vrea sa iau ITP-ul fara spaga. Eu sunt genul care mai baga "pedal to metal", si nu vreau sa-mi sara vreo roata.
Horia49540
daca reparatia este executata corect si cu materiale de calitate nu este nici o problema
eu am fost "cu franele mele" prin toata tara, si pe transfagarasan si au mers foarte bine
abia astept sa vina caldura sa ma duc iar pe undeva:) :wave:
gabriel cretu
poate facem o mare impreuna intr-un week-end.........sa mergem toti in sir indian..........mamaaaaa ce super ar fi.................
bakhus70370
QUOTE(Laurentiu68744)
Cam multe relatari vad pe aici despre lipsa franelor. E un lucru obisnuit sau accidental? Ca eu n-am chef sa-mi stea permisul la politie 3 luni doar pentru ca am iesit si eu odata la plimbare si nu m-au tinut franele.


Pai d-asta am zis ca boul,ca saracele frane au tinut,dar blocand rotile am acvaplanat ca aveam ceva viteza 30-40 si...buff bicycle.gif
bakhus70370
si apropo,nu stiu daca sa cunoaste,dar poza de sus e facuta dupa accident,inainte s-o repar biggrin.gif
Horia49540
nu se vede nimic biggrin.gif
si oricum masina arata foarte bine biggrin.gif
Laurentiu68744
Pe capota e cumva craniul vreunei victime? blink.gif
Icsulescu68672
QUOTE(bakhus70370)
QUOTE(Laurentiu68744)
Cam multe relatari vad pe aici despre lipsa franelor. E un lucru obisnuit sau accidental? Ca eu n-am chef sa-mi stea permisul la politie 3 luni doar pentru ca am iesit si eu odata la plimbare si nu m-au tinut franele.


Pai d-asta am zis ca boul,ca saracele frane au tinut,dar blocand rotile am acvaplanat ca aveam ceva viteza 30-40 si...buff bicycle.gif


acvaplanarea poate avea loc atunci cand depasesti viteza de 90 de kilometri pe ora ruland to carosabil baltit. blocajul rotilor determina pierderea directiei dat fiind faptul ca o bucata de cauciuc tarsaita pe asfalt se comporta la fel indiferent de partea in care este orientata.... asa ca incercati sa evitati blocarea rotilor la franare.pierdeti orice sansa sa evitati.
V56465
Salutare mai intii de toate tuturor forumistilor de pe aici.

Mai nene... desi nu-s posesor de ladita, totusi am citit, cu interes, si din curiozitate, ca fiecare poate, ca sa mia afle una alta, si din amunzament, de ce nu, de la caz la caz...

Ce m-a mirat foarte tare aici (si cred ca nu numai pe mine): mai nene, va iubiti voi masinile astea (vad ca le divinizati)... dar nu va ginditi ca sinteti niste pericole publice?

Daca pentru voi si pe voi va doare fix in pix... ginditi-va la cei nevinovati de linga voi si la consecintele care pot avea loc... atit pentru cei tineri (si mai ales copii) dar si pentru cei in virsta.. la urma urmei sint si ei tot oameni, nu?

Cum de aveti curajul sa va laudati cu aa ceva si sa faceti caz si haz de necaz de (si cu) astfel de lucruri?

Hai sariti acu' pe mine (ca si pe colegu' cu meganu' si pe posesorii de subaru) ca etnia lu' o peste... unu' pentru toti si toti pentru unu'... sa ma...

Nu zic nu, or fi amintiiri frumoase, e greu sa te desparti de ele. O fi in adevar tancuri si unele dintre ele n-or fi avind probleme (vezi careva pe aici care zicea ca-si mai scoate pasagerii prin parbriz)... dar marea voastra majoritate... am vazut ca aveti probleme. Si mai aveti curajul sa va si avintati... Ba a cedat una, ba alta... cu asa ceva nu e de gluma. De parc-ar fi un bec sau o siguranta.

Nu e treaba mea si nu ma bag, orice lucru are viata lui si sfirstiul lui odata si-odata... Mai exista si programul de innoire a parcului auto, care, mai nou, este valabil si in 2006.

Cu tot respectul, dar cred ca orice cuvinte sint de prisos! Sa auzim de bine
Icsulescu68672
esti un marlan. mai plimba ursul pe forumuri si afla ce anume este un pericol public. asa cum zicea cineva intr-un alt post, ia-te de masina, daca ai cu ce. daca nu, vezi-ti de treaba si mergi mai departe. sa insulti niste oameni doar pentru ca nu au masini noi este o mostra de stupiditate. si noi, cei cu masini vechi, stim cum este sa fim injurati de unii cu masini mai noi, doar pentru ca ei considera ca masina ii face mai buni decat noi. partea proasta, daca ai macar decenta sa te uiti, este ca marea parte a accidentelor le fac cei cu masini noi, scumpe, bune, puternice sau mai putin puternice, care considera ca soseaua e a lor iar noi, cei cu "rable" nu avem ce cauta in fata lor. Am avut si eu parte de injuraturi si am suportat dejectiile unor smintiti doar pentru ca masina mea nu atinge 100km/h in 6 secunde si merge cu 200. Daca respecti legea, mergi la fel ca mine. Esti smecher? Mergi mai repede ca mine pentru ca poti? Tu esti cel care ii omoara pe altii. Daca vrei pot sa iti dau si exemple. Si daca nu vrei, tot iti dau, pentru ca "logica" ta de fier ma forteza: intre o masina care merge cu 60 de kilometri pe ora in oras si o alta care merge cu peste o suta si il impinge pe primul intre stalpii pasajului, cine este de vina? Nu imi raspunde. Vad cum gandesti. Si raspund eu pentru tine: ala cu masina mai veche. mai gandeste-te la asta. poate respiri. si iti dai seama de absurditatea ta.
V l a d
va rog nu incepeti cearta si aici. V56465 ai mare grija la limbaj ca iei avertisment. Expresii de fix in pix nu se cuvin si atrag la randul lor replici la fel de dure. Va rog sa va calmati.
Icsulescu, acum fara nici un fel de suparare, eu merg mai repede, recunosc, asta nu inseamna ca sunt inconstient si mai e o problema; distanta pe care masina mea franeaza de la 70km/h e egala cu distanta pe care franeaza o lada de la 50km/h. E normal sa merg mai repede pentru ca si franez mai repede. Daca merg mai repede nu inseamna ca incalc toate regulile de circulatie sau ca tai fata oamenilor sau mai stiu eu ce prostii. Nu generaliza ca mai sunt si oameni care desi o calca un pic mai tare sunt extrem de atenti si civilizati.
Cosmin65397
Iar incep discutiile...!
V l a d
am incercat sa aplanez conflictul.
Revenind poate veniti si voi la intalnire sa vedem si noi masinile, mai ales lada aia neagra cu jante frumoase care mi-a placut, plus ca sunt tare curios sa vad bordul ala modificat pe albastru.
k.68177
Lasa-ma sa te felicit, VLAD. Pana acum esti primul dintre (si sper ca nu ultimul) admini care da dovada de fair play. George incepe sa se schimbe smile.gif, pe aceasta cale ii multumesc pt. forumul facut de el. Sa stii ca nu prea ii un sentiment fain cand cineva (pe care nici nu il cunosti ) isi bate joc de masina ta, prin remarci ca ii "rabla" "pericol public" etc. Te doare pt. ca ala nici macar nu ti-a vazut masina odata in viata lui, si vb. din auzite. Despre viteza: si eu conduc un pic mai cu viteza. In viata mea cu Laditza ( care e un pic modificata ,5 viteze, motor modificat de batranu', esapament cu o toba), cel mai rapid m-am dus cu 160 km/h si mai aveam de unde sa-i dau... dar nu am mai vrut. Dar intotdeauna stiu unde pot s-o calc, cat s-o calc. Ii stiu limitele, si stiu pana unde pot s-o calc. Eu am avut accidente, din fericire toate minore (incercam s-o bag in garaj, si vantul a trantit usa de la garaj, fix pe portiera, si altele de genul). E adevarat, s-a mai intamplat sa nu-mi prinda frana din spate calumea, dar eu cel putin am reparat defectiunea in cel mai scurt timp posibil, sau ca recent incepe cutia de viteze sa scoata zgomote ciudate in treapta a 3-a. In cel mai rau caz, o sa-mi pun cutie de vit. de la Fiatul lu' batranu' (mirafiori, 1.6 ) care a fost radiat recent. Si gata. Dar pt. ca iti caraie difu' un pic, sau ca iti face figuri schimbatorul de vit. ( care a fost cumparat sh, si se stie ca apartine primului model de sch. de cinci care are defectiunea ca are o slaba ungere a pinionului de la treapta a 5-a), masina in ochi unora e considerata "pericol public". Apropo, ati citit ca eu am diferentialul nou, in cutie, pe raftul din garaj? Se pare ca in opinia unora, de la astea, masina ii "un pericol public", si ca pune in pericol viata celorlalti participanti la trafic . Poate ca ironizez, exagerez, poate ca sunt subiectiv, dar asta e. Felicitari inca o data, Vlad!
Gigi66198
Cine are vechime in meserie, stie ca pericolul vine de la sofer, nu de la masina...wink.gif biggrin.gif
bakhus70370
QUOTE(V56465)
Salutare mai intii de toate tuturor forumistilor de pe aici.

Mai nene... desi nu-s posesor de ladita, totusi am citit, cu interes, si din curiozitate, ca fiecare poate, ca sa mia afle una alta, si din amunzament, de ce nu, de la caz la caz...

Ce m-a mirat foarte tare aici (si cred ca nu numai pe mine): mai nene, va iubiti voi masinile astea (vad ca le divinizati)... dar nu va ginditi ca sinteti niste pericole publice?

Daca pentru voi si pe voi va doare fix in pix... ginditi-va la cei nevinovati de linga voi si la consecintele care pot avea loc... atit pentru cei tineri (si mai ales copii) dar si pentru cei in virsta.. la urma urmei sint si ei tot oameni, nu?

Cum de aveti curajul sa va laudati cu aa ceva si sa faceti caz si haz de necaz de (si cu) astfel de lucruri?

Hai sariti acu' pe mine (ca si pe colegu' cu meganu' si pe posesorii de subaru) ca etnia lu' o peste... unu' pentru toti si toti pentru unu'... sa ma...

Nu zic nu, or fi amintiiri frumoase, e greu sa te desparti de ele. O fi in adevar tancuri si unele dintre ele n-or fi avind probleme (vezi careva pe aici care zicea ca-si mai scoate pasagerii prin parbriz)... dar marea voastra majoritate... am vazut ca aveti probleme. Si mai aveti curajul sa va si avintati... Ba a cedat una, ba alta... cu asa ceva nu e de gluma. De parc-ar fi un bec sau o siguranta.

Nu e treaba mea si nu ma bag, orice lucru are viata lui si sfirstiul lui odata si-odata... Mai exista si programul de innoire a parcului auto, care, mai nou, este valabil si in 2006.

Cu tot respectul, dar cred ca orice cuvinte sint de prisos! Sa auzim de bine


Frate ai masina?Ai forum?Mergi acolo?N-ai?Esti frustrat?Lasa-ne!N-avem timp sa citim 10-15 randuri ale tale pline de nimic.Pace!
pdw
QUOTE(V l a d)
... distanta pe care masina mea franeaza de la 70km/h e egala cu distanta pe care franeaza o lada de la 50km/h. E normal sa merg mai repede pentru ca si franez mai repede.

Aici as vrea sa te contrazic, intr-adevar un Renault Megane II franeaza mai repede decat o Lada, dar nici chiar asa. Distanta de franare e proportionala cu patratul vitezei, deci daca 70^2=4900, iar 50^2=2500 inseamna ca distanta de franare de la 70 km/h e aproape dubla fata de cea de la 50km/h. De aici ar rezulta ca masina ta franeaza aproape de 2 ori mai repede decat o Lada, ceea ce mie mi se pare imposibil.
andrei27237
Salut Vlad, Lada aia neagra cu jante ,,,,e mai greu sa vina la intalnire....

Sunt din Baia Mare..... blink.gif
dan54198
Salutare baieti! N-am mai intrat de mult pe forum dar acum cind am citit cel cu " innoirea parcului auto" sau ceva de genul asta am impresia ca soferi astia facuti la apelul bocancilor care pt. ca au doua miini stingi montate pe dreapta un volan pe care nu stiu sa-l foloseasca( nu toti au ceva in comun cu masina) se simt (uni DA alti NU) inghesuiti pe sosea de masini vechi care le pun lor viata in pericol. Dupa 10 ani pe sosele si destul de multe tipuri de masini conduse (toate mai noi decit Lada mea) pot sa spun ca unele dintre ele te "indeamna" sa le " calci pe coada".Rezultat: radare+amenzile de rigoare. Iar in legatura cu distanta de frinare el n-a luat in calcul factorul uman care daca-i cizma si calca frina supermasinii lui dupa "n"secunde si mai are si o viteza mare (fiindca are cu ce)...........!?!?!?. Oricum viteza excesiva si neadaptata(multi isi supraevalueaza masnile lor noi cu frine bune dar nu stiu sa mearga decit pe asfalt uscat sau nu-l deosebesc de polei saun-au auzit in viata lor de acvaplanare) ramine in continuare factorul nr. 1 cauzator de accidente. De curiozitate uitati-va la stiri si numarati cite masini noi cu superresponsabili soferi sau gindit sa impresioneze cite un copac (mai batrin decit masinile lor) cu viteza si sistemele lor de siguranta. As putea sa scriu pe tema asta zeci de pagini dar cui i-ar folosi? Permise se vor da in continuare si la ciobani care se vor simti inghesuiti pe sosele de cite o vechitura sau la drum lung incetiniti (si cu viata pusa in pericol) in drumul lor rapid spre copacul mult visat (sau predestinat). Inchei aici ca v-am plictisit destul dar domnul care gindeste asa m-a intrigat prea tare si bine ar fi sa se uite prima data la factorul uman (omul conduce masina sau la masinile noi care-i plac lui o fi invers si nu am aflat noi) si apoi la masina. Drum bun pt. toti. :wave:
scoaba64138
........... ce tip de masina ai.Sisa stii,domnul v ,ca nu le divinizam doar le iubim.Orice tip de msina ai avea, daca nu esti atent , poti sa " o mierlesti" si intr-un volvo , mercedes, bmw, etc.
:ban: A sa ca nu mai fa pe finutul. Salutare
REMUS69209
salut,Eu cred ca nu neaparat o masina noua ofera si o siguranta mai mare.Cel ma la indemana ex.(foarte trist din pacate)este accidentul Laurei Stoica.Daca ar fi avut macar o Lada(sa nu mai zic de o Volga)eu zic ca avea mai multe sanse decat cu un CLIO DIN 2005
Georgian40398
Ma uitam la traficul din Bucuresti, ce imprudent merg tocmai unii cu masini straine noi... Mereu taie calea cuiva sau trec pe rosu sau pe contrasens sau pe linia de tramvai... Semnalizare la schimbarea directiei deloc, nu stiu ce soi de indivizi or fi astia, ignora aproape toate regulile de circulatie, cum sa nu faca accidente... Intre 2 intersectii accelereaza stupid, cred ca prind 80-90 la ora, te uiti in oglinda si il vezi la 50 m in spate si dai sa semnalizezi ca schimbi directia, cand colo ala e deja prea aproape de tine si nu mai apuci sa faci nimic. Alaturi de taximetristi si dacii-papucari multi din cei cu masini straine noi alcatuiesc o noua categorie rutier infractionala, pe bune blush.gif
Felix60549
Un autoturism Lada este mult mai rezistenta decat multe masini cu pretentii. In privinta vitezei un 2103 poate atinge in 4 trepte linistit 150, iar un 2107 in 5 tr. 170. Asa ca cine nu cunoaste acest tip de auto, lasati-l sa vorbeasca! biggrin.gif
tudor69477
Zic si eu una cu doua accidente:

31 ianuarie, stres maxim, afara o ploaie rece care pe carosabil se facea pelicula subtire de gheata. Conduceam o lada 1200 fara servofrane (vezi mesajul de la "lada 1200s".

la eroii revolutiei la stop. se face verde, dacia break din fata pleaca, plec si eu, apoi dacia se opreste pe verde si eu, vorbind cu cineva in masina ma opersc prea tarziu. masina mea nu are nimic. dacia are hayonul usor indoit si o aschie abia vizibila de vopsea sarita. din dacie coboara o familie de, cum sa le spun, erau in papuci de plastic, tatal, mama, fiul tanar cu mana in ghips. ma scuz, incerc sa negoiciez un 500 de mii si fiecare la treburile lui repede. dar nu, se incepe cu amenintari, cu politia, cu tot balamucul. pleznesc, incep sa fac spume, jignesc tare, apare imediat politia, verdictul - toata lumea in Candiano Popescu.

Acolo facem frumos constatarea, declaratii, desene ca la gradinita, iau amenda, dovada. Politistul sugereaza ca puteam sa nu il deranjam cu un asemnea fleac, dar acum e prea tarziu. Pricepe si colegul de trafic. In sfarsit mergem la un xerox, dau copia dupa asigurare, scap la limita de cativa pumni sanatosi (ce bine e sa fie oameni in jurul tau) si plec.

Stresul insuportabil, aveam de semnat un contract important, o iau tot de pe la la eroii revolutiei in jos spre unirii si pe splai. Sunt nervos, merg tare. La natiunile unite se face galben, schimb banda in spatele unui hyundai coupe care mi se pare ca merge prea tare ca sa nu treaca intersectia, deci o las sa "curga". Hyundai-ul pune brusc frana. Imi dau seama ca se intampla ceva grav in timp ce se intampla. Trantesc piciorul pe pedala, laduta devine gondola si buf, au, tare. Hyundai, dupa un avans involuntar de 1m: bara, stop dreapta, portbagaj deschis, vopsea sarita. lada: capota pa, masca fata ferfenita, de grila nu mai vorbim, radiator spart. pana si capacul de la busonul de benzina s-a deschis in urma impactului.

Omul cu hyundai-ul e genul smecher: nervi, lumea sare in apararea mea, saracul baiat, scuze, apuc sa spun ceva de o intelegere pe baza de casco la hyundai. Vine politistul si spune ca trebuie sa mergem la sectie. unde? la Candiano Popescu... :puke: Pana la urma scapam de politist si "negociez" o suma enorma dar fiind ca tipul urma sa isi faca masina pe casco, dar zic mersi ca daca stia el ca sunt la al doilea "contact" in interval de 2 ore si ca trebuie sa dau ochii cu aceiasi politisti, alfel se discuta...

Am reparat masina cu dovada de la primul accident. Din ziua aia am tinut minte ca 1) lada baga viteza, dar e grea si nu franeaza 2) e bine sa ai casco 3) ca si in viata in general, si in soferie trebuie sa nu iti superi ingerul pazitor. Ca e pacat si dai de belea.

m-am cam intins, scuzati...
blush.gif
madalin46093
TUDORE m-ai facut sa rad.Nu este bine sa ai parte de asa evenimente,dar tu ai avut de GHINION ca la carte.
Horia49540
da, nasoale intamplari...
si asa e , e bine sa ai casco, da' uite ca nu ne face nimeni...

Tudore, vii duminica la intalnire? sper...
ciao :wave:
madalin46093
Uite chiar astazi am avut si eu unul.Din pacate mi-a fost avariata masina pe toata partea stanga.Tocmai ieri citisem despre TUDOR si mi-am gasit si eu Nasul.Este belea mare si trebuie sa ma scarpin in buzunar cred ca de vreo 15 mil. blink.gif
andrei27237
Madaline ..... sincer imipare rau..... stiu ce insemna sa ai pb cu masina... :minigun:
Eu am avut mici "episoade " cu motorul...s-au infundat ceva jiglere si a trebuit sa schimb bujiile, si pina nu a mers ca lumea am fost suparat foc..... d-apoi tu....
Cosmin65397
Tocmai acum Madaline s-a intamplat necazul.....nasol...e lasa ca se rezolva ,fiecare trecem prin accidente mai devreme sau mai tarziu, important este ca inca mai rezista masinutele noastre!!
tudor69477
N-as vrea sa ramana un amanunt nespus despre subiectul asta:

Lada este cu siguranta o masina fiabila pentru anii ei, si robusta. E un bun cal de povara.
Nu sunt asa de incantat, insa, de robustetea ei cand e vorba de accidente. Nu stiu ce sa spun despre cele usoare, in nici un caz nu imi prea vine sa ma bucur de necazul celuilalt.
Insa cele mai serioase sunt, teoretic, foarte problematice pentru pasagerii ladei. Doi ingineri mi-au explicat pana acum ca impactul ar trebui sa fie absorbit de fiare intr-o masura cat mai mare, iar la lada, datorita rigiditatii, se transmite la pasageri.
Cu alte cuvinte, mai bine sa se faca masina praf decat eu pilaf. :boxing:
Horia49540
Imi pare rau Madalin, la intalnire am aflat si eu…pacat de masina ca arata asa bine…
Si nu o repari pe asigurarea aluia ?
Oricum, vezi la ce tinichigiu te duci ca e treaba de finete sa indrepte stalpul si pragul…
Succes :wave:

Ps – pun pariu ca ala de te-a lovit avea masina mai « bengoasa », cu « frane » si alte alea, da’ daca a fost bou’ :bash: (stiti voi de ce e ps-ul asta ha ha)
Horia49540
Salut :wave:
Uite ca pana acum n-am scris numic « la subiect » la accidente dar azi m-am enervat :bash:
Intr-o juma’ de ora era sa ma « pupe » doi idioti !!! :evil:
Cum e posibil asa ceva ? in ce tara traim ? :argue:
Prima faza - la mine in cartier : mergeam pe o straduta cu 20 la ora si al vreo 10 m de o intersectie cu o straduta la fel vad deodata un dobitoc cu un ford mondeo maro ca ia virajul cu viteza prea mare pentru un cap normal si vine spre mine, frana eu, frana el si aluneca pe ud si nu se intampla nimic, dar tot el incepe sa injure si sa urle ca ce caut eu pe strada
Daca nu eram cu mama in masina as fi inceput un dialog fizic cu el biggrin.gif :boxing: :bandit:
Apoi la intersectia vasile lascar cu eminescu o vacuta care probabil venea de la muls de pe tralaua unui bastan biggrin.gif iese cu un hyundai coupe din benzinarie, vede ca veneam si si un sir de masini dupa mine, incearca sa se bage, ezita, apoi se baga exact cand ajunsesem aproape langa era, o evit, claxonez tare, dar vaca merge inainte (pe rosu !) fara sa-i pese :bash:
In ambele cazuri noroc ca, in ciuda a ceea ce se spunea - stim noi, « am avut cu ce ma opri bah » – frane super ha ha biggrin.gif :boxing: bicycle.gif
Cine le-a dat carnetul astora ? politia e de vina ca nu se mai da examen cum era odata : cu poligon, cu traseu de noapte, cu traseu de zi adevarat, nu plimbare 5 minute pe o strada si gata :bash: :ban:
Pana una-alta, multa …(cuvant urat, dar perfect justificat biggrin.gif ) celor doi idioti si voi fiti cu ochii in patru ! band.gif
Eu as propune sa se faca pe forum o categorie unde sa se prezinte soferii periculosi, macar sa-i stim, ca rusine oricum n-o sa le fie, dar nu cred ca ma asculta cineva…
:wave:
Gigi66198
Apropo de accidente si de faptul ca suntem tratati aiurea:
-de cate ori merg cu Ladita, se gaseste cate un tampit sa ma claxoneze, sa incerce sa-mi ia fatza, sa ma agaseze cu observatii impertinente la adresa Laditei...Acelasi lucru il patzeste si cumnatul meu cand merge cu Ladita mea. Problema este ca, prin agresivitatea de care dau dovada soferii care ne subestimeaza masinile, nu fac decat sa puna in pericol atat integritatea lor cat si pe a noastra.
Se intampla sa iti sara in fata cate un nebun care crede ca Lada merge prea incet si isi permite sa nu respecte regulile de circulatie...ca de...
Cred ca si voi ati avut parte de asemenea tratament...
Horia49540
da, de multe ori a fost asa...
si odata eram cu un mondeo si am intors practic in mijlocul drumului, facandu-i pe altii sa astepte...daca eram cu lada ma lichidau
cu mondeo nu mi-au zis nimic...au asteptat cuminti...animale scarboase :bash:
si pe transfagartasan pe gropi: vedeau ca merg mai tare ca ei da' nu se dadeau la o parte deloc...sa mai zic o data cuvantul ala urat? ha ha
biggrin.gif ciao :wave:
gabriel cretu
Eu sincer nu m-am confruntat cu astfel de probleme ,asta si pentru faptul ca nu prea merg cu ea in Bucuresti,probabil.....si atunci cand merg sunt super calm si atent asta si pt faptul ca am lucrat ceva timp ca instructor si cred ca am devenit imun la remarcile idioate si tembele........
Dar am altele cum ar fi: ce faci ma ai furat masina lu' tactu' mare???? sau bai unde o tii ma in sufraferie? sau e a ta ma??? nu cred!.....
asa ca si daca o aveti cat de cat aranjata tembelii..........tot tembeli nu va faceti griji,ei nu se pot multumi nicicum...ignorati-i si vedeti-va de ale voastre......... :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.