Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Iluminare bord + folie
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
k.68177
Azi am vazut in oras o laditza 1500, cu folie si cu bord care era iluminat cu leduri albastre. Ma intrebam daca cineva a facut modificarea aceasta, si daca da, cam ce riscuri sunt. Mentionez, ca nu stiu cum sta legislatia rutiera in privinta foliilor. As vrea sa-mi pun pe gamul din spate si pe usile din spate. Am gasit ceva documentatie privitor cu schimbarea iluminatului, is o sa pun ceva poze ( de pe net), eventual dupa ce fac si eu o sa dau ceva detalieri amanuntite. O sa va bag si ceva modele, pe care daca le tipariti, puteti sa schimbati aspectul bordului ( nu stiu exact cum i se spune, se monteaza "pe fundalul" instrumentelor)
k.68177
acum, instrumentele cu fundal alb
k.68177
acum matritele care se pot tipari
k.68177
si acum instrumentele mai mici
k.68177
matritele de mai sus sunt mici, si daca va intereseaza vi le pot trimite pe formatul normal ( se potrivesc ca o manusa biggrin.gif ). Sincer m-am gandit sa fac iluminare albastra cu leduri, fara sa schimb fundalul de la instrumente. Voi ce parere aveti ?
gabriel cretu
Mamaaaaa arata super cu iluminarea aia albastra dar eu am auzit (nu stiu din sursa sigura) ca rup la pret ledurile alea albastre,daca iei leduri adevarate cum sunt pe vw ,daca sunt din alea din targ........nu cred ca se obtine acelasi efect.......sau cine stie,dar oricum decat sa arate ca imitatiile alea de xenon,nu stiu daca ati vazut ca au aparut tot felul de becuri care "dau"lumina albastra........e de prost gust pe cuvant
N-as vrea sa cred ca se pastreaza proportia intre xenon si leduri ca atunci ne-am dus pe copca.......dar ca efect e extraordinar
Oricum la 1500 lumina e un pic verzuie.....e draguta ....dar eu a trebuit sa schimb un beculet ,nu eu ,vechiul proprietar,si l-a cumparat alb,cine stie nu s-or mai gasi,insa inca o data lumina aia albastra e super frumoasa si cred ca la LADITE ar fi mai frumoasa ca la vw biggrin.gif
ionita56403
salut misto foliile dar am si io orugaminte de 1200 nu ai folie ? ca as vrea si io
Felix60549
Sunt necesare leduri obisnuite albastre, rezistente de 1k, pt. a merge la 12V, un pistol de lipit, fludor, sacaz sau o aspirina si multa rabdare.
Mai ales cu fondul alb sunt super. Cu negru nu sfatuiesc pe nimeni deoarece nu mai vezi jurnalierul si nici km total noaptea!
Incercati si convingeti-va!
Icsulescu68672
pt lada 1200 as vrea si eu... mai ales ca tot ii dau jos bordul si ii schimb beculetzele... cu toate ca eu as vrea sa ii pun ceva mai puternic - nu lumineaza destul cele originale... ceva sfaturi pe tema asta?
k.68177
Stiam ca va fi un subiect interesant. M-am documentat de pe forumul ungar, si am aflat ca cine l-a facut a folosit 3 leduri de 3 volti legate in serie, fara rezistenta, si lipite in soclurile pt becuri, dar cu prelungire, ca sa lumineze mai calumea. La masina unde am vazut eu, fondul era negru, si se vedea super albul de la acurile, si cifrul ceasurilor (parca erau fosforescente). Chestia e ca daca pun fundalul alb, trebuie sa vopsesc acele ceasurilor, ca sa se vada. Mai e posibilitatea sa cumpar leduri, sau becuri folosite la luminarea bordurilor altor masini , dar creca e prea costisitor. Daca am inteles bine, atunci la masinile astea mai noi nu sunt leduri, ci becuri care au efect de led. Va rog sa confirmati daca asa e, pt ca atunci mai bine fac un mic efort financiar, si imi cumpar becuri. Si asa din propria experienta va spun ca in spatele bordului sunt o multime de fire, si n-as vrea sa mai ingros gluma smile.gif si mai tare. Din cate stiu, fond pentru intrumentele lada 1200, nu este. Asa ca i'm sorry. Eventual daca m-ar ajuta cineva sa fac unul, as fi fericit. Practic mi-e groza sa desfac bordul si sa incep cu treaba pana nu ma documentez bine. Chiar daca am o pasiune pt. electronica si calculatoare, mi-e groaza de tona de fire ce e in spatele bordului. Imi amintesc ce m-am chinuit cand aveam 17 ani, si a trebuit sa schimbam becurile de la iluminare bord. E catastrofal. Daca iti pica un fir de-undeva, e catastrofa pana il gasesti de unde e smile.gif
Asa ca, mai astept un pic, imi iau o cutie de aspirina, si dupa aia o sa ma apuc de treaba.
Ps: la folii, ma refeream la foliile de pe geamuri.
k.68177
Mai bag o poza sa va mai clatesc inca o data privirile. Am reusit sa-i dau de urma celuia care are masina asta. E un tip din ungaria, si masina este o laditza 1200, cu bord de 1500 smile.gif
Gigi66198
QUOTE(k.68177)
Mai bag o poza sa va mai clatesc inca o data privirile. Am reusit sa-i dau de urma celuia care are masina asta. E un tip din ungaria, si masina este o laditza 1200, cu bord de 1500 smile.gif


Salivez... Jos palaria... :notworthy:
Horia49540
da, e super
dar cred ca la drum intins noaptea iti cam scoate ochii:)
si vitezometrul ala de decupat parca are limitele de turatie maxima (zona rosie) cam sus... sau are pe bune Mach 1? ha ha
:wave:
gabriel cretu
Aoleu cum arata ultima pozaaaaaaaaa,fratieee....nu se poate......pai cand va spun ca e mai frumos ca la vw???????
Chestia cu cadranele albe cred ca e misto dar astia pricopsiti de au masini cu iluminarea asta din fabrica nu au cadrane albe si se vede super....oare la LADITE trebuie neaparat schimbat fondul ceasului? e adevarat ca negru fiind e posibil sa nu se vada mare lucru,dar ziua parca mai frumoase sunt cadranele negre.......
k.68177
Cu cadranele negre, ziua nu prea se vede mare lucru, dar noaptea se vede cam tot asa de bine ca si cu cadranele albe. Totusi e mai bine sa fie cu cadran negru, pt ca nu deranjeaza ochii asa de tare. Cu foliile de pe geamuri nu stie nime cum sta treaba? eu am inteles ca daca ii sub 60% foliata, ii ok. Dar vreau sa fiu sigur.
Icsulescu68672
folia e interzisa. poti sa incerci o ionizare, cred ca 20% e maxim acceptat. oricum te costa cat nu face...
Ionut45405
Unii monteaza folie omologata, insa in lege scrie ca nu ai voie sa aplici nik pe geamuri. E o solutie si ionizarea si nu era asa scumpa pt geamurile drepte ca cele de lada.
k.68177
Of, dar eu nu vreau sa ionizez geamurile pt. ca dupa aia nu mai iese negreala din el.
bakhus70370
Vad ca s-a mai zis,dar insist ruseste ca poate dati de ceva.As vrea si eu ceva de genul foliilor,dar pt 1200.Daca gasiti si ceva mai jmekeresc asa e si mai bine.Multzam!
Horia49540
ha ha
misto chestie - "insist ruseste" :wave:
Icsulescu68672
exista folii si exista ionizare. foliile sunt interzise, iar ionizarea e la limita. si folii pe lada.... la fel ca pe alte masini. inutile si kitch-oase
bakhus70370
Ummm,my bad!N-am fost destul de explicit,folii de geam stiu ca se gasesc,ma refeream la foliile de bord wink.gif
k.68177
Pt iluminarea bordului cu leduri albastre am gasit solutia IDEALA!!!!! In Praktiker se gasesc ceva "lampi" ce emit culoarea albastra (cica is pt. ambientul masinii) la 180.000 ce se leaga la bricheta, si sunt 2 becuri dintr-alea in setul ala. Marimea lor e aproape perfecta ( daca scot soclul de la becul din bord, intra perfect. Eu consider ca ii solutia idela ( nu trebuie sa lipesti leduri, sa pui rezistenta, sa te chinui pana ce le montezi. Apropos, am vazut ceva motorase pt. inchidere centralizata + telecomanda la 1140000. Oare merita? In plus mai e o superoferta: iei o alarma cobra la 1410000, si primesti gratis setul de motorase+telecomanda. Oare se pot monta fara batai de cap ? Ca sincer ma fascineaza jucarioara smile.gif
Cristi82394
Ce masina ai ca ma intereseaza si pe mine......?Eu am 1200.Merge sa-i pun alarma? biggrin.gif ?
Dragos56563
Normal... La orice masina merge... Si inchidere centralizata... Si deschdere la portbagaj de l abuton ! biggrin.gif

Sa vii la intilniri sa vezi...



:wave:
Cristi82394
Gizas.Marfa.Pai tineti-mi pumnii pe 20 iulie ca dau de permis.Doamne ajuta......
Dragos56563
Bafta ! :wave:
Cristi82394
Nu am luat.Nu am putut face parcarea laterala,am avut emotii..... :bash: .Asta e Garcea SUCKS.Acum astept pana pe 18.08.Lada mea tre sa mai astepte.
Dragos56563
Sorry ! Pina atunci, poligon scrie pe tine ! Practice makes perfect.

Bafta !

:wave:
Cristi82394
Mda mersi o sa am nevoie de bafta.Of ce ma oftic.......cat am asteptat sa merg cu ladita asta sad.gif(
Dragos56563
N-are nimic... Satisfactia o sa fie mai mare atunci, in plus o sa te faca sa exersezi mai bine.. Ca doar vrei sa conduci masina, nu ? biggrin.gif

:wave:
Cristi82394
Deci.Vreau sa va spun ca azi am fost in Vitan si mi-am luat niste accesorii ptr lada mea.Mi-am luat oglinzi laterale si cea interioara,mi-am luat folie de pus pe geamuri in spate,antena ca nu aveam,releu de semnalizare,capace la roti si cam atat.O sa atasez si o poza cu ladita mea,modificata pe computer cam cum ar arata ea dupa ce ii pun tot ce am luat smile.gif.
Ionut45405
QUOTE(Cristi82394)
Nu am luat.Nu am putut face parcarea laterala,am avut emotii..... :bash: .Asta e Garcea SUCKS.Acum astept pana pe 18.08.Lada mea tre sa mai astepte.

Da' de ce sucks garcea daca tu nu ai reusit parcarea !? Banuiesc ca din principiu, dar nu mi se pare OK.
Cristi82394
Mi-am modificat putin luminile de la bord asha cum am vazut pe aici.Mi-am schimbat si plasticul cu luminile de jos si diseara o sa pun niste poze sa vedeti cum arata.Deci mai pe seara.
REMUS69209
Astept pozele pe care ai promis cao sa le pui.Poate o sa ma faci sa schimb din nou bordul(sa-l pun pe cel de 1200)
bakhus70370
Dar vai,incredibil,cu manutele astea doua....
Dragos56563
Frumos... Frumos... Da foarte misto... Presupun ca nu e obositor la ochi, nu ?

:wave:
bakhus70370
nope,e super fata de lesinatura aia de bec original.n-ai nevoie decat de 2 leduri mov (eu am luat din brichete smile.gif ) si o rezistenta de 1k ohm si ceva cunpstinte de electrica/electronica.e foaaarrrte simplu.ai o gramada de spatiu unde sa le atarni totul e sa nu le pui in centru cum am facut eu prima data ca nu-ti mai trece acul de km de ele biggrin.gif (nu stiam eu de ce nu trecea masina de 70km/h cand era turata la maxim.asta a fost la dus spre Durau,la intors a mers cu 110km/h smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.